Bár a Városligetben található Állatkert hazánk legnagyobb és legtöbb állatfajt bemutató ilyen jellegű intézménye, a főváros vonzáskörzetében máshol is alkalmunk nyílik ismerkedni az emberen túli élővilággal.

Ha létezik közös pont a gyerekek életében, akkor az az állatok szeretete, ezért is imádják az állatkerteket, vadasparkokat. Valljuk be, mi, felnőttek is szívesen látogatjuk ezeket a helyeket, mi is csodáljuk vagy éppen kedves látványként tarjuk számon azokat a szőrős, pikkelyes vagy éppen tollas élőlényeket, akikkel együtt alkotjuk bolygónk élővilágát. Ráadásul ezeken a helyeken általában fontos ismeretekkel bővíthetjük természettudományos ismereteinket. Ezért olyan népszerű a Fővárosi Állat- és Növénykert, de Budapesten és környékén nem ez az egyetlen hely, ahol állatokkal találkozhatunk. Írásunkban öt létesítményt ajánlunk, melyek talán kevésbé ismertek, de pont ugyanannyira lenyűgöző állatokkal találkozhatunk ezekben is.

Veresegyházi Medveotthon

Az Állatvédő Világszervezet (World Society for the Protection of Animals, WSPA) munkatársai a 90-es években jutottak arra az elhatározásra, hogy Magyarországon is szükség lenne egy medveotthonra, vagyis egy olyan intézményre, ahol rossz körülmények közül (elsősorban cirkuszokból) kimentett medvék élhetik ha nem is teljesen szabad, de mindenképpen a korábbinál jóval minőségibb életüket. Az állatvédelmi indokokkal létrehozott park a veresegyházi önkormányzat segítségével 1998-ban nyitott meg, állatkerti minősítést 2009-ben kapott. 

A macik egy hatalmas kifutóban rehabilitálódnak, amelyben mesterséges barlangok és egy 160 négyzetméteres tó is található. Az évek során más állatok is költöztek a Veresegyháza mellett elterülő, 11 hektáros területre, 2017-ben hiúzok, majd farkasok és 2019-ben oroszlánok érkeztek. Egészen friss fejlemény, hogy 2022-ben egy új karámsor létesült, ahova hazai növényevő állatok költöztek, dámszarvasok, muflonok és magyar racka juhok.

A Medveotthon hőskorában arról volt nevezetes, hogy hosszú nyelű fakanalakra kent mézzel lehetett etetni a macikat. Mára ez a lehetőség medvedietetikai okokból megszűnt, viszont zöldség és többféle gyümölcs adható a dörmögieknek. Különböző bemutatókból, látványos programokból így sincs hiány. Gyakran tartanak nagyragadozókról szóló előadásokat a farkasok kifutójánál. Tavasztól őszig rendszeresek a madárbemutatók, a kisebb gyerekek pedig minden bizonnyal élvezni fogják az utazást a Veresegyházi Múzeumvasúton, az egyedülálló erdei bányavonat egy 1500 méteres körpályán, az erdőben halad.

Budakeszi Vadaspark

A Budakeszi határában található vadaspark az állatok látványán túl egész napos családi szórakozást biztosít. A létesítményben elsősorban hazai őshonos fajokat láthatunk, például aranysakált, dámszarvast, hiúzt, őstulkot és medvét. Külön látványosság a parasztudvar, a Pici Tanya. Itt az egykor minden falusi portán megtalálható háziállatokat ismerhetik meg a városi gyerekek, gúnárt, szamarat és kecskét is láthatnak. Természetesen állatsimogató is található Budakeszin.

Amíg a szülők a kávézóban ülnek, a gyerekek két tematikus játszóteret is kipróbálhatnak, melyek egyike az „Erdész leszek”, a másik pedig a „Méhecske”. A vadaspark rendszeresen tart – Állatijó Bemutatók néven – ismeretterjesztő programokat. Ezek során olyan kérdésekre kaphatunk választ, mint hogy lehet-e csomót kötni a vadászgörényre, miért feketék a róka lábai, és

tényleg kimossák-e a mosómedvék a zoknikat.

Ezekről és a napi szinten végzett állattréningekről a vadaspark honlapján lehet további információt szerezni.

