"Ki számít underground arcnak ma Budapesten? Honnan érkeznek hozzánk a turisták és mi érdekli őket Budapestből? Hogyan lehet városunkból Buenos-Aires-t csinálni? Melyek ma a menő underground szórakozóhelyek és zenekarok a fővárosban? Miként lehet turistacélpont a VIII. kerület? Hogyan lehet eljutni Moszkvától Széll Kálmánon át Elvis Prestley-ig? Mi az a Slam Poetry mozgalom? Melyik városrész inspirálja leginkább a fiatal filmrendezőket? És vajon tudják-e kreatívan használni a várost a hazai filmesek?" Ezekre a kérdésekre igyekszik választ keresni a városfilmklub olyan zömmel ritkaságszámba menő filmek vetítésével, melyek egy elképesztően változatos műfaji, stiláris és ízlésbeli képet rajzolnak ki – egyetlen dolog közös bennük: maga Budapest. Hol káprázatosan színes háttérként húzódik meg, hol zord atmoszférát teremt, egyszer valóságos, mindennapi életterünkre ismerünk rá benne, másszor távoli világvárosok vendégszerepeit ölti magára.
Városhoz a filmetTörök Ferenc generációs életérzés-filmje, a Moszkva tér így szerepelhet egyszerre a kínálatban Az adósság című virtigli amerikai thrillerrel, vagy az SZFE rendező szakos hallgatóinakszkeccsfilmjével, hiszen a maguk módján mindannyian Budapestről mondanak valamit. A filmklub elsődleges célja a mozizás örömén túl az, hogy valódi párbeszéd indulhasson meg Budapestről. A félév folyamán felvetődnek szociológiai, politológiai, építészeti, kulturális, művészeti, sőt közlekedési szempontok is, ezért válogatták a szervezők oly gondosan össze a legkülönbözőbb alkotásokat. A nagyjátékfilmekhez pedig külön bónuszként minden alkalommal vetítenek egy rövidebb kísérőfilmet is, melyek gyakorta máshol egyáltalán nem látható, nem hozzáférhető alkotások, ennélfogva önmagukban is kuriózumnak tekinthetők. Idén a filmklub programja mellé három különböző fotókiállítás, köztük a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának tárlata is társul, hogy egy másik médiumon keresztül is megmutassa Budapestet és mindazt, amit gondolunk, vagy éppen nem gondolnánk róla.
Az első félév folyamán kialakult törzsközönség mellé a témák változatosságának köszönhetően minden alkalommal új arcok is felbukkannak a moziteremben, Hegyi György moderátor pedig idén olyan vendégeket köszönthet a vetítéseket követő beszélgetésen, mint Török Ferenc és Reisz Gábor rendezők, Závada Péter költő-szövegíró, Vranik Krisztián Krizsó kocsmáros-producer vagy Lakner Zoltán politikai elemző. Az egyes estéken terítékre kerül majd a közterületek átnevezése, a budapesti underground és a hazánkban forgó külföldi filmek kérdése is.
Függetlenül tehát attól, hogy elkötelezett urbanisták, vagy csupán Budapest laikus szerelmesei vagyunk, az Örökmozgóban a helyünk ma este nyolc órától!
További információkat a filmklub Facebook-oldalán olvashatsz!