A szentestei forgatókönyv már nem egyértelműen azonos azzal, amilyen 20-30 éve volt: vannak családok, ahol már hónap elején felállítják a fát, van, ahol nincs Jézuska és angyal, és a fát a család közösen díszíti fel. De még mindig sokan vannak, akik a meglepetésre voksolnak, és 24-én délelőtt inkább a gyerekek szemei elől rejtve készülődnek. 24-én viszont már korlátozottak a lehetőségek, úgyhogy nézzük, hova küldhetjük a gyereket a vállalkozószellemű nagyszülővel, szülővel vagy baráttal.
Kirándulás
Egy ajándékot váró 4–8 évest nagyon nehéz lefárasztani, egy kiadós séta viszont nagy segítség lehet. Kirándulás közben lehet nagyokat beszélgetni, énekelni, kapcsolódni. Menet közben biztosan nem jön szembe egyetlen világító reklám, Wham!-slágert üvöltő hangszóró vagy hasonló, lassan „kötelező″ karácsonyi kellék. Ilyenkor ráadásul a legnépszerűbb kirándulóhelyeken is kevesebben vannak. Egy kisebb gyerekkel is vidáman teljesíthető útvonal a Budaörsi-kopárok, az Alsó-Jegenye-völgy a Rózsika-forrással, a Naplás-tó tanösvény, a Guckler Károly-kilátó, de ha más nem jut eszünkbe, a Normafa környékén is lehet egy jó nagyot járni.
Személyre szabott városi séta nagyobbaknak
Ha nem akarunk hosszasan tömegközlekedni vagy autózni, akkor maradhatunk a városban is. A legtöbb felnőtt ízlését el lehet találni valamilyen városi sétával – és ez a gyerekek esetében is így van. A gyerekek szeretik a meséket, és legtöbbször kíváncsiak a szülők, barátok történeteire, így kiválaszthatunk bármilyen környéket, amit ismerünk, és amiről szívesen beszélünk. Lehet ez az a városrész, ahol felnőttünk, ahol iskolába jártunk, ahol a családunk élt régen, de nagyobb gyerekkel egy kedvelt történelmi korrólárulkodó kerületet is célba vehetünk. Egy kamasznak, akit érdekel a történelem vagy az irodalom, előkarácsonyi ajándék is lehet egy séta Radnóti életének helyszíneivel, Szabó Magda regényeinek helyszíneivel, de akár egy-egy utca vagy városrész történetével. Ha nem vagyunk a téma tudósai, akár a We love Budapest anyagai alapján is készülhetünk.
Templomok
Vallástól és kortól függetlenül érdemes elvinni a gyerekeket egy-egy híresebb, érdekesebb templomba – művészet- és kultúrtörténeti szempontból mindenképpen érdekes lehet, még akkor is, ha egyébként a vallás nem kap szerepet az életünkben. A Szent István-bazilika és a Mátyás-templom tökéletes karácsony előtt, ha nem vagyunk templomba járók, akkor is a főváros két legfontosabb temploma, rengeteg szoborral, gazdag díszítéssel, a Bazilika előtt ráadásul adventi vásár is van. A Szilágyi Dezső téri református templom, a Jézus Szíve Jezsuita Templom a Lőrinc pap téren, de az Üllői úti Örökimádás Templom is izgalmas mind építészetileg, mind művészettörténetileg.
Sport, könyv, játszóház, elefántok és vásár
December 24-én kevés dolog van nyitva, és ez érthető is. Van azonban pár hely, ahova 13.00-ig mehetünk a gyerekekkel. A Pagony könyvesboltok közül a Bartók Béla úti, a Pozsonyi úti Játékház és a Bakáts téri egység is nyitva van 13.00-ig, ide rossz idő esetén vagy kisebb gyerekekkel nyugodtan jöhetünk, a játszósarokban simán elvannak a totyogósok 1-2 órát, és még kávé, süti is jut a felnőtteknek. Az Állatkert szintén nyitva van egy óráig, és ilyenkor garantáltan nem lesz nagy tömeg. A legtöbb játszóház zárva tart december 24–26. között, de a XIV. kerületben lévő Kölyökvadon délután 1-ig várja a látogatókat. Ha szánkózni nem is, korcsolyázni december 24-én is tudunk: a Bikás parkban lévő jégpályán 8–12 között, míg a Csepeli Jégparkban 8–18 óra között róhatjuk a köröket. Ha valamiért kimaradt volna a karácsonyi vásár, a Vörösmarty téren 10–14 óra között még az ingyenes kisvasút is közlekedik, de a Bazilika előtti adventi vásár is nyitva van 15.00-ig.
(Borítókép: Szabó Gábor - We Love Budapest)