Budafokra nemcsak a Pincejárat megy, hanem mi is, legalábbis az utóbbi egy hónapban már kétszer is megfordultunk itt. Először a Promontor Kertvendéglőbe jöttünk, majd a Törley Pezsgőpincészet miatt tértünk vissza, és ez elég volt ahhoz hogy két dologra is rájöjjünk: Budafok nagyon könnyen megközelíthető, és érdemes is megközelíteni. Egy olyan kisvárosi hangulattal álcázott sokrétűség van itt, amibe simán belefér egy barlanglakás-, művészeti központ- és pincelátogatás, egy pezsgőkóstoló és egy kertvendéglős ebéd is. Egy hétvégi napot könnyedén el lehet itt tölteni.

Budafok egy Duna-parti, kisvárosi hangulatú városrész Budapest déli részén. A XXII. kerülethez tartozik, de a fővároshoz csak 1950-ben csatolták – csecsemőkorát egy középkori kis faluként élte, tinédzserkorában pedig Savoyai Jenő birtoka volt. Promontor néven aztán híres szőlőtermelő vidék hírében állt, egészen addig, amíg a filoxéra ki nem pusztította a szőlőt. Maradt azonban a bor és jött a pezsgő: Törley és François "birodalma" mellett ma annyi kis pincészet működik itt, hogy tavaly egy Pincejáratot indítottak ezek egy részének bejárására. És ha már pincék: azt mondják a helyiek, hogy ha valaki építkezni kezd a környéken, 99 %, hogy pincét talál maga alatt – nem nehéz ezt egy olyan vidéken, ami alatt egy 50 kilométeres pincerendszer terül el. Ezt pedig nem sok nagyváros mondhatja el magáról.

A bor és pezsgő ma is belengi a levegőt – sokfelől érkeznek bort palackoztatni és pezsgőt készíttetni, és borászati szakközépiskola is működik itt, de talán a legbeszédesebb az a nemzetközi elismerés, ami 1987-ben a Szőlő és Bor Városának nevezte ki Budafokot. Kétségtelen, hogy ha Budapest bornegyedét keressük, akkor itt érünk célba – és szuper dolog, hogy ezért a belvárosból sem kell sokkal többet utaznunk fél óránál. Ezt pedig nem csak az őszi Pezsgő-és Borfesztivál alkalmával érdemes megtenni: BKV-val is egyszerűen és gyorsan kiérünk (a 133E vagy a 47-es villamos éppen a "főtéren" tesz le), de a Blaha Lujza téren felpattanhatunk minden hónap első szombatján a fentebb emlegetett Budafoki Pincejáratra is. És azzal kapcsolatban, hogy érkezés után merre induljunk, két tuti tippet is adunk.

1/2

A Törley-hagyaték

Ajánlónkat nem azért kezdjük Törleyvel, mert már délelőtt italozásra szeretnénk buzdítani mindenkit, hanem azért, mert van egy olyan érzése az embernek, hogy Törley József hagyatéka egész Budafokot átitatja. Na nem arra kell gondolni, hogy buborékban úszik a környék, de az Anna utcában lévő Törley Gyűjtemény és Látogatóközpont, az egykori (ma már magántulajdonban lévő) Törley-kastély, valamint a kastély kertjében elhelyezett (az ország egyik legnagyobb síremlékének számító) Törley-mauzóleum szinte elsőként ragadja meg a figyelmet, akár autóval, akár villamossal, akár busszal gördülünk be Budafokra. És ennél érdemes tovább is menni, már ami a látogatóközpontot illeti: előzetes bejelentkezés után végigsétálhatunk azon az úton, amit Törley József is bejárt, amikor 1882-ben elkezdett pezsgőt gyártani.

A múzeumban láthatunk régi palackokat, plakátokat, képeket, és azt is megtudhatjuk, milyen országokba exportál a cég. Sőt, az is kiderül, hogy a Törley Pezsgőpincészet sokkal szerteágazóbb, mint azt elsőre gondolnánk: többek között a François, a Hungária, de a BB márka is hozzájuk tartozik. A túra legizgalmasabb része az, amikor leereszkedünk a pincébe: itt több emeleten sok ezer palack várja akár három éves erjedésének lejártát, hogy aztán felcímkézve elindulhasson a kereskedelem útján. A túrák végén nem érdemes kihagyni a pezsgőkóstolót, viszont arra vigyázzunk, hogy egyelőre csak csoportokba szerveződve van lehetőség a múzeum és a pince bejárására. Minden hónap első szombatján a Budafoki Pincejárat, minden második szombaton pedig egy nyílt nap ad erre jó esélyeket, de a Múzeumok Éjszakáján is kinyílnak a kapuk.

2/2

Promontor Kertvendéglő

Mire végzünk a pincelátogatással, már rég ebédhez harangozik a Szent Lipót Plébánia, erre a célra pedig jó választás a közeli Promontor Kertvendéglő. Nála kevesebb étterem passzolhatna jobban Budafok lecsendesedett, vidékies nyugalmához: az a tény, hogy egy régi, védett épületben van, ahol 100 évvel ezelőtt is működött már vendéglő és kocsma, csak fokozza a hatást. Sok éves kihasználatlanság után csupán pár éve költözött újra élet és étel a Kossuth Lajos utca 28-ba, hagyománytisztelő és egyben modern szemlélet mentén. Az egykori végtelen fenekű korsók és kupicák helyett ma már kifejezetten az ételek mellé ajánlanak bort vagy pezsgőt – és mindenhez tudnak opciót mondani, legyen az harcsapaprikás vagy bécsi szelet. A konyhánál és az italoknál is az az alapelv, hogy amit lehet, a környékről szereznek be, jelentse ez a helyi hentest vagy a piaci zöldségest.

És persze jelenti az Etyek-Budai borvidék borait és a Törley pezsgőket, amelyek nemcsak egy erős lokálpatriotizmus miatt lettek kiválasztva, hanem azért is, mert tényleg jók. A konyhából klasszikus vendéglős fogások kerülnek ki, azok a tipikusan gyerekkori emlékeket idézők, amibe egy tartalmas húsleves (1390 Ft) és egy hatalmas, lekváros-porcukros császármorzsa (1290 Ft) is belefér. Épp ezért biztos, hogy családi ebédeken mindenki tud választani magának valami kedvére valót, és az is, hogy egy ízletes állomása lesz egy budafoki kirándulásnak.