-Este talizunk a Moszkván? -Jaja, fent leszünk a Bisztróban kb 11-ig! Onnan megyünk Ötkertbe! -Ötkeert?? Az meg hol van? -Nem voltál méég? A Roosevelt térről kell besétálni a Bazilika felé, ott lesz balra! -Akkor inkább induljatok el nélkülem, még ki kell mennem a húgomért Ferihegyre, a Lágymányosi hídon meg mindig nagy dugó van, nem érek oda addig…

1/7

-

Egy átlagos beszélgetésnek tűnhet, azonban a vájt fülű városlakó már tudja, hogy a fent említett közterületekből négyet már teljesen másképp hívnak. Turista legyen a talpán, aki egy egyszerű útikönyvvel elboldogul ma a városban, lám még nekünk, bennszülötteknek is néha fejtörést okoz, hogy hol is vagyunk most valójában?

Ha lemaradtál a változásokról, érdekel a háttérsztori, vagy csak rögzíteni akarod a friss tudást, tarts velünk és végigkalauzolunk a város hat pontján II. János Pál pápától Elvis Presley-ig. Elöljáróban annyit, hogy a huszadik század mozgalmas történelme bőven teremtett precedenst a közterületek átnevezésére Budapesten. Talán nincs is olyan lakója a városnak, aki ne élt volna meg legalább egy rendszerváltást és ne tapasztalta volna meg az új nevek memorizálásának maceráját. A boldog békeidők után először a Tanácsköztársaság kommunistái ragadtak feszítővasat 1919-ben, a 30-as 40-es években a szélsőjobb, az 50-es évektől pedig a szocializmus szellemében húzták át az utcatáblákat. Az 1989-90-es nagy rendszerváltáskor százával keresztelték vissza a közterületeket korábbi, elfeledett neveikre és úgy tűnt, a brainstorming egy időre nyugvópontra jutott. Csak példaként említeném a 125 éve épült Andrássy utat, ami azóta öt különböző néven is futott.

Mindezek ellenére még 20 évvel a rendszerváltás után is bőven akad bepótolnivaló, így a Főváros 2011-ben úgy döntött, hogy további 26 közterület nevét változtatják meg, ezek közül válogattunk mi is.

2/7

Moszkva tér ⇒ Széll Kálmán tér

A Moszkva tér a zöld és gazdag Buda illúziórombolóan szürke és lepukkant közepe. Több ezer ember siet keresztül naponta ezen a betonlapályon, ami a budai fiatalok kultikus találkozóhelye órástul, bisztróstul, koreai hittérítőstül, mindenestül. A deprimálóan szocreál hangulatot tökéletesen alátámasztotta a tér korábbi neve, ami véletlenül túlélte az 1989-es átnevezési hullámot. Régi-új neve Széll Kálmán tér lett, korábban 1951-ig viselte az egyedi arcszőrzettel megáldott egykori miniszterelnök nevét. A takarékos költségvetés elkötelezett híveként Széll legjelentősebb eredménye talán az Osztrák-Magyar bank létrehozása volt, illetve hogy elcsábította egyik leghíresebb költőnk, Vörösmarty Mihály lányát, Ilonát. Az orosz diplomácia rosszallása miatt, most új helyet keresnek a Moszkva térnek a városban, de a hely szelleme így is ott marad Budán.

3/7

Margit híd budai hídfő ⇒ Elvis Presley park

Ha a Széllen felülünk a négyes-hatosra, csak három megállót kell utaznunk, hogy máris egy vadonatúj térre érjünk. A Margit híd budai hídfőjével igen mostohán bánt idáig a város, ugyanis a helynek egyszerűen nem volt neve. Ezt a hiányosságot pótolandó, a tér 2011 tavaszától Elvis Presley park névre hallgat. A változás apropója, hogy Elvis Presley 1957. január 6-án Ed Sullivan tévéműsorában elénekelte a Peace In The Valley (Béke a völgyben) című dalt, amellyel együttérzését fejezte ki az 1956-os magyar forradalommal és egyben adománygyűjtésre szólította fel az amerikaiakat. A műsort 30-35 millió tévénéző látta Amerikában, és végül 26 millió svájci frank értékű segítséget kapott Magyarország. Vicces, hogy a II. kerületi önkormányzat a szükségesnél több táblát is gyártatott, mert sejtették, hogy kapós lesz a gyűjtők körében ez az ereklye.

4/7

Köztársaság tér ⇒ II. János Pál pápa tér

A Blaha és a Keleti között körülbelül félúton találjuk az egykori Köztársaság teret, ami a Nyócker legnagyobb köztere is egyben. Azon kívül, hogy nagy, nem sok érdekesség van errefelé. Itt áll, évek óta zárva az Erkel Színház, a déli sarkán épül a 4-es metró Népszínház utcai állomása, illetve itt van a szocialisták egykori pártháza is. Az új névadó a valaha élt legnépszerűbb pápa, II. János Pál, aki állandó utazásaival hirdette a békét és kereste a kapcsolatokat más népekkel, vallásokkal. Magyarországon kétszer járt, 1991-ben és 1996-ban.

5/7

Lágymányosi híd ⇒ Rákóczi híd

Ez a második legújabb budapesti híd, 1996-ban adták át. Építését a fejlődésnek indult dél-pesti és dél-budai régió indokolta, ami szükségessé tette a közúti összeköttetést. A névadással mindig is bajban voltak, az induláskor Szent László, később Latinovits Zoltán, Kossuth Lajos, Szent István és Mátyás király is terítékre került, végül a politikailag teljesen semleges, Lágymányos városrészről nevezték el. A névváltás a fővárosi utcanév-csere kapcsán merült fel újra és a befutónak jelenleg az anno több erdélyi fejedelmet is „kitermelt” Rákóczi család tűnik. Nevük szorosan összefügg az 1703-as Rákóczi szabadságharccal, aminek célja a Habsburg birodalomtól való függetlenedés volt. A család leghíresebb alakjával, II. Rákóczi Ferenccel az ötszázason is találkozhatunk!

6/7

Ferihegy ⇒ Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér

A turista tájékozottságának tesztelése már a földet érés pillanatában kezdetét veszi. Aki azt gondolta, hogy még a Ferihegyi repülőtérre fog leszállni, az nagyot tévedhet, hiszen március óta Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér a hivatalos megnevezés. Valójában a Ferihegy önmagában is képzavar volt. Egyáltalán ki az a Feri és milyen hegyre utal a név, amikor közel s távol csak síkság van? A városi legendák szerint az első kőbányai sörfőző, Mayerffy Ferenc volt a repülőtér névadója, akinek munkája nyomán később Dreher Antal is sörfőzésbe kezdett a környéken. Az új névadót, Liszt Ferencet pedig senkinek sem kell bemutatnunk. Minden idők legvirtuózabb zongoristája és a 19. századi romantika egyik legkiemelkedőbb zeneszerzője. Születésének 200-adik évfordulóját ünnepeltük a repülőtér átnevezésével, ahol szintén nagyszabású fejlesztések indultak be.