A Hegyvidék vadregényes utcanevei alapján feltételezhetnénk, hogy hegyes fülű lények laknak itt muskátlikkal díszített cipőkben, a valóságban viszont főleg csak nagykövetségek, villák és természettel benőtt részek találhatók errefelé. Utcanevekkel foglalkozó sorozatunk legújabb része a XII. kerületről szól, amely 1930-ban jött létre egy átszervezést követően az I. kerület egy részéből.

1/8

Lelesz utca

Gyakran előfordul, hogy határon túli, főleg magyarok lakta helyek szerepelnek az utcanévtáblákon, és ez esetben a Szlovákiában található Lelesz nevű falu a rejtélyes keresztapa. A településnek a 2011-es népszámlálási adatok szerint 1782 lakosa van, ebből pedig 1340 magyar. A név az ősi magyar Lelu személynévből ered.

2/8

Ada utca

Ada, amellett, hogy a VIVA TV volt műsorvezetője, illetve egy számítástechnikában használt programnyelv, egy germán eredetű, de héberben is használt női nevet is takar, amelynek a jelentése: nemes, ékesség, szépség. Az újszülötteknek adott nevek között az Ada csak szórványosan fordul elő, 1990-től kezdve egyszer sem szerepelt a 100 leggyakrabban adott női név között. A XII. kerületben egyébként nem ritkák a nőkről elnevezett utcák: van például Laura, Ágnes és Ibolya is.

3/8

Pipiske utca

A természet lágy öle persze návadáskor is nagyon inspiráló lehet, ezen a környéken pedig rengeteg utcanév örökíti meg a vadvilágot. A pipiske egy igen sokat látott madárfajta, amely kicsit hasonlít a verébre, de a feje tetején bóbitája van s mindig emberek lakta helyeken repdes. Kártevők elpusztítása szempontjából igen fontos madár.

Vörösmarty Mihály 1839-ben verset is írt róla, amelynek első versszaka így hangzik:
Pipiske, aki vagy,
Miért oly gőgösen,
Hogy tőled a világ
Nem szinte idegen?

4/8

Futrinka utca

A futrinka egy rovarfajta, amely mintegy 30 000 leírt faja közül Magyarországon körülbelül 650 él. A futrinkák alakja és színe nagyon változatos, fejük nagy, rágóik rövidek és főleg éjszaka mozgolódnak. Leggyakrabban előforduló képviselőjük a mezei futrinka, amely főleg nedves réteken fordul elő. A futrinkákat a hétköznapokban futóbogárnak is nevezik. A Futrinka utca emellett nem mellékesen egy 1962-ben indított bábfilmhez is köthető. Bálint Ágnes A “Mi újság a Futrinka utcában?” című meséje egykor nagyon népszerű volt a gyerekek körében.

5/8

Csíz utca

A csíz a verébalakúak rendjébe és a pintyfélék családjába tartozó madár, amely hazánkban nagyrészben átvonulófajtaként fordul elő. A csíz körülbelül 12 centiméter hosszú, szárnyfesztávolsága 20 centiméter, súlya pedig 18 gramm. A hímek sárgászöld, a tojók pedig szürkészöld színűek. Mivel kedvelik a fákkal sűrűn borított területeket, ezért nem véletlen, hogy pont ebben a kerületben találunk ilyen nevű utcát.

6/8

Bürök utca

A bürök egy növény, pontosabban az ernyősvirágzatúak és a zellerfélék családjába tartozó nemzetség. Legelterjedtebb fajtáj a Foltos bürök, amely a világ minden táján nagy számban fordul elő, mint mezei gyomnövény, de van egy elég barátságtalan hatóanyaga is: a koniin. Ennek bénító hatása van, amely először a végtagokra hat, de akár a légzést is leállíthatja. A régi Athéni törvénykönyvekben a “bürökpohár” a kiszabható halálbüntetés egyik fajtájaként szerepelt, és Szókratészt is ezzel végezték ki.

7/8

Tállya utca

Tállya község Borsod-Abaúj Zemplén megyében található a híres tokaj-hegyaljai borvidéken. A helyi legenda szerint 1802-ben itt keresztelték meg Kossut Lajost, de arról is híres a település, hogy egyes vélekedések szerint ez Európa földrajzi középpontja. Ennek jelzéseként a falu központjában szobrot is állítottak.
A középpont titulust emellett persze több település is magának vallja, hiszen elég nehéz megmondani, hogy pontosan hol is húzódnak Európa határai.