Akad, aki már a terhesség folyamán mesél a picikéjének, hogy az hozzászokjon a mesék dallamához, stílusához. Bár még közel sem érti a szöveget, de a ritmusa és a hanghordozás rengeteget segít neki abban, hogy megértse, hogy mi zajlik körülötte. Persze bőven akadnak olyan szülők is, akik inkább akkor fognak bele a mesélésbe, ha a gyermek már eljutott arra az értelmi szintre, hogy megérti: a könyvet nem szaggatni, hanem nézegetni kell.
Minél előbb, de senki sincs elkésve
Mivel a beszéd maga is egy összetett dolog, így jó, ha minél előbb megismeri a gyermek. Ebben nagy segítségünkre lehet az, ha mesélünk, vagy épp verset mondunk neki. A Játékszigetnél kapható könyvek már egészen kis kortól bevethetőek! Lássuk, hogy milyen előnyei vannak a jövőre nézve, ha eleget mesélünk a gyermekünknek!
- Erősíti a kapcsolatot: Egy mesével jó befejezni egy napot, de ezen kívül még számos más alkalommal is intim, nyugodt hangulatot teremthetünk magunknak. Nem véletlen, hogy mind a szülők, mind a gyerekek kedvelik az összebújós, meseolvasós időszakokat, ami jellemzően a hűvösebb időkben jön el.
- Fejleszt: Az olvasás nagymértékben fejleszti a szókincset, a gondolkodást, így azok a gyermekek, akiknek sokat mesélnek, vagy már az iskolai képzés előtt tudnak olvasni, jelentős előnnyel indulnak. A képességfejlődés szempontjából mindenképp hasznos a rendszeres meseolvasás.
- Fejleszti a beszédkészséget: Az alapvető beszédkészség fejlődése szempontjából elengedhetetlen a megfelelő minőségű és mennyiségű mesélés. Rengeteg hasznos szót, nyelvtani fordulatot szedhet így magára a gyermek, ami a későbbiekben hasznára válik.
- A fantázia és a kreativitás fejlődését is elősegíti: Bár biztos mindenki hallotta már, hogy egy könyv sokkal előnyösebb, mint egy képernyőn nézett mese, mégis sokan felejtik el alkalmazni a mindennapokban. Egy illusztrált mesekönyv lapján megelevenednek a főhős kalandjai, de azt mégis a mese hallgatóságának kell továbbszőnie.
- Fejleszti a kommunikációs készségeket: Nagyon jó hatással van a kommunikációra, mivel sokkal érthetőbben és választékosabban fogalmaz az, akinek a mesék által színesebb a szókincse.
- Hozzászokik a változatossághoz, a tapasztaláshoz: Sokkal rugalmasabb lesz, mert nem csak az elvárt befejezése lehet egy könyvnek, ez pedig segít feldolgozni a későbbi tapasztalatokat.
- Segít a koncentrálásban: Míg az elején állandóan mocorog, később megtanulja egy dologra fordítani a figyelmét.
- Élvezetet nyújt: A korai olvasás segít megérteni a gyermeknek, hogy ez nem kötelesség, hanem szórakozás, amivel le tudja kötni magát. Persze haladni kell a technikával is, de ha megalapozzuk a könyvek szeretetét, akkor az nem fog eltűnni a gyerekből.