A budapesti kávéházak világa mindig sok kiváló magyar művésznek jelentett biztos teret az alkotáshoz és szórakozáshoz: a főváros számos kávézóját és étteremét a legkiemelkedőbb írók, költők és újságírók tekintették második otthonuknak és dolgozószobájuknak. Bár az évek során több egykori irodalmi találkozóhely elpusztult, néhányuk ma is művészi légkörrel, a nagy magyar irodalmárok emlékét őrizve várja a vendégeket.

1/5

Centrál Kávéház

A XX. század elején ez a tágas belvárosi kávéház volt a fővárosi íróvilág egyik legfontosabb központja. A Centrál volt a fő gyülekezőhelye a legendás Nyugathoz tartozó irodalmi figuráknak is: gyakran feltűnt itt Ady, Kosztolányi vagy épp Móricz, de Gárdonyi és Molnár Ferenc is nem egyszer megfordult az ikonikus kávézóban. Nekik és a magyar irodalom többi nagy alakjának állítanak emléket – az elmúlt hónapok nagyszabású felújításai után – a falakra felkerült portrék, amelyek mind hozzáadnak a termeket belengő klasszikus atmoszférához.

2/5

Déryné Bisztró

A Déryné bisztró már több mint egy évszázada nagy kedvence a krisztinavárosiaknak. Annak idején Márai is sok időt töltött itt, egészen addig, amíg a bisztrótól egy sarokra található otthona a második világháborús bombatámadásokban megsemmisült. Szeretett a Déryné teraszán üldögélni és dolgozni, különösen, mivel verőfényes délutánokon az utca túloldalán álló Krisztina téri templom tornya árnyékot vetett a szabadtéri alkotáshoz. Itt írhatta A gyertyák csonkig égnek című művének vázlatait is. Bár a Déryné ajtaja ma is nyitva áll azok előtt, akik talán itt vetik majd papírra a jövő nagy irodalmi műveit, a bisztró rendkívüli népszerűsége miatt nem lesz könnyű dolguk az asztalra vadászó művészeknek.

3/5

Hadik Kávéház

A szavakkal mesterien bánó Karinthy Frigyes, aki rengeteg máig népszerű remekművel gazdagította a magyar irodalmat (a diákéveit feldolgozó, humoros novelláktól kezdve az Utazás a koponyám körül című, saját agydaganatműtétéről szóló regényén át A. A. Milne Micimackónak fantasztikus fordításáig), éveken át szinte minden napját a Hadikban töltötte számtalan rajongója és írótársai körében. Hetven év szünet után a letűnt idők mementójául szolgáló kávéház 2010-ben született újjá: a Bartók Béla úton álló épület pompája ismét a régi, falain pedig Karinthyt és a Hadikot szintén gyakran felkereső többi írót, például Kosztolányit és Móriczot ábrázoló falfestmények láthatók.

4/5

Kéhli Vendéglő

A szenvedélyes nők és az ínycsiklandó lakomák Krúdy Gyula színes és kifejező alkotásainak visszatérő motívumai. Az író maga is szívesen és rendszeresen hódolt az étel, az ital és a szebbik nem nyújtotta élvezeteknek, méghozzá az óbudai Kéhli vendéglőben, amely csak egy rövid támolygásra van egykori lakhelyétől (az épület ma a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumnak ad otthont). Krúdy leghíresebb alakja, Szindbád, a mézes nyelvű bonviván életének és emlékeinek folyamában úszva egy célt követ: a szép hölgyek és finom ételek élvezetét. Megemlékezve arról, hogy az író mennyire kedvelte az otthona szomszédságában álló vendéglőt, a Kéhli étlapján máig megtalálható több hagyományos magyar étel, amelyet Szindbád is nagy kedvvel habzsolt, a falakat pedig Krúdy ékesszóló sorai díszítik.