Bill Viola: Csend

Bár rövidnek tűnik, mégis nagyon súlyos Bill Viola Csend című kiállítása, amely 3 darab 10 perces installációt és egy interjút mutat be a művész munkásságából. Ennek ellenére érdemes legalább egy órát szánni rá, mert az alkotó néma videói közé tartozó alkotások befogadásához szükség van arra, hogy mi magunk is elcsendesedjünk, és ki tudjuk zárni a külvilágot. Bill Viola a műfaj 70-es évekbeli kezdetei óta foglalkozik videóművészettel, 2000-ben pedig a Nine Inch Nails énekesével, Trent Reznorral készített izgalmas kollaborációt. Magyarországon ez az első önálló kiállítása, aminek előkészítésében részt vett, de a megnyitót sajnos már nem érhette meg.
További infók itt
Morfizmus – Rajzok és grafikák a Pán-Mezei-gyűjteményből

Egy rendkívül izgalmas család több generáción átívelő műgyűjteményének darabjait láthatjuk a Kisteremben március 21-ig. Mezei Gábor belsőépítész, műgyűjtő, festő az édesapjától, Pán Imrétől örökölte kollekciójának jelentős részét. Pán művészetszervezőként, íróként és költőként kapcsolódott be az avantgárd mozgalmakba, majd 1957-ben Párizsban telepedett le, ahol az alkotás és a szerkesztői munka mellett kiállításokat is szervezett, melyeken a magyar művészek együtt mutatkozhattak be a külföldi kortársakkal.
Pán Imre olyan alkotókkal ápolt szoros kapcsolatot, mint Victor Vasarely vagy Bálint Endre. A Kisterem kiállítása a gyűjtemény Pán Imre által összeállított részéből válogat, olyan neves művészektől láthatunk rajzokat, mint Max Ernst, Giacometti, Henri Matisse, Marcel Jean, Corneille, Jacques Doucet, Marcelle Cahn, René Bertholo, Christine Boumeester, Eva Landori vagy Gonçalo Duarte.
További infók itt
Bardo

A Derkovits Gyula Képzőművészeti Ösztöndíj közel 70 éve támogatja a kiemelkedő tehetségű, 35 év alatti képzőművészeket, így fontos szerepet játszik a kortárs művészeti utánpótlás támogatásában. A díjazottak kiállítása idén a HAB-ban kapott helyet, vezérelve pedig a Tibeti Halottaskönyvből ismert „bardo” fogalma, ami a halál utáni átmeneti állapotot írja le.
A tárlat kiterjesztve használja ezt, tágabb gondolati síkon mutatva be az emberi létezés fordulópontjait. A kiállítás 21 fiatal alkotó munkáiból válogat, a földszinti kiállítótérben az anyaság és a női minőség témáját körbejáró művekkel indít, a felső kiállítótérben pedig az élet különböző állomásain vezet keresztül. Bár nem kifejezetten hosszú, bő egy órát azért érdemes rászánni.
További infók itt
(Borítókép: Bill Viola - Liget Budapest)