Ha az ízületeink mozgékonyságát szeretnénk fejleszteni, akkor mindenképpen a nyújtásnak kell előtérbe kerülnie. Az ízületi mozgékonyság azonban olyan tényezőktől is függ, mint az izomszalagok rugalmassága, mozgásterjedelme vagy az izmok ellazulásának készsége. A következő cikkben tehát a helyes nyújtásról és annak szerepéről lesz szó.

A nyújtás élettani hatása

Az ízületeink mozgáshatárait illetően három tényezőt érdemes megemlíteni.

A belső, pszichikai tényezők nagyon hangsúlyosak, mivel a tartós stressz hatására az izmok sokkal merevebbek lesznek, valamint beszűkül a mozgástér is.

A külső tényezők, mint amilyen például az időjárás is, lényegesek, hiszen nem ajánlott például hűvös teremben a mozgékonyságot fokozó gyakorlatokat végezni. De arra is érdemes ügyelni, hogy a reggeli órákban a legkisebb az ízületek rugalmassága.

Végül, meghatározó még az izmok tónusa, lazasága, a szalagok rugalmassága is.

A helytelen nyújtás következményei

A nem eléggé bemelegített, hideg izommal szembeni nyújtásnak káros következményei is lehetnek, hiszen a túlnyújtás esetén a rostokban kis szakadások is keletkezhetnek. Ezek végül hegesedéssel gyógyulnak. Mivel a hegesedett szövet már nem annyira rugalmas, így az izmok rugalmassága is jelentősen csökken.

További hasznos tippekért keresd fel az Egészség Palace Webáruház életmód blogját, ahol megannyi érdekességre és útmutatásra lelhetsz!

Miért fontos nyújtani?

A nyújtásra sokan egy felesleges, sőt, kihagyható dologként tekintenek. De mikor hogyan érdemes nyújtani?

A súlyzós edzéseket követően ajánlott az egész testre, de leginkább a megdolgozott izomcsoportokra kiterjedő nyújtó gyakorlatokat végezni, amelyek elősegíthetik a regenerálódást.

A nyújtás elősegíti, hogy az izmok rugalmasak és erősek maradjanak, amely hozzájárul az ízületek mozgástartományainak növeléséhez. Enélkül tulajdonképpen az izmok, a comb hátsó része (hamstrings) rövidült, feszes lesz, ami akár izomsérüléshez és ízületi fájdalmakhoz is vezethet.

Jó példa erre az ülőmunkát végzők esete, akik számára a comb hátsó része (hamstrings) rövidült, így a térd egyenesítése, a láb nyújtása is nehezebb. Ha így kezdenek mozgásba, a hirtelen megnyúlt izmok túlfeszülhetnek, könnyen sérülhetnek.

Hogyan nyújtsunk?

Statikus nyújtásnak nevezzük azt a nyújtástípust, amelyet fokozatos, lassú mozgással kell végezni, óvatosan közelítve az ízületi mozgáshatárhoz.

A dinamikus nyújtást lendítésekkel és utánmozgásokkal végezzük mozgékonyságfejlesztő gyakorlatok segítségével, köznyelven “rugózással”.

A mobilitást szem előtt tartva az alsó végtagok területe - a combhajlító, csípő-, és négyfejű combizom lazítása - a legkritikusabb, ugyanakkor a legfontosabb terület a nyújtás kapcsán. De a nyak, a vállak és a hátunk alsó részének nyújtása is lényeges.

Iktasd be heti 3-4 alkalommal a napi rutinba, és edzés után se hagyd ki!