A Virág Judit Galéria november 17-i aukciója mérföldkő lehet az árverések történetében, ugyanis olyan árak születhetnek, amelyek hazai és nemzetközi szinten is befolyásolhatják a magyar kortárs képzőművészet piaci értékét. Az árveréshez kapcsolódó kiállítást november 6. és 16. között lehet ingyenesen megtekinteni a Falk Miksa utcai kiállítótérben.
A tárlat egyik fő attrakciója Lakner László Metamorfózis – egyszer, aztán, később / Várakozók (Példázat) (1964-1967) című festménye. A tigrisfejű férfitestek triptichonszerű elrendezésben láthatóak a festményen, amelynek meghatározó előképei Francis Bacon agresszív és drámai alkotásai vagy akár René Magritte szürrealista művei. A Metamorfózis először a – nagy port kavart – Stúdió ’67 kiállításán szerepelt, majd közel 50 évig nem láthatta a hazai közönség. A 60-as évek kiemelkedő alkotásával a Ludwig Múzeum 2015-ös Ludwig Goes Pop + The East Side Story című kiállításán találkozhattak újra a műkedvelők. A Metamorfózis Lakner életművének egyik legfontosabb darabja, az alkotó hasonló jelentőségű művei jelenleg kizárólag közgyűjteményekben találhatóak meg.
A Virág Judit Galéria novemberi árverésének másik kiemelkedő alkotása egy Nádler-festmény, az 1971-es Kapcsolat. A festőművész a 70-es évek elején több hónapot töltött Franciaországban, ahol a látvány elemeit ironikus, pop-artos átírásban jelenítette meg – a felhők, fák és a városok színes emblémákká váltak képein. Az alkotó legdrágább képe korábban 10 millió forintért kelt el, az árverésen azonban rekord születhet, hiszen a Kapcsolat kikiáltási ára 10 millió forint lesz.
A Virág Judit Galéria Háború utáni és kortárs művek árverésének 105 műalkotása közel 160 millió forintos összkikiáltási árról indul november 17-én a Budapest Kongresszusi Központban. A szürnaturalisták (Lakner László, Csernus Tibor), az Iparterves generáció (Keserü Ilona, Nádler István, Bak Imre) és a Pécsi Műhelyhez tartozó művészek (Kismányoki Károly, Ficzek Ferenc, Pinczehelyi Sándor) alkotásaiból először rendeznek ekkora volumenű aukciót.