Korábban már megírtuk, hogyan van jelen a Sziget a Hajógyárin kívül a városban, most viszont megnéztük, hogyan fesztiválozik Budapest a Szigeten. A főváros majdnem minden sarkon megtalálható akár egy ismert belvárosi étkezde standja, egy tipikus kulturális jelenség vagy egy hatalmas "Budapest" felirat formájában.Budapesti múzeumok a Szigeten A Múzeumi Negyed már hetedik éve sikeresen van jelen a Sziget
Fesztiválon a Fidelio KultúrZóna területén. A helyszínen több budapesti múzeum is képviselteti magát: ilyen többek közt a fesztiválozók komolytalanságát célzó, az antik hősökkel, szörnyekkel, félistenekkel és istenekkel szórakoztató Aquincumi Múzeum; a „Nagy Háború” kitörésének 100. évfordulójának apropóján kitelepülő Hadtörténeti Múzeum; az Iparművészeti Múzeum, amely a kereskedelmi grafika 1924 után bekövetkezett radikális megújulására koncentrál; a kArton, amely idén is a Magyar Képregény Szövetséggel közösen jelenik meg a Múzeum Negyedben; a Közlekedési Múzeum, ahol sapkát, napellenzőt és kitűzőt készíthetnek maguknak a fesztiválozók; az idén 120 éves Mai Manó Ház; illetve a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ, amely első alkalommal van jelen a fesztiválon.
A leglátványosabb a múzeumok közül egyértelműen a Nagyszínpaddal szemben, a Fröccsterasz mellé költözött NemzetiMúzeum, amely külön tartomány a SzigetFesztivál-köztársaságban. Az óriási gömbsátor, amely durva látványeszközökkel őrzi a nemzeti örökséget a sok külföldi zászló között, miközben bemutatja, hogy bár az egyedi műtárgyak őrzik meg a múltunkat, a jelenben megismerhető múltról nagyon sokféleképpen lehet érvényesen beszélni. Az idő- és térutazást magyar és angol nyelvű táblák, szóróanyag és feliratok segítik. A projekt nem titkolt célja, hogy a magyar és külföldi szigetlakók minél jobban megismerjék az intézményt.
Az elmaradhatatlan romkocsmanegyed
Kétségtelenül Budapest kardinális szimbólumai a romkocsmák, amelyek nemcsak felrakták a magyar fővárost Európa térképére, de megteremtettek egy minden szempontból egyedi partikultúrát, és hozzájárultak a gasztro- és a kultúrforradalom kirobbanásához. Természetesen enélkül a hungarikum nélkül nem is lehetne SzigetFesztivált szervezni, ezért a Nagyszínpad közvetlen közelében a jól megszokott minimalista stílusban, raklapokból összetákolt bútorokon iszogathatnak a fesztiválozók. A dolog egyébként üzleti szempontból is remek ötlet, tudjuk ugyanis, hogy a külföldiek valamilyen rejtélyes oknál fogva rajonganak ezekért a helyekért. Különösen az angol legénybúcsús csapatok.
Ismert belvárosi helyek a Szigeten De néhány ikonikus étkezde/szórakozóhely is kiköltözött a fesztiválra: ilyen péládul a ZING Burger, akik a jól mgszokott kis autójukból, belvárosi árakon árulják a hambikat; de képviseli a belvárosi partikultúrát a is, ahol a szokásos módon viszonylag nagy szokott lenni a tömeg.
Szerencsére fontos bulihelyszínek is kitelepedtek: az egyik dolog, ami sokak számára hatalmas öröm, az az A38sátor, akik a fesztivál ideje alatt is hozzák azt a kulturális színvonalat, amelyet a Dunán ringatózva
megszokhatott tőlük a budapesti közönség; a másik pedig a BudapestPark, akiknek már hatalmas gyakorlatuk van az egész nyaras fesztiválok lebonyolításában, ezért úgy gondolták, itt is besegítenek.
Szabadulós játékok
A szabadulósjátékok igazi hungarikumok, több mint 3 éve töretlenül tart sikerük. Budapesten talán 100-nál is több szabadulósjáték-szoba nyílt az elmúlt néhány évben, így abszolút megérdemelték a beemelést a magyar urbánus kulturális kánonba. Mivel nemcsak a helyiek, hanem az idelátogatók is remek mókának találják a bezártságot (illetve az abból való kijutást), ezért a Szigeten 10 szoba (sátor) került felépítésre, amikben a 2-6 fős csapatoknak 1 órán belül kell megoldaniuk a feladatokat. A szobákat több szabadulós játékkal foglalkozó cég működteti közösen, ők a MindQuest, a Locked.hu, a Logixity, a Szobafogság, a KulcsKérdés, a Pániq-szoba és az Exit the Room. A kuriózumot a helyszínen és a szobák számán túl az is jelenti, hogy ezek a szobák csak erre az 1 hétre érthetőek el, teljesen a Szigetre szabva lettek kialakítva, a történetek ilyen témájúak.A nagy, színes Rubik-kocka
A Rubik-kocka feltalálásának 40. évfordulója és RubikErnő 70. születésnapja alkalmából idén felépítettek a Szigeten egy hatalmas, színes konténerekből álló helyszínt, amelynek alsó szintje egy bár, felső része pedig kulturális helyszínként funkcionál: itt egy kiállítóterem kapott helyet, illetve Mini Terminál néven a Design Terminál nyitott szobát a kreatívkodni vágyóknak. A legfölső szinten található Rubik Stúdióban hazai bajnokok tanítják meg a kocka gyors kirakásának titkát.
És mi is kint vagyunk - We Love Budapest
A tavalyi évhez hasonlóan idén is kint vagyunk a Szigeten és képviseljük Budapestet. Ebben az évben azt a megtisztelő feladatot látjuk el, hogy mi biztosítjuk a SzigetÚtlevelekbe a fotókat és a hivatalos WLB pecsétet. Aki meglátogat minket, az ezek mellett különleges ajándékban is részesül.