A Kristóf téri Souvenir & Coffee üdítő kivétel a szuvenírboltok kínálatában. Magyar tervezők és beszállítók kifejezetten szuvenírnek megálmodott és fejlesztett termékei közül válogathatunk, és még korrekt specialty kávét is kapunk hozzá.

Mutasd a szuveníred, megmondom, ki vagy

Hűtőmágnes vagy vicces műpénisz, amire egyik nap a „Greece”, másik nap a „Hungary” feliratot fröccsöntik Kínában. Ahogy a turizmus tömegjelenséggé vált, úgy lett a szuvenír egyenlő a gagyival. A 19. század második felében, a közlekedési eszközök fejlődésével párhuzamosan egyre népszerűbb lett az utazás, ekkor jelent meg a mai értelemben vett szuvenír, a tárgy, amelynek célja, hogy elmondja tulajdonosáról, már járt valahol. Ebben az időszakban az mutatta leginkább a státuszt, ha valaki megengedhette magának, hogy funkció nélküli tárgyak vegyék körül, az utazóközönség pedig a tehetősebbek közül került ki, így kezdetben a szuvenírek legnagyobb része is legalább közepes minőségű dísztárgy volt.

Bár a 20. század folyamán az otthonok funkcionálisabbá váltak, átalakult a divat is, a szuvenírek mégsem követték ezeket a változásokat. Ám mivel az utazás egyre olcsóbb lett és szélesebb közönség számára vált elérhetővé, több lett az egészen igénytelen darab, amiknek annyi a céljuk, hogy „hozzunk valamit az útról. A könnyedén elérhető repülőjegyek és szállások világa azonban azzal is együtt járt, hogy szélesebb lett az a réteg is, amelyik azért utazik, mert valóban szeretné megismerni a világot. Az utazás egyre szélesebb réteg számára válik életmóddá, ők pedig olyan szuvenírt vinnének haza, ami illik a gyors, mozgékony életformához és valóban elmond valamit arról a helyről, ahol jártak.

Bár Budapesten is akad jó példa, olyan üzletet, ahol egységes arculat mentén, ezt az újszerű életmódot a középpontba állítva a termékfejlesztés felől közelítenek a szuvenírtárgyakhoz, nem nagyon találunk. Ezért is különleges a Kristóf téri Souvenir & Coffee, amit két fiatal utazó, Varga Matti és Fodor Papp Gábor álmodott meg, akik saját útjaikon szembesültek azzal, hogy kevés a jól működő szuvenír. Matti fotós, sok építészeti projektben vett részt, Gábor pedig közgazdász, aki nagyobb magyar divatmárkákkal is dolgozott együtt, így mindkettőjüknek pontos elképzelése van arról, hogyan lehet egy adott identitást vizuálisan összefoglalni és eladni. A végső ötletet egy ídrai (Hydra) szuvenírbolt adta, ahol a 80-as évekből maradt pólókollekció elemeit lehetett megvenni. A jó minőségű, egységes stílusú termékek láttán érezték Mattiék, hogy nekik is valami hasonlóba kellene belevágniuk.

Az utazás egy életforma

Így született meg a Váci utcához közeli Souvenir & Coffee, ahol nemcsak magyar dizájnerekkel, termelőkkel együttműködésben készült szuvenírek, hanem korrekt specialty kávé is kapható. A cél az volt, hogy a hely a forgalmas Váci utca környékén egy nyugodt pont legyen, ahol a pörgés közben kicsit felfrissülhessünk. A kávé és a kávégép is a Goosebumpstól érkezik, ők forgalmazzák azokat az automata gépeket, amelyeken gyakorlatilag minden programozható, így szinte gombnyomásra olyan kávét kapunk, mintha egy barista készítette volna, a rendszer pedig utána is állítja magát, ha szükséges. 

Eközben válogathatunk a szuvenírek közül, amelyek mind magyar tervezőktől, termelőktől érkeznek, egységes vizuális koncepció mentén alakították ki őket. Egyelőre 5-6 dizájnerrel és nagyjából 10 beszállítóval dolgoznak együtt, de terveznek bővülést, sőt a későbbiekben webshopot is. Az itt kapható szuvenírek minden apró részletükben hitelesek. Kovács Lehel illusztrátor például, aki olyan lapoknak dolgozott, mint a New York Times, nemcsak printekkel jelenik meg, hanem a Szerencsi csokik csomagolására is rákerülnek, de megvásárolhatjuk a padronosok grafikai anyagait is tervező Füredi Tamás papírkollázs-technikával készült pólóit, kulcstartóit és Mattiék a kétgenerációs ZOKNI kontenttel is együttműködtek már.  

A Souvenir & Coffee több ismert grafikussal, dizájnerrel is együtt dolgozik, megtaláljuk például Nádi Bogi táskáit, szütyőit, és vannak olyan klasszikus szuvenírtárgyak is, mint, mondjuk, a hűtőmágnes vagy a különböző baseballsapkák, pólók. Azzal a különbséggel, hogy míg a képeslapokon egy átlagos boltban az éjszakai vagy a nappali Budapest látképét látjuk, itt régi, fortepanos képeken jelenik meg a város. Akár a Szecskában sakkozó bácsis lapon is tudathatjuk szeretteinkkel, hogy gondolunk rájuk. 

A legizgalmasabb a Department of Travel kollekció, amit Fridvalszki Márk, az évek óta Berlinben élő képzőművész tervezett. Ebben olyan szuveníreket, pólókat, sapkákat, kulcstartókat találunk, amelyek nem kifejezetten Budapesthez kötődnek. Megmutatják, hogy míg turistának lenni állapot, utazónak lenni inkább életforma, amelynek megvannak az állandó elemei a szállásfoglalástól a látnivalók kiválasztásáig, az élmény mégis minden alkalommal más, teljesen egyéni lesz. Ezzel pedig nemcsak a hozzánk látogató külföldieket, hanem a budapestieket is megszólítják. 

Egy igazi utazó nemcsak a sztenderd műemlékeket keresi, igyekszik abba is bepillantani, hogy hogy élnek a helyiek. Ebben nyújt segítséget a Souvenir & Coffee saját térképe, ahol 50 kedvenc budapesti helyet válogattak össze, a Pozsonyi úti Házi rétes bolttól az Elysianon át a Mai Manó Házig. A tulajdonosok (Matti és Gábor) azt szeretnék, hogy a náluk vásárolt termékek ne csak egy adott út emlékei legyenek, hanem részévé váljanak az utazók állandó kelléktárának. Ne csak egy nyaralásra emlékeztessenek, hanem arra az életformára, amelynek része, hogy szinte mindennap tanulhatunk valamit a minket körülvevő világról. 

ELÉRHETŐSÉGEK

Souvenir & Coffee

(Borítókép: Albert Alianna)

Legyetek ott első városi piknikünkön!

Gyertek, és töltsünk el egy vidám napsütéses tavaszi napot együtt a városligeti fák lombjai között május 1-jén, ahol day-time piknik, workshopok, sok szuper food truck és dizájnvásár is vár mindenkit.

Ünnepeljük együtt a tavaszt, a találkozásokat és azt a pezsgést, amiért annyira szeretjük Budapestet!

hirdetés

Címkék