Budafok egy Duna-parti, kisvárosi hangulatú városrész Budapest déli részén. A XXII. kerülethez tartozik, de a fővároshoz csak 1950-ben csatolták – csecsemőkorát egy középkori kis faluként élte, tinédzserkorában pedig Savoyai Jenő birtoka volt. Promontor néven aztán híres szőlőtermelő vidék hírében állt, egészen addig, amíg a filoxéra ki nem pusztította a szőlőt. Maradt azonban a bor és jött a pezsgő: Törley és François "birodalma" mellett ma annyi kis pincészet működik itt, hogy tavaly egy Pincejáratot indítottak ezek egy részének bejárására. És ha már pincék: azt mondják a helyiek, hogy ha valaki építkezni kezd a környéken, 99 %, hogy pincét talál maga alatt – nem nehéz ezt egy olyan vidéken, ami alatt egy 50 kilométeres pincerendszer terül el. Ezt pedig nem sok nagyváros mondhatja el magáról.
A bor és pezsgő ma is belengi a levegőt – sokfelől érkeznek bort palackoztatni és pezsgőt készíttetni, és borászati szakközépiskola is működik itt, de talán a legbeszédesebb az a nemzetközi elismerés, ami 1987-ben a Szőlő és Bor Városának nevezte ki Budafokot. Kétségtelen, hogy ha Budapest bornegyedét keressük, akkor itt érünk célba – és szuper dolog, hogy ezért a belvárosból sem kell sokkal többet utaznunk fél óránál. Ezt pedig nem csak az őszi Pezsgő-és Borfesztivál alkalmával érdemes megtenni: BKV-val is egyszerűen és gyorsan kiérünk (a 133E vagy a 47-es villamos éppen a "főtéren" tesz le), de a Blaha Lujza téren felpattanhatunk minden hónap első szombatján a fentebb emlegetett Budafoki Pincejáratra is. És azzal kapcsolatban, hogy érkezés után merre induljunk, két tuti tippet is adunk.
A múzeumban láthatunk régi palackokat, plakátokat, képeket, és azt is megtudhatjuk, milyen országokba exportál a cég. Sőt, az is kiderül, hogy a Törley Pezsgőpincészet sokkal szerteágazóbb, mint azt elsőre gondolnánk: többek között a François, a Hungária, de a BB márka is hozzájuk tartozik. A túra legizgalmasabb része az, amikor leereszkedünk a pincébe: itt több emeleten sok ezer palack várja akár három éves erjedésének lejártát, hogy aztán felcímkézve elindulhasson a kereskedelem útján. A túrák végén nem érdemes kihagyni a pezsgőkóstolót, viszont arra vigyázzunk, hogy egyelőre csak csoportokba szerveződve van lehetőség a múzeum és a pince bejárására. Minden hónap első szombatján a Budafoki Pincejárat, minden második szombaton pedig egy nyílt nap ad erre jó esélyeket, de a Múzeumok Éjszakáján is kinyílnak a kapuk.
És persze jelenti az Etyek-Budai borvidék borait és a Törley pezsgőket, amelyek nemcsak egy erős lokálpatriotizmus miatt lettek kiválasztva, hanem azért is, mert tényleg jók. A konyhából klasszikus vendéglős fogások kerülnek ki, azok a tipikusan gyerekkori emlékeket idézők, amibe egy tartalmas húsleves (1390 Ft) és egy hatalmas, lekváros-porcukros császármorzsa (1290 Ft) is belefér. Épp ezért biztos, hogy családi ebédeken mindenki tud választani magának valami kedvére valót, és az is, hogy egy ízletes állomása lesz egy budafoki kirándulásnak.