Tisztán önkormányzati forrásból épült a XI. kerület új óvodája, bölcsődéje és gyermekorvosi rendelője, a Madárhegyi Gyermekliget. A kicsik a természet közelében, ingergazdag és egészséges környezetben fejlődhetnek, ráadásul az energia- és víztakarékos megoldások csökkentik az épület ökológiai lábnyomát.

A Global Architecture Award díjas épület a rangos Piranesi-díj 2024 jelöltjei között is szerepelt, tervezője az Archikon építészstúdió. Az ő nevükhöz fűződik a Párisi Udvar rekonstrukciója és a Meséskert óvoda is. Egészséges, modern és inspiráló élettér született, amely 100 új óvodai férőhelyet biztosít, de gyermekorvosi rendelőt, közösségi teret és nyitott játszóteret is kialakítottak a Gyermekligetben, a beruházáshoz szükséges 4 milliárd forintot pedig teljes egészében a kerületi önkormányzat biztosította. 

A játszókertet és a közösségi játszóteret úgy alakították ki, hogy minél jobban belesimuljon a tájba, és elfoglaltságot nyújtson a legkisebbek számára is. A hagyományos hintán és a csúszdán kívül terepjátékok, farönkök, víz- vagy növényfelületek is növelik a játékra alkalmas elemek számát, a belső területek kialakításakor pedig arra is hangsúlyt fektettek, hogy a gyerekek rálássanak a természetre.

Az épület nemcsak harmonikusan integrálja a többféle funkciót, de energia- és víztakarékos megoldásai a ház ökológiai lábnyomát is csökkentik. A mosdók öblítésére, az épületen kívüli öntözésre használt szürkevíz a játszótér területén épített csapadékvíz-tárolóból látja el a rendszert, így a WC-k öblítéséhez szükséges vízmennyiség 60%-kal csökken, a fűtésrendszer modern megoldásai miatt pedig szintén jelentős mennyiségű energiát lehet megspórolni. A végeredmény tehát nemcsak szép, a környezethez jól passzoló épület, de okos és korszerű is.  

Forrás: Újbuda Önkormányzata

(Borítókép: Újbuda Önkormányzata)

Címkék