Városnéző túrákra nemcsak Budapesten mehetünk, hanem a fővároshoz közeli helyeken is. Hogy ne csak Szentendre és Gödöllő vonalán gondolkodjunk, összegyűjtöttünk 5 olyan várost, amit érdemes egy ráérős napon felkeresnünk. Ezek tömegközlekedéssel is jól megközelíthető helyek, így az autóhiány sem állhat a felfedezők útjába. A látnivalók sorában pedig lesznek bájos és színes házakkal teli utcácskák, bazilika, vadregényes tó és egy angolpark is.

1/5

Fót

Bőven van annyi látnivaló a Budapesttől csak 17 kilométerre lévő Fóton, hogy megérje egy egész napos kirándulást rászánni. A fóti Somlyó-hegyen van egy lepkékkel teli tanösvény, amiről korábban már mi is írtunk, és amit ilyenkor nyáron érdemes felkeresni, hiszen lépten-nyomon pillangókba botlunk, ráadásul a város nevezetességét, a fóti Szeplőtelen fogantatás templomot is megcsodálhatjuk a hegyről. A romantikus stílusban épült templom Ybl Miklós egyik korai műve, tornyait látva elsőre pedig valahol az angol vagy német tájakon érezzük magunkat. A templomot gróf Károlyi István építtette, lévén, hogy a családnak itt volt a kastélya is. A Károlyi-kastély mai formáját szintén Ybl Miklósnak köszönhetjük, az ő tervei alapján építették át a 19. században. A Somlyó-hegyen Fáy András egykori présházát is megnézhetjük, sőt még egy vacsorára is beülhetünk ide, ahol egykor Vörösmarty és Deák is gyakori vendég volt. Az épületben ma a Fáy Présház Étterem működik.

2/5

Martonvásár

Noha közel van a fővároshoz Martonvásár, mégis kevésbé frekventált hely, mint Szentendre vagy Gödöllő, holott van jó néhány látnivaló, amit nagyon is érdemes itt felkeresni. Persze a város ikonikus kastélyában, a Brunszvik-kastélyban és annak meghitt angolparkjában egy egész napot is el lehet tölteni, szerintünk van itt még néhány olyan hely, ahová megéri ellátogatni. Kétségtelen, hogy ez a hófehér neogótikus csoda az ország egyik legszebb kastélya, falai között pedig még Beethoven is járt jó párszor. A zene azóta sem idegen a kastély számára: nyaranta szabadtéri koncertekkel és zenés parksétával várják az érdeklődőket. A kastély része a Beethoven Emlékmúzeum, ami a család és a zeneszerző viszonyát, tárgyait mutatja be, de egy-egy Beethoven-szerzeményt is meghallgathatunk. Ha már eljöttünk Martonvásárig, akkor az Óvodamúzeumot is keressük fel – egyrészt ez az egyetlen ilyen múzeum az országban, másrészt Brunszvik Teréz volt az, aki megszervezte az első kisdedóvót hazánkban. A múzeum előtt áll Martonvásár első óvodája, ami még 1883-ban épült, bár ma ennek a romantikus stílusú épületnek egy 1900-ban újjáépített verzióját láthatjuk.

3/5

Esztergom

Ha meguntad a strandolást vagy a hőségben való punnyadást, de Budapest helyett valami mást fedeznél fel, akkor Esztergom szerintünk elég jó választás. Látnivalókból egyáltalán nincs hiány, ahogy kedves kis házakból, a Dunából, árnyas fasorokból és jó beülős helyekből sem. Kihagyhatatlan látnivaló, egyben a város ikonikus épülete az esztergomi bazilika, ami 100 méteres magasságával az ország legnagyobb egyházi épülete. A templomtér és vele együtt a reneszánsz Bakócz-kápolna ingyenesen látogatható, ám az altemplom, a kincstár és a kupolakilátó látogatásáért már jegyet kell váltani. A belvárosban sétálva az egykori királyi székhelyet, vagyis a várat is érdemes megnézni, ahonnan csodás kilátás nyílik a Dunára, Párkányra, míg az esztergomi háztetők nézegetése egy kicsit Szentendrét idézi.

