A díjat a kultúra kiemelkedő őrzőinek és formálóinak minden évben a Pro Cultura Urbis Közalapítvány ítéli oda. Idén egy művészettörténész és két alapítvány kapták a díjakat.

Budapest Főváros Önkormányzatának nagy múltú Pro Cultura Urbis Közalapítványa a fővárosi kulturális értékek védelme és új értékek létrejöttének elősegítése érdekében jött létre 1999-ben.

A Pro Cultura Urbis díjakat a közalapítvány kuratóriuma ítéli oda, a kitüntetést a fővárosi kultúra értékeinek megismertetésében és terjesztésében, valamint a főváros művelődési kapcsolatainak gazdagításában elévülhetetlen érdemeket szerzett személyek kapják. A közalapítvány élén öttagú kuratórium áll, amelynek elnöke Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész, tagjai Csejdy András kiadó, a Margó Irodalmi és Könyvfesztivál alapítója, Libor Anita újságíró, Schiffer János volt országgyűlési képviselő, volt főpolgármester-helyettes és Tóth Árpád, a budapesti Neon Galéria alapítója. A kuratórium döntése alapján a díjakat 2024-ben a Cirko Film – Másképp Alapítványtól Balassa Péter, a Nyitott Műhely Alapítványtól Finta László és Topor Tünde művészettörténész kapják. A díjakat Karácsony Gergely főpolgármester adta át. 

A Cirko Film – Másképp Alapítvány az egyik kitüntetett szervezet, a kitüntetést a fővárosi artmozi-hálózat és a független európai filmterjesztés formálásáért és képviseletéért, valamint a 30 éves Cirko-Gejzír mozi magas minőségi szempontokat figyelembe vevő, közösségteremtő üzemeltetéséért kapja. A Cirko Film – Másképp Alapítvány 1993-ban alakult, civil kezdeményezésre.

Topor Tünde művészettörténész is a díjazottak között van, aki 2003-ban Winkler Nórával és Einspach Gáborral közösen alapította meg az Artmagazint. Topor Tünde a díjat Budapest képzőművészeti örökségének és kortárs művészeti életének széles körű népszerűsítéséért, valamint az Artmagazin főszerkesztőjeként végzett magas színvonalú munkájáért kapta.

A Nyitott Műhely Alapítvány szintén Pro Cultura Urbis díjat kapott, a budapesti irodalmi, képzőművészeti, zenei és civil közösségi élet megkerülhetetlen helyszíneként több mint két évtizede működő Nyitott Műhely üzemeltetéséért. A díjat a szervezetet alapító Finta László vette át.

A díjat a korábbi években többek között olyan meghatározó személyiségeknek ítélték oda, mint Göncz Árpád író, volt köztársasági elnök, Jancsó Miklós filmrendező, Köves Éva képzőművész, Kieselbach Tamás műkereskedő, művészettörténész, Hofi Géza előadóművész, Markó Iván táncművész, Török Ferenc filmrendező, Lugosi Lugó László fotóművész, Sebő Ferenc énekes vagy a tavaly tragikus hirtelenséggel elhunyt Palotai Zsolt. A díjjal kitüntetett intézmények, szervezetek között van többek között az International Buda Stage, a Magyar Fotográfusok Háza, az Írók Boltja, a MU Színház Egyesület is. 

(Borítókép: Polyák Attila - We Love Budapest)

Címkék