Kátai Tamás már gyerekkorában elég öntörvényű volt az öltözködés tekintetében. Általános iskolásként sem igen engedte, hogy a szülei megmondják neki, mi legyen az aznapi outfitje. 10 éve kezdte mániákusan kutatni az amerikai vintage sportmezeket, amelyek azelőtt szinte elérhetetlennek számítottak idehaza. Így alakult meg a Throw Us Back amerikai vintage sportruházat brandje. Tamás aztán second hand üzletet nyitott, a Nem Olyan Turit.

Képzeljük el magunkat gyerekként! Ha szerettünk öltözködni, a tévésorozatok pedig az amerikai álmot közvetítették nekünk, akkor elég valószínű, hogy izgalmasnak találtuk az akkor még távolinak tűnő vintage amerikai sportmezeket.

Kátai Tamás is egy volt az említett gyerekek közül, és ahogy cseperedett, eleinte a saját gyűjteményébe vadászta le ezeket a ruhadarabokat, aztán amikor elkezdett róluk tartalmakat készíteni egy zárt Facebook-csoportban és a YouTube-on, egyre többen találták meg, hogy nekik is segítsen beteljesíteni az ilyen irányú vágyukat.

Ebből lett a throw us back, ami azóta is az egyetlen olyan webshop az országban, amely tematikusan az amerikai sportligák vintage ruházatára és kiegészítőire fókuszál.

Tamás divat iránti kérlelhetetlen szenvedélye a mai napig látható a legnépszerűbb közösségimédia-felületeken, hiszen rendszeresen gyárt tartalmakat.

Én szeretek koncepciókban gondolkodni, ahogy ez szerintem a Throw Us Back anyabrandből is látszik, így a Nem Olyan Turi elindítását egy nagyon konkrét gondolatiság vezérelte. Teljesen mindegy, hogy valaki a piacra megy-e kincseket keresni, vagy egy fancy vintage store-ban kutatja a drágább, de különlegesebb darabokat, vagy egy vidéki kilós turiban próbálja megtalálni azt, amitől megdobban a szíve. Mindannyiunkban közös az, hogy örömmel vetjük bele magunkat ezekbe a helyzetekbe. Összeköt minket ez a beállítottság és tudatállapot

– meséli Tamás.

Válogatott darabok megfizethető áron

Elmondása alapján a használt ruhák piacán valahogy mégis élesen elválnak az általa említett beszerzési helyek, sőt előfordul, hogy az egyes egységek is fújnak egymásra. Ő éppen ezért egy olyan turit álmodott, ami igazából nem is az. A saját helyén a kilós turikon szocializálódott vásárlóknak is megadja az élményt, hogy milyen az, amikor minden termék tudatosan válogatott, illetve megmutatja, hogy nem csak őrült drágán, az európai nagyvárosok centrumaiban rejtenek jó darabokat a vintage boltok.

A Nem Olyan Turi valójában pontosan annyira válogatott, mint bármelyik neves vintage store, de az eggyel hétköznapibb ruhákra helyezi a hangsúlyt.

A márkákon belül nagyrészt a mindennapokban hordható ruhákat találunk, tehát olyanokat, amelyek az irodába vagy akár sportoláshoz is alkalmasak, de természetesen egy Y2K streetwear outfitet is összerakhatunk belőlük. A nagy márkákból itt is akad, de azzal a különbséggel, hogy töredék áron juthatunk hozzájuk a bolti árakhoz képest. Összegezve: a Nem Olyan Turi egy vintage store és egy turi összemosása. Sokkal válogatottabb, kulturáltabb és átgondoltabb, mint egy sima turkáló, azonban megfizethetőbb, hétköznapibb és befogadóbb, mint egy hype vintage store.

Géprongyok helyett kedvenc darabok

A Nem Olyan Turi története 2024 tavaszán kezdődött: kihelyeztek 1700 db pólót az üzletbe, aminek a nagy része azonnal gazdára is talált. Ez nemcsak azért volt elképesztő, mert azt mutatja, hogy van igény arra, amit Tamásék csinálnak, hanem azért is, mert ezeknek a pólóknak a története azt üzeni:

Ami valakinek szemét, az másnak kincs.

Az itteni használt ruháknak Tamás és négy munkatársa ad egy kis törődést, elérhetővé teszik őket, és így találnak új otthont nekik. Végezhetnék géprongyként is egy gyárban, ehelyett valaki boldogan hordja majd őket. Reuse–reduce–recycle – Tamás imádja ezt.

Őt egyébként személyesen is foglalkoztatja, hogy aki ezt nem látja, az vajon milyen szemüvegen keresztül nézi a világot. Éppen ezért a Nem Olyan Turi TikTok-oldalán időről időre feltűnnek olyan videók, amelyekben az utcán sétálva állít meg embereket, hogy beszélgessenek egy kicsit a használt ruhákról vagy a vásárlási szokásaikról. Ezekkel érzékenyíteni szeretné az embereket a használt ruháról alkotott prekoncepciójukkal kapcsolatosan.

Az áru beszerzése a Nem Olyan Turiban a válogatottság miatt elég szövevényes, más vállalkozásokhoz viszonyítva éppen ezért talán sokkal több energiát is vesz igénybe, de csak így tudják fenntartani a megálmodott koncepciót. Plusz, mivel a vadászat nemcsak vásárlóként, hanem eladóként is a folyamat egyik legjobb része, Tamás szerint ez rendben van így. A Nem Olyan Turi Insta- és TikTok-oldala pedig Tamással együtt magáért beszél!

Elérhetőségek

Nem Olyan Turi

(Borítókép: Nem Olyan Turi)

Címkék