Mivel Budapest nem Párizs, így lényegesen kevesebb nálunk a franciás stílusú monodesszertekre fókuszáló cukrászda. De vannak olyan játékosok, amelyek abszolút kimaxolják a műfajt, a világ élvonalában sem kellene szégyenkezniük a kreációikkal. Több szempont alapján értékeltük a város kínálatát: a külcsín, a belbecs, az alkotóelemek és az eredetiség is számított, amikor kiválasztottuk a kedvenceinket.

Kezdjük rögtön a magyarázattal, hogy mit is értünk monodesszerten – elvégre nem egy elterjedt kifejezés ez a közbeszédben! Mint az elnevezésben is visszaköszön, ezek nem tortaszeletek, hanem olyan tortácskák, amelyeket külön-külön kell elkészíteni. Tortaalátéten ücsörögve várják a hűtőpultban, hogy kistányérra kerüljenek, a cukrász/eladó nem pöttyintget vagy rakosgat melléjük látványos díszítést, ahogy azt egy éttermi desszerttől elvárnánk – amelynek a központi eleme ettől még persze lehet monodesszert, de egyben az egészet már nem így hívjuk. A monodesszert továbbá nem péksüti, nem pohárkrém, hanem általában egy ezek fölé pozicionált alkotás. Nem kell messzire menni, e kritériumrendszernek igazából egy minyon is megfelel, amely igen régi szereplője már a magyar kávéházak és cukrászdák menüjének. A közösségi médiában azonban leginkább a nagyon látványos, szinte már művészeti alkotásnak, költeménynek tekinthető nyalánkságok futnak jól, amelyeket természetesen csak a jobb cukrászdákban kapni. Több szempontot is figyelembe vettünk a jelenlegi budapesti kínálat átböngészésénél, latba esett így a külalak, az alapanyagok és az ízharmónia vagy -kontraszt is. Nekünk most ezek lettek a kedvenceink!

1/5

Nour: Étcsokoládé, kakaóbab, meggy

Az immár két cukrászdával (Budapest belvárosa és Budaörs) is büszkélkedő Nour csapata érdemli ki talán a leglátványosabb desszert díját, a meggyformába zárt étcsokoládémousse közepében fűszeres meggyragu bújik meg. A három, tükörglazúros gyümölcsalakzat alapzata egy kakaóbabtörettel gazdagított, csokoládéval bevont meggyes-kakaós piskóta.

2/5

Cziniel Cukrászda: Almás mákvirág

A Római-part legnevesebb cukrászdája egy igazi őszi hangulatú, ízeiben harmonizáló, habos és krémes édességgel rukkolt elő erre a szezonra. Voltaképpen ez egy fahéjas almazselét rejtő, lágy mákmousse, amelynek egy puha, mákos piskótaágy az alja. A mousse-ban fellelhetők az ősz tipikus fűszerei is: a fahéj, a szegfűszeg és a szerecsendió. Díszítőelemei egy levél formájú tésztaropogós és egy szárított almacsipsz, amelyek szintén az ősz beköszöntét szimbolizálják.

3/5

Mon Petit Dessert Boutique: Csokoládé, meggy, kardamom

Erre az édességre talán bátran használható a csajos desszert jelző is. A laktóz-, glutén- és cukormentes, étcsokoládés és tonkababos mousse-t kardamomos meggyraguval töltötték meg, az alapnak használt tésztája pedig szintén csokoládés. A desszert kültakarója kakaóvajas bársonyfújás, ami szinte vonzza az embert, hogy beleharapjon.

4/5

Zsolnay Kávéház: Zsolnay Signature The Globe desszert

A Radisson Blu Béke Hotel étterem-kávéházának a süteményespultja alaposan feladja a leckét az embernek, mi azonban határozottan ajánljuk, hogy először a ház signature-kreációját, a kávézót díszítő Haranghy-üvegkupola inspirálta The Globe desszertet kóstoljátok meg. Az inspiráció gyanánt szolgáló, valamikor nyitható üvegkupola egykor a hotel báltermébe és Budapest legelső mélygarázsába engedte át a természetes fényt, hogy aztán egy ilyen szép desszertet ihlessen, amelynek az alapja kókuszos-fehércsokoládés ostyalap, az áttört fehércsokoládé-kupola alatt pedig egy ázsiai citrusféle (kalamondin), egzotikus gyümölcszselé és kókusz található.

5/5

Matild Café & Cabaret: Rákóczi

Ez a méretes habcsóknak kinéző desszert valójában a klasszikus Rákóczi-túrós újragondolása. Egy modernebb és könnyedebb verzióra törekedtek mind állagban, mind kinézetben, ennek ellenére az összes tradicionális alapanyag megtalálható benne. A hagyományos linzertésztaalap helyett ezt egy francia, kevert omlóstésztával készítik, és az eredeti klasszikus piskótával sem voltak kibékülve, így egy omlósabb, tejszínes-citromos piskótát választottak hozzá. Baracklekvár helyett barackzselét használnak, s míg a hagyományos verzió sült túrós alapra van készítve, a cukrászda ezúttal a hidegen készült túrómousse-ra szavazott. A sütemény köpenye olasz habcsókból van.

Címkék