Ki mondta, hogy a tudomány komoly és száraz dolog? A Kutatók Éjszakája évről évre bebizonyítja az ellenkezőjét. Idén szeptember 30-án délutántól késő estig várnak minket a programok, amelyek között könnyű elveszni, ezért összeállítottunk egy listát az izgalmasabbakból.

1/7

Kedvenc kórokozóik – hipochondereknek  kötelező!

ÁNTSZ, Országos Epidemiológiai Központ, Országos Közegészségügyi Központ közös programjain mindent megtudhatunk a szuperbaktériumokról, a Zika vírusról, kromoszómákat vizsgálhatunk, de van Kézfertőtlenítés és Influenza Kuckó és Játszóház, valamint Virológiai Stand is, ahol minden bizonnyal válasszal szolgálnak a minket foglalkoztató aggodalmakra.

2/7

Alászállás a barlang mélyébe

Csobánkán a Kiss Péter barlangban, más néven Dínó-rejtekben lehet csatlakozni a feltáráshoz kapcsolódó munkákhoz, amelyek során a 'Holtak-kapuja' nevű átjárót építik ki. Innen a barlang tavaly felfedezett izgalmasabb részei következnek, amelyeket januárban az omlásveszély miatt beomlasztottak. A feltárás vödrökkel zajlik majd, így elnyűtt ruhákban várják a vállalkozó kedvűeket a négykézlábas méretű járatokba.

3/7

A köztünk élő Alienek - Nyolcadik utas a darázs

A Magyar Természettudományi Múzeum programjában a résztvevők a rovarvilág „halálfalóit”, a lassú és módszeres halálosztás művészetét ismerhetik meg tüzetesen. A fürkészdarazsak ugyanolyan brutalitással keresnek maguknak gazdaszervezetet és használják fel testüregüket, mint a klasszikus horrorsorozatok nyálkás szörnyetegei.

4/7

A tojás és társai újraértelmezve 

A konyhaművészet és az élelmiszeripar kevésbé ismert szempontjait ismerhetjük meg a Szent István Egyetem Budai Campusán. Milyen titkokat őriznek a gyümölcslevek dobozai? Miben áll a Quechua indiánok élelmiszerkémiája, avagy hogyan lehet hidegen főzni? No és milyen az íze a szárított tojásporból készült turmixnak és a főzött tojásrúdnak?

5/7

Scherlock Holmes és a rigolyák az idegtudomány tükrében 

Bármilyen hihetetlen, a Budapesti Műszaki Egyetemen Filozófia és Tudománytörténet Tanszék is van; itt este megtudhatjuk, hogy felelősek lehetünk-e szokásainkért és előítéleteinkért, avagy milyenek a rigolyák és az erkölcsi ítéletek a kognitív idegtudomány tükrében. A Sherlock Holmes és a következtetés tudománya című programon fény derül a detektív sikerének titkára, és egy képzeletbeli nyomozásra is meginvitálják a hallgatóságot, amely során világossá válik a watsoni és a sherlocki elme közötti eltérés.

6/7

Ha már éjszaka, akkor csillagok!

A TIT Uránia Csillagvizsgáló megfigyelőteraszán délután távcsöves Nap bemutatót tartanak, sötétedés után pedig csillagászati bemutatót. A Polaris Csillagvizsgálóban a délutáni asztrológiai programok után szintén megtekinthetjük az őszi égbolt érdekességeit, a kettőscsillagokat, az Uránuszt, a Neptunuszt – persze csak derült idő esetén, amire van esély az előrejelzések alapján.

7/7

Jeges, de nem fagyos hangulat az őssejtfagyasztóban

A hibernáció egyelőre csak a sci-fikben létezik, de a különböző emberi szövetek, csontvelő, csonthártya, ivarsejtek, embriók (!) fagyasztása a mindennapjaink részét képezik. A KRIO Intézet Sejt- és Szövetbank Zrt. laboratóriumában megismerhetjük ezt a szó szerint vérfagyasztó eljárást és az új kísérleteket, belenézhetünk a mélyfagyasztó tartályba, beszippanthatjuk a folyékony nitrogén gőzét is, amit eddig valószínűleg csak filmeken láttunk felszállni.