5/10
A bal oldali közlekedés emlékművei
Budapesten egészen 1941-ig bal oldali közlekedés volt (mint ma Angliában.) Abban az évben, amikor átállt a város, természetesen ez a tömegközlekedésre is vonatkozott – egy kivétellel. A földalatti irányát akkor valamiért nem fordították meg – csak 1973-ban, amikor a jelenlegi kocsikat forgalomba állították. A lépcsőket persze nem változtatták meg, így ma mind menetiránnyal ellentétes irányban állnak, az egykori bal oldali közlekedés emlékeként.
6/10
Miért kellett újfajta kupola a Várban?
A Királyi Palota a II. világháború végén, a két hónapos ostromban nagy sérüléseket szenvedett. De nem kijavíthatatlanul nagyokat. Mégis, új kupolát terveztek az épülethez. Hogy miért? Mert a régi kupola „álkupola volt”. Csak dísz, alulról nem lehetett felnézni a dobjába. Neked melyik tetszik jobban, kedves olvasó? Egy biztos: a változtatás a hatalmas költséget nem érte meg.
7/10
Irénke, az irodalmi vécésnéni
A rendszerváltás utáni első szabad folyóirat, a ma is működő 2000 a Nyugat folyóiratot majmolta, ezért 1989 márciusától ők is a New York Kávéház karzatán tartották a szerkesztőségi fogadóórájukat. A szerkesztők 40% kedvezményt kaptak a fogyasztásra. Itt találkoztak Rózsáné Irénkével, akit nagyon érdekelt a munkájuk. Mindig kért a friss lapból, minden számot kiolvasott. Cserébe nem fogadott el pénzt, ha a szerkesztő urak felkeresték birodalmát. 2000-ben aztán bezárták a kávéházat, a szerkesztőség máshová költözött, Irénke nyugdíjba vonult.
9/10
Az új szoborlista
Az Opera tetején a műfajban jeleskedő zeneszerzők szobrai álltak 1884 és 1939 között. Nem a háború miatt távolították el őket, hanem mert az egyik a járdára zuhant – szerencsére senki nem sérült meg. A hatvanas évek közepén aztán vadonatúj szobrokat faragtattak, az épülettől elütő stílusban. De érdekes módon a zeneszerzők egy részét „leváltották”. Ebben csak politikai szempont lehetett. Valakik szerették volna, hogy a „baráti” (értsd szintén kommunista) országok zeneszerzői is képviselve legyenek… Az eredeti lista: Guido d’Arezzo, Orlando di Lasso, Palestrina, Pergolesi, Jacopo Peri, Weber, Lully, Gluck, Haydn, Mozart, Cherubini, Spontini, Meyerbeer, Rossini, Beethoven, Wagner. Jelenleg: Monteverdi, Alessandro Scarlatti, Gluck, Mozart, Beethoven, Rossini, Donizetti, Glinka, Wagner, Verdi, Gounod, Bizet, Muszorgszkij, Csajkovszkij, Moniuszko, Smetana.