Budapestet ma sokan az új Berlinként emlegetik, a világ legnépszerűbb turisztikai célpontjai közé tartozik. Ebben rendkívül fontos szerepet játszanak azok a művészeti, urbanisztikai és társadalmi kezdeményezések, melyek 2014-ben is meghatározták Magyarország kulturális életét. Egyre többen szeretnek elveszni a pesti bérházak közötti izgalmas sétákon, rengeteg néző számára az év legjobb filmje egy magyar alkotás volt, és sokak kedvenc fotósa az a magyar lány, aki végigfényképezte New Yorkot.

A hazai kreatív ipar évről évre számtalan sikeres és elismert projektet termel ki. A kreatív szakma értékmenedzsmentjével foglalkozó Super Channel idén második alkalommal rendezi meg a Highlights of Hungary-t, amely díjátadó gálával zárul a Toldi Klubban február 5-én. A tíz közönségdíjas a kurátorok által jelölt negyvennégy projekt közül kerül ki, melyek között található Oscar-közelbe jutó rajzfilm, gifszínház, közösségi film és folyami ökohajó is. A legjobb alkotásra január 31-ig lehet szavazni az esemény weboldalán.

A Highlights of Hungary célja egy olyan platform létrehozása, amely szakmai alapokon áll, ám kategóriák nélkül, a nagyközönséget is bevonva ad színes képet a magyarországi kreatív szektor éves sikereiről és eredményeiről. A szervezők szándéka, hogy a sikerekből minél több jusson el a szélesebb közönséghez is, és minél nagyobb társadalmi bázisa legyen a kreatív szakmáknak. "Ez a város az alulról-szerveződő, inspiráló kezdeményezésektől lett ilyen izgalmas. Ami Berlinben néhány éve lezajlott, most Budapesten is látható, de különösen érdekes, ránk jellemző eklektikussággal. Ennek pozitív gazdasági, kulturális és társadalmi vonzata is van.” - mondja Remete Tibor, a Super Channel vezetője.

A projekteket jelölő tíz kurátor között akad intézményvezető, laptulajdonos, újságíró, üzletember és kiállításszervező is. Ennek megfelelően a jelölt kreatív kezdeményezések is rendkívül sokfélék. Megfigyelhető azonban néhány, a jelölésekkel kapcsolatos trend. Többen jelöltek társadalmi szempontból fontos kezdeményezéseket. Például olyat, amely a hajléktalanok helyzetére hívja fel a figyelmet, a nők oktatásával vagy éppen az autista fiatalok helyzetével foglalkozik. Nem egy olyan jelölt is szerepel az idei listában, aki Budapest legizgalmasabb szegleteinek vizuális megjelenését formálja, de akad két olyan szervezet is, amely a magyar zenei életben ér el sikereket független intézményként. A Budapestre koncentrálódó jelöltek mellett látszik, hogy a kurátoroknak fontosak voltak a termelői ételeket, bortermelő hagyományokat és a vidéki/öko-életstílust népszerűsítő és egyéni módon értelmező vállalkozások is. Szintén jellemző, hogy ezek az alulról építkező, a mozgóképtől a divaton át a gasztronómiáig terjedő projektek nem csupán a hazai közönség köreiben válnak sikeressé, hanem külföldön is.

A Highlights of Hungary nem csak arra nyújt lehetőséget, hogy a kreatív ipar szereplői publicitást kapjanak és lehetőségük legyen egy szakmákon átívelő hálózat kiépítésére, hanem olyan platformként is szolgál, ahol az üzleti élet szereplői is megismerhetik az alkotókat és a projektek ötletgazdáit.

A jelöltek közt található többek között a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan és a BUÉK című filmek, illetve a Kis Hungarikumhatározók.

Kurátorok: Böszörményi Nagy Gergely (Design Terminál), Osvárt Judit (Design Hét Budapest), Jedlicska Márton (Isobar) Martinkó József (Octogon Magazin), Pistyur Veronika (Bridge Budapest), Száraz István (We Love Budapest / vs.hu), Trellay Levente (Faun Project/Telep), Unger András (Urban Player), Winkler Nóra (Artmagazin), Super Channel.