Magyarosított nevén Heni, vagyis a „kicsi gésa” 1999-ben érkezett Budapestre egy családegyesítés apropóján. Egy kicsi faluban született, 11 éves kora óta járt Magyarországon iskolába, illetve közgazdasági tanulmányokat folytatott az egyetemen, tökéletesen beszél magyarul. Már gyerekkorában is nagy rajongója volt a japán kultúrának, főként a képregények vonzották, és mint hobbi azóta is jelen van az életében.
„Egy kis faluból érkeztem, nagyon szegények voltunk, nem volt televízió sem. A képregények már ekkor is nagyon fontos szerepet játszottak az életemben, hiszen ez volt az egyetlen, amit a faluban nagy ritkán elérhettünk. Utána pedig a mangákat is nagyon megszerettem. A japán kultúra mellett a gasztronómia is elkezdett érdekelni” – meséli.
Álomból valóság
Heni először egy szusibárban volt üzletvezető, majd kiment Németországba, hogy még inkább elsajátítsa a technikát. Saját üzletét egy pici, kiszállítós hellyel kezdte, míg rá nem talált a Kálvin tér közelében, a Baross utca legelején található üzlethelyiségre, amelybe rögtön beleszeretett.
„Igazság szerint akkor pont nem volt pénzem, hogy kibéreljem az üzletet, de annyira megfogott a környék atmoszférája, a sétálóutcaszerű hangulat, hogy mégiscsak itt sikerült megnyitnom álmaim helyét.”
A Little Geisha Can Cook megnyitásának ideje egybeesett a Covid-járvány első hullámával, így egyből kiszállításra álltak át, de 2020-ban már helyben is tudtak fogadni vendégeket, a hírük pedig szájról szájra terjedt – nem véletlenül. 11 körül nyitnak, a hely gyakorlatilag már ebéd előtt kezd felpörögni, és estig nincs megállás. A vendégek nagy része magyar, sok a visszatérő vagy az itt élő külföldi, de a jó lokáció miatt számos turista is betér hozzájuk.
Az itt dolgozók nagy része Thaiföldről érkezett, a Covid után tértek ők is vissza az étterembe, hogy otthon lévő családjukat segítsék. Tényleg úgy működnek, mint egy nagy család. Bár a hely picike, és nagy a pörgés, mindenkinek megvan a helye és a szerepe, és nagyon gyorsan dolgoznak. Heni is sokszor beáll segíteni, most éppen levest készített, amikor ott jártunk. Ha jut rá idő, akkor a kreativitásuknak is teret engednek, és mesés dolgokat faragnak például retekből, amely a mi tálunkat is díszítette, illetve néhány perc alatt akár egy varázslatos kertet is elénk tálalnak.
A falakat mangafigurák díszítik, több képregényt és szuperhőst is találunk a polcokon. A konyha látványkonyhaként működik, minden a szemünk előtt zajlik.
Az extra ramentől a szusin át az octopusig
Elengedhetetlen a frissesség, és ez tényleg minden ételen érződött. A zöldségek nagy részét magyar beszállítóktól szerzik be, természetesen az extra hozzávalók, fűszerek, egyebek ázsiai boltokból érkeznek, illetve Ausztriából és Hollandiából.
„Az étlap körülbelül kétévente változik, én állítom össze. Szerepelnek rajta az éppen aktuális kedvenceim vagy az aktuális trendek, divathullámok alapételei és -italai. Így került fel például az itallapra a bubble tea az elmúlt nyáron, amit sokan kerestek.”
Az őszi-téli időszakban nagyon népszerűek a ramenek, amiből Heniéknél többféle is kapható a klasszikustól a zöldségesig, de az Indochina ramen csak náluk kapható. Mi is megkóstoltuk a gazdag, főételnek is beillő, testet és lelket egyaránt simogató levest. A gazdag és mély ízű alaplébe fokhagymás pirított marhahús, ramentészta is kerül, és természetesen babcsíra, hagyma, bambuszrügy és főtt tojás. A rament kérhetjük sertéshússal vagy vörösboros marhapofával, pho Hanoi módra. Természetesen klasszikus miso, kókusztejes tom kha és tom yum, szukijaki, vagyis tojásos leves üvegtésztával is elérhető náluk.
A Takoyaki octopus, vagyis a polipgolyók tetejére tonhalpehely is kerül, illetve pikáns szószt kínálnak mellé. A golyó kívül ropogós, belül puha, állaga talán a burgonyakroketthez hasonlít a legjobban. Megkóstoltuk hozzá a magyarnál sósabb és különleges ízű japán majonézt is, amelyet külön is kérhetünk. Az előételek között találunk még főtt rákosat és sült gyozásat is.
Kedvencünk volt az avokádó-mangó saláta. Az alapanyagok rendkívül frissek, a saláta egy igazi superfood az őszi-téli időszakra, tele vitaminnal és ásványi anyaggal, nem mellesleg nagyon jó párosítás a ropogós jégsaláta, a krémes avokádó és a frissítő mangó. A tetejére még mangószósz is kerül. A thai larbot kérhetjük marhahússal vagy kacsával is, a Yum woonsen talay pedig tenger gyümölcseivel és szezámmagos rizscsipsszel érkezik.
Számos főétel közül választhatunk a rice bowloktól a koreai specialitásokon át, mint a ramyeon vagy a japchaea, a thai wok ételekig. A keleti konyha minden „műfajának” rajongója megtalálhatja a kedvére való fogást. A végére hagytuk a klasszikus makikat (például tonhalas, tigrisrákos, lazacos, krémsajtos avokádós, retkes), a kifordított makitekercseket és a sült tekercseket, ez utóbbiból a Pink ladyt és a vega Green dragon rollt kóstoltuk, a különböző nigiriket, amelyek minikertbe építve érkeztek az asztalunkhoz. Nem maradhattak el a mesés faragott zöldségek sem a tálról, valamint a pácolt gyömbér. Maga a látvány is csodás, szinte az ember nem meri megbontani a kis kertet. Mindegyikből kapható halas-húsos, illetve vega verzió is.
Édességek is kaphatók a Little Geishában, például mochifagylalt vagy a Coco love, amely mangó ragacsos rizzsel és édes kókusztejjel. A bubble teák közül két gyümölcsöset kóstoltunk, egy epres és egy mangós verziót, de számos variáció kapható a tejestől a klasszikusig. A már őszbe forduló időben az illatos Yuzu tea esett a legjobban.
Mivel a Little Geishában kiszállítás is van, így különféle kisebb és nagyobb party boxokat, nigiriszetteket is rendelhetünk akár otthonra, sokféle variációban. Nem titok, hogy hamarosan bővülni fognak, hiszen a Városligeti fasorban nyitnak majd új egységet, remélhetőleg még idén. Itt Heni egy kicsit elegánsabb helyet alakít majd ki, az ételek is egy szinttel feljebb lépnek, de természetesen a Little Geisha is megmarad, hiszen ez egy igazi szerelemprojekt, ahol sem a minőségben, sem a tálalásban nem ismernek kompromisszumot.
Ha pedig szeretnétek ráhangolódni mind az ételekre, mind az ottani hangulatra, érdemes Heni videóit is megnézni a Fb-oldalukon, illetve a YouTube-on. Követőik körében igazi sztárok, mert a videók nemcsak informatívak, hanem nagyon viccesek is.
ELÉRHETŐSÉGEK
Little Geisha Can Cook
(Borítókép: Major Kata – We Love Budapest)