2014-ben kezdte újratervezni az Archikon építészstúdió a Ferenciek terén található Párisi udvar néven elhíresült házat és névadó passzázsát. Az 1976 óta műemléki védettséget élvező rendkívül összetett építészeti együttes komoly munkát adott és ad is folyamatosan a szakembereknek: egyszerre kell ugyanis minden apró részletében helyreállítaniuk a korhű állapotokat és hozzátervezni egy ötcsillagos luxuszállodát egyemelet ráépítéssel. Mindezt úgy, hogy a Ferenciek terét és Petőfi Sándor utcát összekötő csodálatos fedett átjáró egyszerre szolgálja majd a járókelők, a lakosság, a turisták és a szálloda érdekeit. A 110 szobás, elnöki lakosztállyal, spa részleggel és konferenciatermekkel ellátott Párisi Udvar Hotel Budapestet és passzázsos épületét teljes pompájában 2018 május-júniusában tervezik átadni. Sikerült bepillantást nyernünk a 14 hónapja zajló munkálatokba .
A tervezők az egykori Belvárosi Takarékpénztár Schmahl Henrik rajzolta százéves alaprajza, a levéltári kutatások és az épületdiagnosztikai vizsgálatok szerint gondolták újra a házat. A bonyolult szerkezetű palota egészét áthatja egy jellegzetes kaptárszerű hatszög forma, ami legszembetűnőbben a kupolamennyezetekről köszön vissza. De haladjunk kívülről befelé: ha a mostani félkész felállványozott látvány helyett a vágyott állapotot képzeljük magunk elé, elsőként a Zsolnayból kirakott legnagyobb európai kerámiahomlokzat fog minket csodálatra késztetni – jelenleg üdítőjüket kortyolgató szupermodellek néznek le ránk.
Visszakerül az eredeti árnyékolószerkezet is a házfrontra, különleges falból kibújó figuráival. A Londoni Harrods üzletház kirakatait készítő nagy múltú angol cég felújított fém portálszerkezetei teszik majd teljessé a képet. A boltok egy része egyébként a passzázsra is nyílni fog. Az építésvezetőtől megtudtuk, hogy a külső már kilencven százalékosnak mondható, az alapokat is megerősítették, most restaurálás és szerkezetépítés folyik. Újdonsággal is szolgál majd a Párisi új köntöse: ha leszáll az est, műemléki szempontokat tiszteletben tartó kivilágításban fog úszni. A szakember szavaiból kiderült: a restaurálandó mestermunkák nagy részét műhelybe szállítják, és ott varázsolják újjá – minden egyes darab tervrajzát engedélyeztetve a műemléki hatósággal.
Belépve a passzázsba a kor legkomolyabb rekonstruált munkáival fogunk találkozni: Róth Miksa üvegablakaival, Villeroy & Boch járólapokkal, Haas és somogyi féle Luxfer üvegekkel, Jungfer Gyula műhelyében gyártott kovácsoltvas alkotásokkal. A híres kristálykupolaprizmaüvegei szétszórva engedik majd át a betörő természetes fényt, amiből a pincébe is jut, mivel a gondos Schmahl a padlóba is helyezett belőlük. Ottjártunkkor letisztított, lealapozott csupasz fémszerkezeteket láttunk, melyek várják vissza az üvegcsodákat.
Impozáns összetevői lesznek még az udvarnak az autentikusan helyreállított belső üzletportálok, a díszes öntöttvas dupla lépcsőház és a Petőfi Sándor utca felőli központi kupolatér. Utóbbi festett üvegei alatt kap helyet a hotel recepciója, lobbija, valamint két kis korhűen újjászületett bolt. Ugyanide fog becsatlakozni egy bár-étterem-cukrászda gasztroegyüttes is, mely teraszként fogja használni a két kupola közötti hosszú szakaszt. A temperálható hőmérsékletű átjáróházat az ígéretek szerint éjjel-nappal igénybe vehetjük, és csak felújítási vagy takarítási céllal zárhatja be a szálloda időlegesen.
A restaurálás miatt elbarikádozott Petőfi utcát már novemberben visszakapjuk.