Rövid kérdés, hosszú válaszAhogyan egy nagyváros életében megkerülhetetlen kérdés a tömegközlekedés, úgy az akadálymentes várost illetően nem lehet szó nélkül hagyni azt, hogy milyen körülmények között oldják azt meg a kerekesszékes BKV használók. Leszűkítve a kérdés úgy hangzik: van-e megfelelő mennyiségű és kellő sűrűséggel közlekedő alacsony padlós buszunk és villamosunk? „A jövőbeni fejlesztések eredményeképpen szinte a teljes autóbusz hálózaton alacsonypadlós szolgáltatást és ezáltal akadálymentes utazási lehetőséget biztosítanak 2013. január 1-jétől.” – ez a hivatalos álláspont, melyet a Budapesti Közlekedési Központ egy a BKV figyelőn megjelent nyílt panaszlevélre válaszolt. Ez azt jelenti, hogy januártól csak és kizárólag alacsonypadlós buszokat vásárolnak, de nyilván idő míg a teljes flotta lecserélődik.
Van egy mindig biztos tipp, amit több kerekesszékkel közlekedő is bátran ajánl, ha baj van (például hosszú percekig nem érkezik az elvileg menetrenden lévő alacsonypadlós járat), az a diszpécserek hívása. Vagy, ha tervbe van véve az utazás előre, akkor a "háztól-házig" szállítás is opció. További információ a kerekesszékes utasoknak: itt.Egy kis lazulásTízből kilenc embernek az Ability Park jut eszébe először, ha arról van szó, hogyan lehet a fogyatékos emberek mindennapi helyzetéről interaktív formában tájékozódni. A Parkot hazai és nemzetközi elismerésekkel is kitüntették már, és a tavalyi évben az Egyesült Államok magyarországi nagykövete aktív állampolgárságért oklevéllel is jutalmazta a fogyatékkal élőkkel foglalkozó civil szervezetet.
Az Ability Park célja alapvetően az, hogy a látás-, hallás- és mozgássérült, autista és értelmi fogyatékos animátorok által bemutatott játékok segítségével valamennyi korosztály számára érthetően mozdítsa elő a fogyatékos emberek társadalmi beilleszkedéséhez szükséges szemléletformálást. Persze legalább annyira fontos az is, hogy a Park tartalmas és örömteli élményt nyújtson mindenkinek, aki játszani szeretne, vagy próbára akarja tenni képességeit.Meg még egyBudapest II. kerületében, a hűvösvölgyi Nagy-réten található egy kerekesszékkel is teljes hosszában látogatható tanösvény. Az útvonal 2,5 km hosszú és minden szakasz elején információ található a távról, burkolatról, meredekségről, hogy mindenki kiválaszthassa a számára megfelelő nehézségű szakaszt. Hogy érdekesebb legyen a túra, a nyomvonal melletti táblák bemutatják a környék növény- és állatvilágát is. Sőt, a tanösvény nyomvonala mellett kerekesszékkel könnyen használható tűzrakóhelyet is kialakítottak.
Fesztivál, fesztiválBiztosan hallottátok már, hogy az idei Sziget, egyenesen Köztársasággá kiáltja ki magát, és mint ilyen szabadabb lesz, mint bármelyik állam a Földön. Már tavaly is jól érezték magukat a kerekesszékkel közlekedő fesztiválozók a Hajógyárin; idén pedig valószínűsíthető, hogy még inkább gondolnak majd rájuk a progamok terén is. Persze a kerekesszékkel közlekedők fesztivál élményéhez nagyon is hozzátartozik, hogy az emberek ilyen közegben segítőkészebbek, mint általában.