Bármennyire időhurokban érezzük is magunkat, érdemes lelassulni a karácsonyi rohanásban. Jó alkalom lehet erre a Budavári Palotanegyedben, a Csikós udvarban nyílt ingyenes szabadtéri kiállítás, ahol elmerülhetünk a századfordulós és a két háború közötti képeslapok világában.

Nemcsak az ünnepi képeslapküldés kopott ki az életünkből, de az utazásainkról is hamarabb küldünk telefonon képet vagy üzenetet az ismerőseinknek, mint képeslapon. Az internet és a közösségi média elterjedése előtt előszeretettel nyúltunk a különleges üdvözlőlapokhoz, sőt, sokunk még gyűjtötte is őket, aminek legszebb darabjai között gyakran olyan ritkaságok lapultak, mint a századfordulós vagy a két világháború között csodásan megrajzolt képeslapok. A Budavári Palotanegyedben, a Csikós udvarban nyílt ingyenes szabadtéri, Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből című kiállítás biztos, hogy tetszeni fog azoknak, akik gyerekkorukban nagy képeslapgyűjtők voltak, és nosztalgiáznának, de azoknak is, akik egyszerűen csak megismernék a régi karácsonyi üdvözlőlapok világát.

A századfordulón lazult a levelezés illemtana, így a korábbi, zárt levelezőlap helyét, ahol csak a címzett és az író volt tisztában az üzenet tartalmával, átvette a képes levelezőlap. Míg egykor a levéltitkot gondosan őrző, körültekintően megírt levélnek tartalmi és formai szempontból is komoly előírásoknak kellett megfelelnie, az arisztokrácia női és férfi tagjainak levelezését illemtankönyvek tanították. Az 1900-as évekre teljesen átalakultak a levelezési szokások, a szigorú előírások megszűntek, és jóval megengedőbbé váltak az illemszabályok is.

Amit ma megoldunk egy telefonról írt üzenettel, az a 19. század végén még a képes levelezőlapokon történt. Sőt, akkoriban ezek a kommunikáció, az üzenetváltás és a reklám fontos eszközei voltak, hiszen a gyors postaforgalomnak és a közlekedés fejlődésének köszönhetően hamar eljutottak a célszemélyhez. Az pedig csak hab a tortán, hogy a jókívánságokat vagy az eladni kívánt terméket nem puszta szöveggel, hanem illusztrációval mellékelve küldhették az emberek. Nem beszélve arról, hogy az utazások alkalmával ezeket előszeretettel eltették maguknak szuvenírként. 

A szabadtéri tárlaton a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum tizenegyezer darabot számláló képeslapgyűjteményének páratlan darabjait nézhetjük végig, miközben a Mikulás, a krampusz, a karácsony és az újév hangulatos kultúrtörténeti hagyományait is megismerhetjük.

Sőt, még azt is megtudhatjuk, hogy ezeket jellemzően milyen motívumokkal ábrázolták. Így például

az újévi képeslapok gyakori szereplője volt az éjfélt mutató óra, a földgömb vagy az elsejei naptárlapok, ahogy persze a pezsgőző és mulató társaságok IS.

A képeslapok használatát a századfordulón kapták fel, hiszen általuk a kevésbé vagyonos polgárság is elküldhette pár soros üzenetét az ország túlfelén élő szeretteinek. Ezek között pedig különleges helyen szerepeltek az ünnepi üdvözletek, amikor mindenki osztozott a karácsonyi készülődés hevében és a szünidő örömeiben. 

A korabeli ünnepi hangulatot megidéző, Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből című kiállításon 16 kivilágított installáció és összesen 32 tabló vezet minket végig az ünnepi képeslapok világán, ahol a kisebbeknek még rejtvényeket is elrejtettek a kurátorok. A tárlat a Várkapitányság és a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) – Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum közös adventi, szabadtéri kiállítása a Csikós udvarban, amit február 10-ig látogathatunk.

Címkék