Agyszenzorok, pulzusmérők, MRI-gépek. Milyen kreatív felhasználási lehetőséget rejtenek magukban az orvosi műszerek? Hogyan válhatnak agyhullámaink vagy éppen szívverésünk egy interaktív alkotás elemévé? Miként befolyásolja egy zeneszám befogadását aktuális neurofiziológiai állapotunk? - ezekre a kérdésekre kaphatjuk meg a választ, ha ellátogatunk a Trafóba a smART XTRA! eseménysorozat következő, első őszi alkalmára.

A HEAD polihisztor megálmodója kanadai-magyar származású fizikus és kutató, aki az AntiNode kollektíva művészeti projektjeiben alkotóként, DJ-ként és fellépőként is közreműködik. Nagy Zoltán 3D videó mapping installációja a 2016-os zürichi Manifesta biennálé látogatói után most a Trafóklub közönségét lepi meg. Interaktív szobra szemlélteti a látás és a vizuális információk agyi feldolgozásának folyamatát. A vetített tartalom ugyanis azt az illúziót kelti, mintha belelátnánk egy emberi fejbe…

Harsányi Réka a Connected Bodies Team alapítójaként biofeedback performanszok audiovizuális látványvilágának megteremtéséhez használja fel agykutatásainak eredményeit. ALFA installációjának központi eleme egy agyszenzor segítségével vezérelt videó, mely a nyugalmi állapot és a fókuszált figyelem közötti agytevékenységek különböző állapotait jeleníti meg. Az adott sávokban mozgó agyhullámok intenzitása egy absztrakt kép kontúrjait körvonalazza – minél koncentráltabb az agyi viselkedés, a vizualizált formai világ annál kivehetőbbé válik. Mivel a rendszert működtető néző csak akkor tud igazán relaxálni, ha becsukja a szemét, ő maga nem láthatja az általa teremtett végeredményt, de a képernyő előtt álló társai aktívan tudják (meg)figyelni azt. Így a külvilág zajait kizárva közösen közelíthetnek az alfa-állapot felé.

https://www.youtube.com/watch?v=UMfafNc3BG4