A magyar prémium- és luxusmárkákból bizony nem lehet Dunát rekeszteni, és közülük is csak kevés engedheti meg magának, hogy egy nagy alapterületű, reprezentatív márkaüzletet tartson fenn Budapesten – vagy akár egy másik városban valahol a világban. Az alábbi példáinknak viszont sikerült az áttörés, joggal mondhatjuk így rájuk, hogy az országimázst is erősítik amellett, hogy kiváló termékeket gyártanak.
Rendszeresen olvasni olyat, hogy úgy aposztrofálja magát egy, a hazai népesség körében is alig ismert brand, mint ami külföldön már nagy népszerűségre tett szert. Ezt nehéz ellenőrizni, de általában az a helyzet, hogy eme gyártók maximum Magyarország határain belül világhírűek, de leginkább még itthon sem sikerült említésre méltó módon felhívniuk magukra a figyelmet. Vannak azonban olyan magyar manufaktúrák, amelyeknek valóban, számottevően sikerült megvetniük a lábukat külföldön, gondolhatunk például az AERON divatmárkára vagy a Royal Tokaji és Oremus pincészetekre. Az Áron Eszter által alapított divatcég termékei a világ legmenőbb luxusáruházainak vállfáin lógnak, e világhírű tokaji borászataink tételeit pedig a legelegánsabb éttermek és luxusszállodák is tartják – előbbi legdrágább, több millió forintba kerülő palackját például nem máshol, mint a sanghaji Four Seasons luxushotelben adták el. Van a márkáknak azonban egy nagyon szűk köre, amelyeket szélesebb körben is ismernek, külföldön is egyértelműen tudják, hogy innen, a Kárpát-medence szívéből származnak, legyenek akár különleges alkalmak kellékei vagy a mindennapi használat tárgyai az általuk forgalmazott termékek. A közös az alábbi három gyártóban az, hogy nem feltétlenül kellett volna ilyen nagy alapterületű üzleteket nyitniuk Budapesten, hiszen enélkül is jól megélnek a külföldi piacokból. Mégis fontosnak tartották ezt – a mi legnagyobb örömünkre.
Számos divatmárkánk mutatott már be külföldön, némelyeknek akár lehettek showroomjai, üzletei is idegen városokban, de azt a népszerűséget, amelyet a Sándor Szandra alapította Nanushka elért, senki más nem tudta eddig abszolválni. A tervező jól ráérzett a korszellemre, hogy mit akarnak a fiatal felnőttek: a lezser, ugyanakkor a nőiességet sem hiányoló darabok gyorsan meghódították a szíveket – és a férfivonaluk ugyanígy elég sikeresnek mondható. Bár a cégnek rendre ott lógnak a ruhái a legprominensebb luxusáruházakban szerte a bolygón, és egyedülálló módon saját márkaüzlettel rendelkeznek az elegáns, londoni Mayfair városrészben és a New York-i Soho negyedben is (valamint idén nyáron egy pop-up üzletet is nyitottak Míkonosz szigetén), nem felejtették el, honnan indultak, így a budapesti Bécsi utcában is ott a Nanushka-cégér. Az úgynevezett mid-century modern stílusban berendezett bolt nem csak a divatmániásokat igyekszik kiszolgálni, a manhattani üzletükhöz hasonlóan itt is működik egy kávézó, amely tökéletes találkapont bárki számára.
Az 1826-ban alapított, azaz közel 200 éves Herendi Porcelánmanufaktúra egy fogalom. Nemcsak itthon, hanem külföldön is egyaránt. Hosszú fennállásának köszönhetően talán a leghíresebb magyar luxusmárkának számít nemzetközi szinten, ami annak is köszönhető, hogy a világ sok országában elérhetők a teljes egészében kézzel készült termékeik. A számos magyar üzlet mellett a Herend városkában gyártott, kézzel festett darabokat saját márkaboltban árulják Abu-Dzabiban, Athénban vagy épp Zágrábban is, a több budapesti üzlet közül azonban kitűnik a legfrissebb, a József nádor téren nyitott Herendi Porcelán Palota. A háromszintes boltban félmilliárd forint értékben van bent áru, azaz elég reprezentatívan megmutatja, mit is tudnak a Balaton-felvidéki szakemberek. Különlegesség továbbá, hogy ebben az üzletben akár a saját tányérunkat is megalkothatjuk a porcelánfestő-workshopoknak hála, de aki a formázást szeretné elsajátítani, annak porcelánrózsa-készítésre is van lehetősége.
Az Omorovicza készítményeit a budapesti fürdőkultúra, egészen pontosan a Rác fürdő ihlette, a márka romantikus eredettörténetéhez továbbá hozzátesz az is, hogy valóban egy szerelemprojekt, ugyanis egy amerikai diplomata és egy félig magyar, félig svájci arisztokrata románcából bimbózott ki, akik itt találkoztak egymással a magyar fővárosban. Ennek a történetnek azonban nemcsak egy házasság lett az eredménye, hanem egy sikeres beautymárka is, amely önzetlenül reklámozza Budapestet immár egyre több helyen a világban – lévén a város neve minden termékre rákerül a logó részeként. A londoni székhelyű Omorovicza Budapestnek van saját saroküzlete a Liberty of London luxusáruházban is, ahogy külföldi luxusszállodák is örömmel árulják – mi a rovinji Grand Park Hotelben is találkoztunk vele, ahol kezeléseket is végeznek a magyar termálvizet tartalmazó termékcsaláddal. A márka azzal sem hazudtolja meg azonban magyar gyökereit, hogy idehaza is fenntart egy üzletet és szépségszalont. Kezdetben ez az Andrássy út felső szakaszán volt, évekkel ezelőtt áttelepültek azonban az Oktogon közelébe. A különleges enteriőrök kialakításához is a Rác fürdő volt a minta, a beltér megszemlélésének apropóján érdemes egy arckezelésre is benézni hozzájuk!
Fotó: Omorovicza
Folytatnád az olvasást? Szeretsz mindig képben lenni, érdekelnek a legújabb budapesti hírek, történetek? Iratkozz fel heti hírlevelünkre, az Insiderre, és legyél te a társaság iránytűje, ha éttermet, kirándulóhelyet vagy programot kerestek!