2016-ban az elmúlt fél évtized tapasztalataira támaszkodva a
Budapest100
a lehetőségekre hívja fel a figyelmet: az okosan szervezett, tiszta, barátságos városra, amely értékei ismeretében tudatosan alakítja jövőjét az ott élők és a szakma ― urbanisták, tájépítészek, az örökségvédelem híveinek bevonásával.




A Budapest100-ról
itt is írtunk
bővebben.A Budapest100 idei helyszíne és témája a pesti Nagykörút. A program önkéntes kutatói levéltárakban gyűjtötték a Boráros tértől a Jászai Mari térig húzódó szakasz épületeinek történetét, a fotósok nagyszerű képeket készítettek, a házak képviselői a programszervezőkkel közösen megtervezték a nyitott hétvége eseményeit.


Április 16-án és 17-én a nyitva tartó házakban kiállításokon, beszélgetéseken kelnek életre az egykori és mai szomszédokról, lakóközösségekről, nehézségekről szóló történetek. A körúti kávéházak egykori világát, színházak, mozik, boltok múltját különböző események idézik majd föl a látogatók számára a Margit hídtól a Petőfi hídig.


Az idei Budapest100 azonban nem csak az épületek múltjával foglalkozik. A Nagykörút jövőjét szakmai programokon vitatják meg építészek, urbanisták és civilek: hogyan lehetne barátságosabb, zöldebb, kevésbé zsúfolt Budapest fő útvonala. Ezekkel a találkozókkal a szervezők szeretnének hatást gyakorolni a döntéshozókra, elindítva a régi épületekről és az új szemléletű várostervezésről szóló párbeszédet. Ezért a Budapest100 idei jelmondata: Nagykörút - újratervezés.