Azt azonban kevesen tudják, honnan is erednek az ékszerek, mi a múltja és hogyan indult útnak az ékszerviselés hagyománya. Íme egy kis történelem és néhány érdekesség a témával kapcsolatban.
Az őskor és az Egyiptomi kultúra
Az ékszerek megjelenéséhez egészen az őskorig ugorjunk vissza, amikor is egyfajta státuszszimbólumként tekintettek rájuk. Régészeti feltárásokból tudjuk, hogy ékszereket előbb viseltek az emberek, mint ruhákat, tehát igazán messzire tekint a hagyomány. Az őskorban a levadászott eledel elfogyasztása után a fogakat és csontokat büszkeségből aggatták magukra a törzsfőnökök és a vezérek. Az igazi férfiasság, az erőfitogtatás mércéje volt ez. Rögtön észrevehető volt, kinek van több és díszesebb ékessége, azaz ki ejtett több vadat, vagyis ki a férfiasabb férfi.
Zárójelben jegyezzük meg, ma sincs ez másképp - az igazi férfiasság mindenki számára látható szimbóluma ma is ékszerekben testesül meg.
Az Egyiptomiaknál szintén társadalmi rangot testesített meg az ékszerviselés hagyománya. Ezek az ékszerek már jobban hasonlítottak a mai viseletekhez, legalábbis a formák tekintetében, de még mindig a férfiak kiváltsága volt az ékszerek viselése, megtestesítve ezzel a hozzájuk kapcsolódó rangot, nemesi címet.
A gyűrű eredete - és amit még nem tudsz róla
A karikagyűrű az összetartozás szimbóluma már egészen a XIII. század óta. Ekkor rendelte el az akkori pápa, hogy házasság előtt az eljegyzésnek kell megtörténnie, és időt hagyva csak utána fogadhatnak örök hűséget egymásnak a párok. Az eljegyzési gyűrű volt annak a szimbóluma, hogy egy hölgy foglalt, így a férfiak is más szemmel néztek rá.
Hogy miért a gyűrűsujjon hordjuk a karikagyűrűt? A válasz nagyon egyszerű. Ez az ujj a legkevésbé használatban lévő ujjunk, így itt nincs útban a mindennapi tevékenységek során, ám mégis védve van a kisujj és a középső által, így nem sérül sem az ujjunk, sem az ékszer.
Ma már szinte határtalan a karikagyűrű-kínálat, ha szeretnél szépet, igényeset választani, az Ékszerkirály weboldalát érdemes böngészned.
Gyémánt, az örök ragyogás
Az egyik legősibb forma a kerekre csiszolt gyémánt, amely ma is megállja a helyét, és az egyik legkedveltebb motívum eljegyzési és karikagyűrűbe foglalva egyaránt. Természetesen léteznek ma már másfajta, kő nélküli, négyzet alakú kővel kirakott, színes vagy átlátszóan csillogó gyémántok is.
Még egy érdekesség: tudtad, hogy régen egy hölgy több eljegyzési gyűrűt is hordhatott? Végül azt a gyűrűt tartotta meg, akitől kapta, és akire a választása esett, a többit pedig visszaadta.