Amolyan digitális fényképalbumként is értelmezhető a Jelenarchívum, a Néprajzi Múzeum jelenkorkutatással foglalkozó projektje, hiszen míg régen különféle albumokba rendeztük az utazások, családi események és a mindennapok fényképeit, addig ma már ömlesztve tároljuk ezeket a telefonunkon vagy valamelyik fotómegosztó platformon. A Jelenarchívum az albumokba rendezés és a mesélés mozzanatát hozza vissza, célja egy, az
1990-es évektől napjainkig tartó közösségi fénykép- és történetgyűjtemény létrehozása.
A folyamatosan bővülő archívum felfogható az 1990 előtti fotókat gyűjtő és szabad felhasználású Fortepan folytatásaként, de érdekes társadalmi kutatásként is értelmezhető.
A rendszerváltás utáni képeket gyűjtik
A koncepció kidolgozásakor előtérbe kerültek a több mint 20 éve működő MaDok-program kortárs kutatási módszerei, így a projekt az egész magyar nyelvterületre kiterjedő, eszközeit, módszereit folyamatosan fejlesztő, bővítő közösségi gyűjtőkampányt jelent. Az archívum a jelenkori fényképek és történetek feltérképezésének is teret enged, a hangsúlyt pedig a személyes történetmesélésre helyezi. Érdekesség, hogy időről időre új témával szólítja meg azokat, akik részt kívánnak venni a projektben, így a legkülönfélébb tematikák szerint tölthetjük fel a fényképalbumainkban szereplő fotókat. Jelenleg az Autók a tenger felé, valamint a Játék, kaland, kirándulás című gyűjteményekbe küldhetjük be a képeinket.

A Jelenarchívum közösségi fotóarchívumként definiálja magát, melynek célja egy, az 1990-es évektől napjainkig tartó közösségi fotó- és történetgyűjtemény létrehozása. Az archívumba
egyszerre 5 fotót tölthetünk fel, amikhez egy maximum 8000 karakteres szöveget kell mellékelnünk – DE például a lomtalanításkor adathordozón talált digitális vagy bármilyen analóg fotó nem kerülhet be ebbe a gyűjteménybe.
Amiatt mindenképpen érdekes vállalkozás, hogy közösen nosztalgiázhatunk a 90-es vagy a 2000-es éveken, bár jelenleg jóval több fotót találunk a 2010-es évektől napjainkig, mint az előtte lévő sávban.
Szeretjük bújni az archív fotógyűjteményeket, hiszen így jobban megismerhetjük egy adott város – esetünkben Budapest – múltját, ezek a vizuális emlékek pedig közelebb is visznek minket hozzá. A Jelenarchívum a mindennapok világát tárja elénk, és mivel a rendszerváltás után kinyílt a világ, a projektben Ciprustól kezdve Indián át Szenegálig a legkülönfélébb helyekre látunk rá. Érdemes figyelemmel kísérnünk a még formálódó archívumot, ahová mi is bátran feltölthetjük a gépünk mélyén rejlő képeket.
(Borítókép: Jelenarchívum)