Kuriózum az állatkertek között, hogy Budakeszin szabadulójáték is várja a látogatókat. A MedvExit néven futó szórakozás kerettörténete szerint el kell érni, hogy egy megveszekedett bajkeverő ne tudja szabadon engedni a barna medvét. A tavasztól őszig igénybe vehető MedvExit a természetben, erdei környezetben játszható, és a 8 és 14 év közöttiek számára egy könnyített verzió is létezik, MedvExit Junior néven.

Nagykőrösi Safari Park

Bár az igazi, autentikus szafari Afrika sajátja, Budapest közelében is található egy nagyon hasonló intézmény. Nagykörősön van hazánk, ahol a Magyar Nemzeti Cirkusz vadállatai töltik nyugdíjas éveiket. A 32 hektáros területen elefántot, zsiráfot, vízilovat, tigrist, oroszlánt, struccot és emut figyelhetünk meg. Az elsősorban a „Fekete kontinens” élővilágát reprezentáló lakók saját autóból vagy egy kisvonatból csodálhatók meg, a ragadozószafari keretein beül egy speciális, rácsos autóban ülve láthatjuk szinte testközelből a nagymacskákat. Kevesebb adrenalin termelődik az állatsimogató útvonalán, amely gyalogosan járható be, és Magyarországon is honos állatokkal lehet találkozni.

A cirkuszi hangulat különböző egyéb látványosságokban, programokban köszön vissza. Az intézmény részeként egy vidámpark is üzemel, dodzsemmel, körhintával és ugrálóvárakkal. Naponta kétszer artisták és akrobaták lépnek fel a cirkuszsátorban, napi egy alkalommal pedig lengőtrapéz-bemutatót tartanak a nagyérdeműnek.

Alpaka Farm

Az alpaka egy háziasított teveféle, amely Dél-Amerikából származik, és rendkívül finom és puha gyapjáért tartják. Az állat külseje rendkívül bájos, ráadásul egy alapvetően békés természetű fajról van szó, így sok alpaka vált már egy-egy állatsimogató sztárjává szerte a nagyvilágban. Nem csoda, hogy létezik látogatható alpakafarm is, ráadásul Magyarországon, Nőtincsen, a Börzsöny lábánál.

A Seholsziget játszóház mellett létesült az Alpaka Farm, az állatokat gyapjukért kezdték tenyészteni, a 25-30 főből álló csoport gyapját feldolgozzák, a farm látogatása során megvásárolhatók az ebből készült zoknik, fonalak, táskák vagy éppen babacipők. A hely tulajdonosai hangsúlyozzák, az alpakák kissé félénk, de nagyon érdeklődő állatok, és mindegyik külön egyéniséggel rendelkezik. Nőtincsen a látogatáson túl szolgáltatások is igénybe vehetők, például csapatépítő alpakákkal, profi fotózás alpakákkal, illetve lánykérés vagy szülinap az alpakák társaságában.

Szigethalmi Családi Vadaspark és Vadmentő Központ

A Csepel-szigeten található vadaspark egészen fiatal, hiszen csak 2014-ben nyílt. Elsősorban nem állatokat bemutató intézményként, hanem vadmentő központként tekint magára. Az állatvédelem ugyanis jó ideig szembesült azzal a problémával, hogy az elkobzott vagy befogott, de természetes élőhelyükre vissza nem engedhető hazai állatok egyedeit hol helyezzék el. A probléma megoldásaként jött létre a Szigethalmi Vadaspark, ahol egy nagyjából 1000 méter hosszú magasépítésű járdáról természetes környezetükben csodálhatók meg a park (zömmel) négylábú lakói.

A fő cél a vadállatok védelme és befogadása,

de emellett háztáji állatokkal is találkozhatunk Szigethalmon, illetve a munkatársak nagy hangsúlyt fektetnek az oktatásra, ezért rendszeresen tartanak szakvezetéseket. A park területén három játszótér várja a gyerekeket, gördeszkapálya és kisvasút is működik, illetve egy helikopterbe is beszállhatunk (szigorúan csak a földön), a fából készült magaslesen pedig a környék madárvilága csodálható meg.

(Borítókép: Adrián Zoltán - We Love Budapest)

Címkék