Budapesten a 20. század legalább fele a motorgyártásról (is) szólt: a legkülönbözőbb típusú gépeket állították itt elő a sok lóerős cirkálóktól kezdve, amikkel legjobb a kihalt országúton repeszteni, az inkább filigrán mopedekig, melyek a városi manőverezésre lettek kitalálva. A modellek közül néhány most egy átfogó motoros kiállításon tekinthető meg Óbudán, és bár az oldtimer kétkerekűeknek átmeneti otthont adó kiállítótér kissé rendhagyó, ez semmit sem von le az élményből, főleg, hogy a bemutatott darabok elképesztően jó állapotban vannak, és ingyen megnézhetők.

A „Magyar motorok világa” című kiállítás márciusban nyitott meg a Kolosy téren található, nemrég felújított üzletház, a jelenleg Buda Entertainment & Gastro néven futó épület legfelső emeletén. A program célja, hogy méltóképpen mutassa be a budapesti (és általában a magyar) motorgyártás aranykorát, az 1928-tól 1974-ig terjedő időszakot, makulátlan állapotú, szinte a modellek teljes skáláját felvonultató motorbicikliken keresztül.

Az ezekből az évekből származó, helyi gyártású, klasszikus gépeket most bárki megcsodálhatja, és biztos, hogy a sokszínű kiállítás antik csodái, melyek közül a legtöbb ma is működőképes, minden motorrajongó szívét megdobogtatják majd. A lekerekített domborulatok, az aprólékosan kidolgozott részletek láttán gondolatban már egy Európán átívelő road trippen vagyunk, szinte érezzük, ahogy a szél a hajunkba tép. Még aki nem vonzódik a kétkerekű járművekhez, az is értékelni fogja a mesteri formatervezést és gyártási megoldásokat. A magyar mellett angol nyelvű táblák avatják be a közönséget a motorok és gyártók történetébe.

A csepeli Weiss Manfréd Acél- és Fémművek 1920-as évek végén kezdett motorbicikliket gyártani: az első néhány modell inkább motorral ellátott kerékpárra hasonlított, majd a gyár fokozatosan átállt a nagyobb erejű és gyorsabb gépek készítésére. A kiállításon megszemlélhetünk egy ilyen korai, bőrüléses darabot, ami hibátlan minőségben maradt meg az utókor számára. A faborítású kormányra akasztott, bőrből készült motoros szemüveg korhű kiegészítője a veterán járműnek.A Weiss Manfrédet a második világháború pusztítása a motorkerékpár-gyártás beszüntetésére kényszerítette, 1946-ban azonban újraindult az élet, a gyár egyszerű mopedekkel tért vissza a piacra. A kommunista rezsim idején a vállalatot államosították, ekkor neve Csepel Vas- és Fémművekre változott. A szovjet forrásokat felhasználva a gyár az 1940-es évek végén új modelleket vezetett be Csepel 100 és Csepel 125 néven – ez utóbbi annyira népszerű lett, hogy 1966-ig folyamatosan készültek az újabb és újabb példányok, akkor már Danuvia márkanév alatt (a logó kísértetiesen hasonlított a BMW-hez).

Copyright ide vagy oda, a két kiállított éjfekete Danuviával biztos menő lehetett a városban furikázni – az alacsony üléses kis D-Csepel, aminek még zeppelin alakú kipufogócsöve is van, a világgal haragban lévő, lázadó tinik álomjárgánya.

Az 1950-es években az üzem további állami támogatást kapott, és újabb sikeres modellekkel rukkolt elő: a lóerővel már kicsit jobban megpakolt Csepel 250 például annyira jól fogyott, hogy 1954-ben saját nevet és logót érdemelt ki. Az ikonikus Pannóniát futurisztikus oldalkocsival ellátott verzióban is gyártották.

A Pannónia iránti kereslet folyamatosan nőtt, egészen a 60-as évekig, leginkább azért, mert a kommunista rendszerben a tömegeknek jóval egyszerűbb volt motorbiciklihez jutni, mint autóhoz. A bemutatott darabok sorában ott figyel néhány karakteres megjelenésű Pannónia modell is, többek között egy 1968-as fekete-ezüst P10 chopper, amin a Pokol bármelyik Angyala büszkén feszítene.

A Pannónia diadalmenete az 1970-as években ért véget: a modell elvesztette versenyképességét a szovjet exportpiacon, és közel 700 000 Budapesten legyártott példány után az utolsó ilyen motor 1974-be gurult ki a gyárból. Az itt kiállított, narancs színű P12-es Pannónia is ilyen példány, amit a hitelesség kedvéért még egy bukósisakkal is megfejeltek, rajta a korszakhoz illő, békejelet mutató kezet ábrázoló matricával.

A nagyobb teljesítményű motorkerékpárokon kívül magyar gyártású kismotorok és mopedek is a kiállítás részét képezik, van például kétszemélyes, feminin Tünde márkanévre hallgató robogó, ennek hosszított farrésze a klasszikus Cadillacre emlékeztet; kis, sportos, skarlátszínű Berva moped, és 1961-ből származó piros-fehér Panni is, jellegzetes, a kormányrúd közepére felszerelt kis kilométerórával.A „Magyar motorok világa” kiállítás vintage kétkerekűi egytől egyig a kiállítótér tulajdonosának tekintélyes veteránjármű-gyűjteményéből valók – talán ez az oka, hogy más országokban gyártott klasszikus modellek is akadnak a kiállított motorok között. Találunk zöld színben pompázó német Triumph versenymotort, utánfutóval és teljesen fedett oldalkocsival ellátott cseh JAWA túramotort és egy elég laza Honda mocit is.

A helyszínen jelenleg dolgoznak, úgyhogy a motorok egy üres üzletek szegélyezte hosszú folyosón árválkodnak, igaz, a környezeten dobnak valamit az újonnan elkészült, plafont ékesítő festmények, amik a Teremtés könyvének jeleneteit ábrázolják. A legtöbb betérő egyenesen a földszinti szupermarket vagy az ágymozi felé veszi az irányt, így kimarad a motorkiállítás nyújtotta élményből.

A furcsa helyszín szellemváros feelingje most még kicsit ijesztőnek tűnhet, de az mindenképp dicséretes, hogy a kiállítás – a magyar retró poszterkiállítással, Sprok Antal fából készült, pszichedelikus szobraival és az összes magyar kézműves sör árusítását célul kitűző új bárral együtt – megpróbálja az embereket Budapest egyelőre kihasználatlan részére vonzani. Mindez jól mutatja a kezdeményezők magyar történelem, művészet és kultúra bemutatása iránti elkötelezettséget, mi pedig reméljük, hogy a veterán motorok titeket is inspirálnak, hogy a városnak ezt a szegletét is felfedezzétek.