Milyen eseményeknek köszönhetően lett a Cardano az Ethereum nagy kihívója?
A Cardano már az első naptól kezdve komoly szakértelemmel épített, minőségi blokkláncprojektnek számít. Annál is inkább komolyan kellett őket venni, mivel Charles Hoskinson, az Ethereum csapatának a kezdetektől oszlopos tagja is ott volt a projekt létrehozásánál.
A Cardano a szaktudás biztosítása mellett a szerencsével sem állt éppenséggel hadilábon. A 2017 harmadik negyedévében való indulás nagyszerű időzítésnek bizonyult, hiszen így a kriptopénzpiac történetének eddigi legnagyobb emelkedéséről sem maradtak le.
Persze ne akarjuk elvenni az érdemeiket, az igencsak komoly szaktudás mellett bizony a következetesen végrehajtott fejlesztések is szerepet játszottak a sikerben.
Amit a Cardano kapcsán dióhéjban tudni érdemes
A Cardano nyitott platform. Vagyis bárki előtt nyitva áll a lehetősége annak, hogy okosszerződéseket írjon. Ezenfelül a saját decentralizált alkalmazások, vagy más néven DAppok létrehozása előtt sincs semmiféle akadály.
A Cardano esetében tehát a kezdetektől ugyanaz a cél. A blokklánc decentralizált modelljét lehetőség szerint minél könnyebben elérhetővé kell tenni minden érdeklődő számára. Ehhez persze érdemes megragadni minden rendelkezésre álló eszközt.
Úgyhogy a Cardano berkein belül ezt felismerve, a közösség erejét is felhasználva törekednek elősegíteni magát a terjedést.
A Cardano és az Ethereum kapcsán megfigyelhető hasonlóságok és eltérések
Mindkét felület lehetőséget biztosít az okosszerződések és DAppok fejlesztésére, emellett pedig az úgynevezett ICO (Initial Coin Offering) piac is teret kap mindkét lehetőség esetében. Hogyha a köztük lévő legnagyobb különbséget keressük, azt az architektúrában találhatjuk meg.
A Cardano úgymond kétrétegű rendszerrel működik. Köztük a Cardano Settlement Layer számít a kriptopénzrétegnek, magyarul itt történnek a tranzakciók. A másik réteg pedig a Cardano Computational Layer, ahol a különböző alkalmazások, vagyis a DAppok és az okosszerződések futnak.
Maga a két réteg egyébként az Ethereum esetében is megfigyelhető. Alapvető eltérést jelent viszont az, hogy ott egymással szorosan összefüggően, mondhatni egymásba fonódva működnek, szemben a Cardano modelljével. Felhasználói szempontból ez mindenképp fontos tehát.