A lágymányosi egyetemi negyed szélén állt egy üres telek, amelyet hosszú ideje csak parkolónak használtak a szomszédos Infopark dolgozói. Az itt újonnan felépülő Ericsson-székház többek között hatalmas kutatás-fejlesztési központnak ad majd otthont és egyben lezárja az eddig kissé befejezetlen Duna-parti házsort. A beruházás egyben a Magyar Nobel-díjasok Parkja első üteme.

A kilencvenes évek elején még úgy tűnt, hogy a budapesti világkiállítás helyszíne lesz a lágymányosi Duna-part. Kész tervek születtek a félkör alakban elhelyezendő épülettömbökre, parkokra, hajókikötőkre és a folyón átívelő gyaloghídra. A tervekből nem lett semmi, a hatalmas telekkel pedig sokáig nem tudtak mit kezdeni.

Elsőként felépült két nagyméretű egyetemi épület, valamint a Tüskecsarnok, amelyet csak 2014-ben fejeztek be, a hozzá tartozó uszoda pedig idén készült el. Időközben felépült még egy-egy egyetemi létesítmény (oktatási célú épületek, templomok és sportközpontok). A negyed szélén, a Rákóczi híd felőli oldalon pedig az Infopark nőtt ki a földből, amelyet a színvonalas építészeti megoldásai emeltek ki az igencsak szürke irodaházas világból.

A Duna-part felőli oldal azonban sokáig beépítetlen maradt, itt épül most fel a Magyar Nobel-díjasok Parkja első ütemeként az Ericsson új magyarországi székháza.

A cég eddig szétszórtan elhelyezkedő budapesti bázisai ezentúl egy épületben egyesülnek, az összesen 24 ezer négyzetméter alapterületű irodaházban pedig a vállalat Svédországon kívüli legnagyobb kutatás-fejlesztési központja kap helyet. A hat emeleten mintegy 1800 fő dolgozik majd.

A székház innovatív megoldásait a nemzetközi LEED Gold környezettudatos minősítése szerint tervezték. A létesítményhez 540 parkoló és 250 kerékpártároló tartozik majd, amelyek az épület alatti négy szinten kapnak helyet. Az építészeti terveket – az általunk korábban szintén bemutatott reptéri szállodát is tervező – Aspectus Architect készítette. A beruházás várhatóan 2017 év végére készül el.