1. Tente
A Tente tervezői, Fodor-Magyar Dorina és Csukovics Brigitta a gyermekek világából merítenek ihletet kollekcióik tervezésekor. Inspirálódtak már a cirkuszból, volt, hogy a Pom Pom meséit dolgozták fel, legutóbb pedig a Rubik-kocka színeit és formáit fordították le a gyerekruhák nyelvére. A végeredmény mindig egyedi. A Tente termékei elsősorban óvodásoknak és kisiskolásoknak készülnek, de hosszabb ideig, akár 2-3 méretváltáson át hordhatók. Nem véletlen, hogy a márka a hírességek figyelmét is felkeltette – Katy Perry és Orlando Bloom kislányának is terveztek már kapszulakollekciót.

A Tenténél a játékosság és a minőség mellett a fenntarthatóság is kiemelt szerepet kap: kizárólag természetes anyagokat használnak. Emellett a weboldalukon blogot is vezetnek, ahol olvashatunk például a fenntartható gyerekszobáról, találunk ajándékötleteket, és persze a márka történéseit is megosztják velünk.
Elérhetőségek

2. BOO STUDIO
A BOO STUDIO-ról már messziről látszik, hogy igazi szerelemprojekt. A márka Kele Ildikó és Lebó Eszter közös látásmódjából és barátságából született. Ildikó textiltervező művészként mindent tud a kötött anyagról, Eszter pedig szinte belenőtt a szakmába, hiszen édesanyja is saját gyerekmárkát vezetett. Ez pedig garantálja, hogy generációkon átívelő minőséget képviselnek.

A színes, játékos, kötött termékeken már első tapintásra érezni a gondoskodást. A sapkák, balaklavák és sálak, amelyek a márka kínálatában megtalálhatók, mind merinógyapjúból készülnek, amelynek jótékony tulajdonságairól közösségi oldalaikon is gyakran olvashatunk: a hagyományos gyapjúval ellentétben a merinó nem szúr, nem allergizál, így biztosan nem áll útjába az önfeledt játéknak. A gyerekközpontú szemlélet nemcsak az alapanyag-használatban mutatkozik meg, hanem a dizájnmegoldásokban is. Erre a legjobb példa a márka egyik legnépszerűbb terméke, az átbújtathatós sál. Ráadásul a legtöbb termék felnőtteknek szánt verzióban is elérhető!
Elérhetőségek

3. Linini
A Linini több évtizedes örökséget visz tovább a magyar gyerekruhák piacán. Tervezője, Memeti Linda már gyerekkorában közelről ismerte a szakmát, hiszen szülei is gyerekruhákat készítettek. Saját márkáját igazi családi vállalkozásként építi, amelynek egyik legfontosabb inspirációs forrása – és tesztalanya – hároméves kislánya.

A kínálatban a kisbaba-rugdalózóktól a nagyobb gyerekeknek szánt ruhákig sokféle darab elérhető, a játékos, kedves minták között pedig biztosan megtaláljuk a különböző személyiségekhez passzolót. A ruhák puha, minőségi pamutanyagból készülnek, így akár kis testvérek vagy későbbi generációk is örökölhetik őket. A Linini árai kifejezetten barátinak számítanak, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy egy magyar kis márka gondos munkájának eredményei.
Elérhetőségek

4. Ykra Kids
Aki figyelemmel követi a magyar márkák világát, már biztosan találkozott az Ykra táskáival. Élénk színű, mintás darabjaik könnyen megragadják a tekintetet Budapest utcáin, de a világ számos pontján megtaláljuk őket a legmenőbb dizájnboltok polcain. A márkát 2011-ben alapította Lakatos Balázs, azóta pedig hosszú utat bejárt a 70-es évek kelet-európai túrakultúrájából inspirálódó brand. Rendszeresen együttműködnek magyar művészekkel, akiknek színes, egyedi mintatervei a táskákon köszönnek vissza.

A márkának van egy külön gyerekeknek szánt aloldala is, amely méretben és funkcióban jobban igazodik a legkisebbek mindennapi kalandjaihoz. Az Ykra Kids övtáskákba minden apróság belefér, ami a napi teendők során összegyűlik, a hátizsákok pedig iskolatáskának is tökéletesek – nem is beszélve a hétvégi kirándulásokról.
Elérhetőségek

5. GroWsie
A GroWsie állítható overalljai igazi anyukakedvencek. Ezek a ruhadarabok akár három méretet is lefednek, így hosszú ideig hű társai lehetnek a cseperedő gyerekeknek. Az alapító Szomolányi Nóri saját tapasztalatai ihlették ezt a megoldást: anyukaként őt is zavarta, milyen gyorsan kinövi a ruháit a kislánya. A GroWsie megközelítése önmagában is fenntarthatóbb alternatíva a gyerekruházatban, a márka azonban nem áll meg itt, ha környezeti és társadalmi felelősségvállalásról van szó.

Újrahasznosítási programot is indítottak, amelyben bárki részt vehet, aki vásárolt már tőlük. A használt, de jó állapotú ruhákat visszaveszik, szükség esetén felújítják, majd eljuttatják a TündérPakk Alapítványhoz. Emellett a ruhák eladásából befolyt összeg egy részét is az alapítványnak ajánlják fel, ezzel is támogatva a munkájukat. Az overall egyértelműen a márka sztárterméke, de sok más típusú babaruha, valamint apró játékok és kiegészítők is megtalálhatók náluk.
Elérhetőségek

+1: Mojza
A Mojza nem kimondottan gyerekmárka, de a színes, kézzel varrott gyerekkabátok mellett, amelyek időről időre felbukkannak az oldalukon, kár lenne szó nélkül elmenni. Szabó Heni az upcycling elve alapján készíti szinte minden termékét, vagyis olyan meglévő anyagokat használ, amelyeket másodkézből szerez be, és az ő varrógépe alatt kapnak új életet. Ez magyarázatot ad a ruhák retró hangulatára és arra az érzésre, hogy mintha mi is hasonló stílusú vagy anyagú kabátkákat viseltünk volna gyerekkorunkban – csak ez még annál is menőbb!

A gyártási folyamat minden lépéséért Heni felel: ő gyűjti az anyagokat, tervezi a szabásmintát és varrja össze a ruhákat. Az egyedi anyagokon kívül szeret kísérletezni etikus, organikus textilekkel, zero waste szabásmintákkal és az anyaghulladékok felhasználásával, szóval a hangsúly mindig a fenntarthatóságon van. A Mojzát érdemes követni Instagramon, ahol először láthatjuk az elkészült vagy még folyamatban lévő ruhákat.
Elérhetőségek

(Borítókép: Nata Horinkova – BOO STUDIO)