Bár a Kolosy tér elsőre makettvárosnak tűnhet, ahogy a villamossal elhúzunk előtte, a lakófunkció elhagyásával született üzletsor valójában nagyon sok izgalmas szolgáltatást rejt. Az óbudai kisvendéglőktől a kifőzdékig, a régi piactól a 2000-es évek partikultúrájáig kalandoztunk Szalay Bence színművésszel, aki egy évtizede él a környéken.
Óbuda, a III. kerület az egyik leginkább sokarcú környéke a városnak, az egykori kisvendéglők hírmondóként megmaradt utódai fontos múltat őriznek, a Duna közelsége általában áldás, de néha átok. A Kolosy tér hűen tükrözi a hagyományokat, a kisvárosias életérzés egyik legfontosabb eleme pedig a korábban itt működő piac volt. A tér azóta nagyon sokat változott. A lakófunkciók megszűnésével furcsa, de hasznos „makettvárosként″ fontos szolgáltatóközpont a környékbeli panelek lakói, az irodaházak dolgozói és a Szépvölgyi út elegáns otthonaiban élők számára is.
Szalay Bence színművész tíz évvel ezelőtt ismerte meg ezt a környéket töviről hegyire, azóta pedig már itt is él. Nem volt szerelem első látásra, de fokozatosan megtanulta értékelni a tér fejlett szolgáltatásparkját, kutyásként pedig a közeli zöldterületeknek is rendszeres látogatója. Ma már szívesen mozdul ki errefelé, és mindig talál valami felfedezésre váró újdonságot.
A Kiscelli Múzeum zöld környezete, biliárdszalon, falmászó terem várja az errefelé lakókat. Óbuda egykor híres volt kisvendéglőiről, a Kolosy tér környezetének legendás helye volt a 2014-ben bezárt Régi Sipos. Ezeknek a vendéglátóhelyeknek a helyét mostanában a környékbeli irodaházak igényeit kiszolgáló éttermek vették át, a piacélet pedig hiába kapott külön épületet, máshova települt. A 2000-es évektől viszont megjelentek azok a diszkók, szórakozóhelyek, amik azóta is tartják magukat.
Milyenek ezek a változások egy ott lakó szemével, és ki volt egyáltalán Kolosy György? Miért jó még mindig Óbudán, illetve ezen a környéken lakni? Erről szól podcastünk legújabb epizódja, amelyben Szalay Bencével Morcsányi Elza beszélget.
Pesten innen, Budán túl podcastünk korábbi epizódjait a Spotifyon, az Apple Podcastsen vagy az IndaPlayen és a YouTube-on is meghallgathatjátok.
A podcast támogatója a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont.
(Borítókép: Szabó Gábor - We Love Budapest)