A program célja, hogy a városok közötti versenyben helyzetbe hozza Közép-Európát: a kreatív ipar egyik sajátossága a rugalmasság, ami egyebek mellett igaz a székhely megválasztására is, vagyis viszonylag egyszerűen ide lehet csábítani cégeket, amelyek viszont, ha nem érzik jól magukat, könnyedén odébbállnak egy kontinenssel.
Közép-Európa városai vagy akár országai azonban külön-külön csekély erőt képviselnek ebben a globális szereplők között megvívott, képzeletbeli Mortal Combatban. Ezért – maradva a számítógépes hasonlatnál – inkább az Age of Empires logikáját kell követnünk. Az erőforrásokat meg kell osztani, stratégiai partnerséget kötni és hálózatokat szervezni.
Az innocities erre törekszik: a magánkezdeményezésként, Szokolay Örs ötlete nyomán létrejött program elsőként Budapest, Bécs és Pozsony együttműködését próbálta szorosabbá tenni, de nyitott más városok felé is, amelyet a támogató Visegrádi Alap forrón üdvözöl.Michał Olszewski, Varsó alpolgármestere, Szilágyiné Bátorfy Edit, a Közép-Európai Kezdeményezés nemzeti koordinátora, Szokolay Örs, az innocities program kezdeményezője, szervezője, Peter Oborn, a Royal Institute of British Architects elnökhelyettese és Petra Nagyová-Džerengová, Pozsony alpolgármestere
A nemzetközi résztvevőket, így többek között Bécs, Varsó, Zágráb és Pozsony reprezentánsait is felvonultató rendezvényen bemutatkoztak olyan kreatív magyar cégek és intézmények, mint a betonbiztos alapokon nyugvó IVANKA, az egykor elhagyatott területen gründölt Grund, valamint a hazai kreatív ipar végállomása, a Design Terminál.
A konferencián megtudhattuk, hogy a kreatív ipar az 1990-es évek végétől számít különálló gazdasági szektornak, amelyet a legsikeresebben London, Sydney, Hong Kong és New York adaptált. Közép-Európa helyzete ma még más, de akadnak követendő példák.
A lengyel fővárosban, Varsóban például olyannyira komolyan veszik a kreatívokat, hogy közvetlenül a polgármester egyik helyettese foglalkozik az ágazattal; de Bécs városkommunikációs irodája és a csapat által elvégzett munka is irigylésre méltó. Első pillantásra hatalmas költségvetéssel dolgoznak, de a takarékos osztrákok kiszámolták, hogy így is sokkal több - a közgazdaság által nem mindig kimutatható - haszon származik a kampányokból, mint az eredeti befektetés. Ugyanakkor a magyar résztvevőknek sem kell szégyenkezni: a romkocsmák tucatjai vagy éppen a Grund a "semmiből" teremtettek egy mára nemzetközi hírnévnek örvendő brandet.Külön kiemelendő Peter Oborn részvétele, aki a brit Royal Institute of British Architects (RIBA) elnökhelyetteseként olyan országot képviselt, amelyben egyedülállóan magas a kreatív ipar által megtermelt jövedelem. A kreatív ipar potenciálisan óriási fejlődés előtt állhat Közép-Európában is, a feladat az, hogy a brit mintát adaptáljuk.A program nem problémákat old meg, hanem javaslatokat fogalmaz meg a nemzetközi projektek keretében kicserélt tapasztalatok alapján. Biztosak vagyunk benne, hogy fogjuk még hallani az innocities nevet.
További infók itt.