Tapasztalatból mondjuk, hogy egy jó sapkát vagy más fejfedőt találni a télre: kihívás. Az egyik túl nagy, a másik túl kicsi, a harmadiknak meg buggyos a teteje, vagy csak nem az igazi. De ki tudja, talán a korábbi évtizedek divatjával, a „csősapkával″ – újkori nevén balaklava – is érdemes kísérletezni. Gyűjtöttünk 6+1 fenntartható márkát, amely könnyen segíthet ezen a problémán!

Secondland

A Secondland márka romantikus és merész univerzuma játékos kreativitással reagál a külvilágra. Nemcsak egy ruházati márkáról beszélhetünk, hanem egy kedves közösségi kezdeményezés is, hiszen útmutatást ad, hogyan lehet fenntartható ruhatárat létrehozni évszaktól függetlenül. „Olyan, mintha a Föld illékony erejét egy réteg rózsaszín tüllön keresztül őriznénk meg″ – vallja magáról a brand. A Secondland Fera scarf darabja minimál fodros megoldásaiban és színvilágában is a romantika jegyei dominálnak. Két színben elérhető, és ami a legjobb benne, hogy nagyon praktikusan kivitelezték, hogy egyszerre sál és sapka is, ami még egy ok, hogy miért érdemes rá befektetni. Ami pedig még elsődlegesebb szempont, hogy minden darab deadstock fonalból készül.

STOTZ

A STOTZ márkát korábban Gemini Hot Stuffként ismerhettük, majd volt egy névváltozás, de a termékpalettában idén is megmaradtak a sapkák és a sálak. Stotz Nati tervező számára azért is izgalmasak ezek a darabok, mert ezek az egyedüliek, amelyeket nem ő készít, hanem egy kedves hölgy horgolja őket kézzel, gyapjúfonalból. Fontos, hogy egy márka időnként meg tudjon újulni kínálat szempontjából, viszont Natinak nem lenne kapacitása többféle terméket készíteni, így ezek az első lépései a bővülés felé. Az idei kiegészítőkre is a szabadság jellemző, mutatják ezt az elvarratlan szálak, amelyek kicsit megbolondítják őket – és ugyanúgy viselőjüket is. A STOTZ darabokat a Su Studióban lehet megtekinteni előzetes időpont-egyeztetéssel.

BOO Studio

A BOO Studio merinói gyapjúból gyárt gyermek és felnőtt kötött kiegészítőket a natúrtól kezdve a vibrálóbb, mélyebb színekig. Az itthon, kézzel készült kötöttek jellegzetes színpalettája nosztalgikus érzéseket idéz fel, ráadásul formaviláguk és esztétikájuk alapján időtlenek. Méghozzá nem véletlenül készül minden termék merinói gyapjúból, hiszen ez az anyag hipoallergén, hőszabályozó képességgel bír, ráadásul nagyon puha. Így akár sapkát szeretnénk, akár balaklavát, mindkettő tökéletes választásnak bizonyul a legkisebbeknek és a felnőtteknek egyaránt.

YesBitch

A YesBitch balaklavák ismertetőjegye, hogy színei markánsak, az utcán megpillantva feltűnők mind anyaghasználatban, mind kivitelezésben. A bevállalósaknak nagyon ajánljuk, de szinte bárkinek, ugyanis mindig egyedi megrendelésre készülnek, így az elképzelésünk szerint egy igazán egyedi „csősapkánk″ lehet, ahogy a 2000-es évek elején hívtuk. A folyamat úgy néz ki, hogy a tervezővel, Kulcsár Nórával közösen átbeszélhetjük, mik a vágyaink és a víziónk a fejfedővel kapcsolatban, amihez ő aztán felkutatja a tökéletes fonalakat Budapest különböző adományboltjaiban. Ezután nem kell sokat várni, és máris kézhez kaphatjuk színpompás balaklavánkat, amelyben a tervező reményei szerint is könnyebb átvészelni a téli szürke hónapokat.

BORBALA

A BORBALA márka az eklektikus pulóvereken túl újrahasznosított balaklavákat is készít a hideg téli napokra. Minden darab egyedi és sajátos patchwork technikával készül textilipari hulladékokból, second hand anyagokból. A lovagsisakra emlékeztető BORBALA darabok különböző színkombókban kaphatók a Retrockban.

ëviköt

Katona Évi, az ëviköt márka tervezője a sapkákat mind egyenként találja ki és köti meg. Színekben nem csak az az inspirációja, hogy mi éppen „IN″, inkább a pillanatnyi hangulata, egy-egy retró könyvborító, a hatalmas mennyiségű fonalgombócai véletlen egymás mellé kerülése határozza meg, hogy mi születik belőle. Évi imádja a skandináv kötőkultúrát, a hetvenes évek fáradt, de csodálatos színvilágát, pasztellre neont és fordítva. A sapkákhoz leginkább gyapjút, mohert és alpakát használ, de szereti összekombinálni ezeket olyan akrilfonalakkal, amelyeknek a színeit egyszerűen nem tudja hozni egy természetes anyag. A végeredmény azonban mindig kényelmes, hordható és semmiképp sem szúrós! A balaklavák ebben az évben – meglepő módon – horgolással készültek, Évi augusztusban 40 fokban, a Balatonon horgolta őket. Ez egy jó tapasztalás volt, de állítása szerint a kötésnél marad inkább. Ez a kísérlet azért is történt, mert szeretett volna lazább, érdekes textúrájú darabokat, játszani a színekkel és a különféle anyagokkal egy darabon belül. Ha szeretnénk felpróbálni, megcsodálni őket, akkor az ëviköt holmikat a NOS-ban találhatjuk meg.

+1: Hajtó Janka KUS KUS horgolós projektje

Hajtó Janka jelenleg gyógypedagógiát tanul és szomatikusmozgás-oktatónak képzi magát Budapesten, emellett alakult ki a KUS KUS névre hallgató horgolós projektje, amely saját alkotói folyamatként indult, majd elkezdett workshopokat tartani és megrendelésre egyedi darabokat, főleg balaklavákat készíteni. Janka munkáinak ismérve, hogy sosem csinálja kétszer pont ugyanazt, mindegyik darab egy saját folyamat eredménye, ahol rendszeresen hoz spontán döntéseket. Minden alapanyagot másodkézből szerez be, így a fonalak összetétele vegyes, de számára fontos a tudat, hogy nem termel még többet a világnak, csak feldolgozza, ami másnak már nem kell. Janka szokott vállalni balaklavákat megrendelésre saját igények mentén, de megtartva a saját alkotói szabadságát. Ezenkívül általában vannak kész darabjai is, amelyekről az Instagram-oldalán kommunikál. Idén készített babaméreteket is, főleg egyéves kor alatti méretben. Emellett mellényeket is horgol limitált számban.

(Borítókép: Galsi Boglárka – BORBALA)

Címkék