1. Mézeskalácsfalu Sződligeten
Göd és Vác között, Budapesttől mindössze 30 km-re található ez a festői nagyközség, amit egyébként is érdemes felkeresni, de most még inkább. A település egy rendhagyó és különleges helytörténeti kiállítással készült a decemberre: a tárlat Sződliget történetét meséli el, és ehhez a nagyközség ikonikus épületeit és tereit (többek között az evangélikus templomot, a Nagyboldogasszony-templomot, a Mesetavat és környékét, a Korsók Házát) megépítették mézeskalácsból. A Mézeskalácsfalu kiállítás december 1-től 31-ig ingyenesen nézhető meg (kivéve december 24–26. között) Sződligeten, a Bocskai utca 33. szám alatt.
2. Mézes élet – kiállítás a Kiscelli Múzeumban
A Kiscelli Múzeum Mézes élet – A Beliczay mézeskalácsos és viaszgyertyaöntő műhely története című kiállítása november végén nyitott meg, és 2025. február 23-ig nézhető meg. Különlegessége, hogy a tárlat címében említett, máig aktív család 200 évét meséli el (az 1820-as évektől napjainkig). Ez idő alatt pedig sok minden történt: árvíz, reformkor, forradalom, kiegyezés, két világháború, államosítás és rendszerváltás. Egy azonban örök maradt a történelem viharaiban is: a mézeskalács. A kiállításon sok más érdekesség mellett egy több mint 100 éves receptet is megnézhetünk.
3. Ismeretterjesztő beszélgetés a mézeskalácsról
A Kiscelli Múzeum kiállításához némiképp kapcsolódó program december 7-én lesz a Budai Vigadóban található Hagyományok Házában. Ezen a mézeskalácsos és viaszgyertya-készítő Beliczay-dinasztia négy generációjának múltjáról, jelenéről és jövőjéről mesél a család egyik tagja, Beliczay Erzsébet. A minden bizonnyal érdekes, igaz mesékkel teli, fordulatos eseményeket soroló beszélgetés 12.30-kor veszi kezdetét, ráadásul ingyenes a program.
4. A mézeskalács-készítés története a Néprajzi Múzeumban
December 5-én 17 órától különleges programra hívja az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum. A múzeum Gyűjteményi Központja normál esetben nem látogatható, de havi rendszerességgel lehetőség van a raktári betekintésre egy-egy adott téma mentén a múzeum szakembereinek vezetésével.
Az adventi és karácsonyi időszakban azt mutatják meg az érdeklődőknek, hogyan és milyen eszközökkel dolgoztak hajdanán a mézeskalács-készítők, régies kifejezéssel a mézesbábosok. Az online regisztrációhoz kötött programot Szabó Magdolna főmuzeológus vezeti.
(Borítókép: cuppyuppycake - Getty Images)