Érdemes éles szemmel sétálgatni az utcákon, mert néhány ház falán a dunai árvizet jelző táblácskákat vehetjük szemügyre. Irodalomkedvelőknek ajánljuk a Babits Mihály Emlékházat, ahol a költő eredeti műveinek kiadványait is láthatjuk, de ennél eggyel izgalmasabb azt a falat bogarászni, ahová kortársai írták fel nevüket, úgymint Kosztolányi, Radnóti vagy Karinthy. Mindemellett megéri felkeresni a Szent Tamás-hegyet is, ahonnan szintén pompás panoráma tárul elénk a bazilikával és a Várheggyel, de a Kis-Duna melletti árnyas sétányon és fasoron is el lehet időzni.
 

4/5

Zsámbék

A Pest vármegye határában lévő Zsámbékról elsőre mindenkinek a romtemplom jut eszébe, de ha valaki már idáig eljön, akkor érdemes egy kicsit kalandoznia is a környéken. A premontrei kolostort még a 13. században építették, és az évek során a pálosok is megfordultak itt, de török kézen is volt, majd a 17. század végén a Zichy család tulajdonába került, végül az 1763-as földrengés során teljesen leomlottak a falai. A templomrom műemlék, de bárki által látogatható. A 19. századi parasztházban lévő Lámpamúzeum is izgalmas felfedeznivaló, ami létrejöttét a gyűjtő és restaurátor Borus Ferencnek köszönheti. A legkülönfélébb korokból láthatunk itt világítótesteket, amelyek mindegyike hűen tükrözi az adott kor technikai fejlettségét is, ráadásul ez Európa legelső lámpamúzeuma. Érdemes elsétálni az egykori Zichy-kastélyhoz is, ami egy középkori lovagvár romjain épült fel, de az épület csak kívülről látható, ugyanis egy gimnázium működik benne. Meghitt romantikázások helye lehet a valamikori zárdakert, ahol kellemes kis tó partján üldögélhetünk az árnyas lombok alatt, a felfedezésre vágyóknak pedig a józsefvárosi pincesort ajánljuk, ahol az első borospincéket még a 18. században vájták, ma egy tanösvényen lehet itt végigmenni és tájékozódni a hely történetéről.

5/5

Tata

Tata ideális egynapos kirándulás, ráadásul annyira kompakt, hogy gyalog is sok mindent felfedezhetünk. Itt még a természet lelkes hívei is megtalálják a maguk programját, ugyanis az Öreg-tó körbesétálásával a vadregényes, patakos környezetben egy teljes napot is el lehet tölteni, de a műromokkal teli tatai angolkertet sem szabad kihagyni, ahol a tavalyi év fáját is megcsodálhatjuk. Érdemes a tó környékén sétálni, hiszen nemcsak a 14. századi várra nyílik szuper kilátás, de jó néhány vízimalmot és barokk épületet is megcsodálhatunk. A várat még a Csák család építtette, ám kedves tartózkodási helye volt Zsigmond királynak is, később pedig Mátyás király időzött itt a tatai vadászatok alkalmával. A vár és a tó mellett a Fellner Jakab tervezte Esterházy-kastély szintén „kötelező elem” az idelátogatók számára, ahol a korhűen helyreállított termekben az Esterházy családot és a korszakot bemutató kiállítást nézhetjük meg. Érdemes felkeresni a Kálvária-dombot, a fehér kápolnát és a szabadtéri geológiai múzeumot is – utóbbi alsó része szabadon, felső része csak szakvezetéssel járható be. Ha tömegközlekedéssel szeretnénk eljutni az élővizek városába, mi a vonatot ajánljuk, óránként indul egy-egy a Déli és a Keleti pályaudvarról is.

Címkék