Továbbra is tartja magát az őszi programdömping, a következő hét nap során két nagy kiállítás is zárul a fővárosban, cserébe viszont újabb izgalmas programok lépnek a helyükre. Kezdődik például a 9. Mozinet Filmnapok és a 26. Titanic Nemzetközi Filmfesztivál, az Európa Pont vendége lesz Janne Teller dán írónő, új lemezét mutatja be az Erik Sumo Band, míg a színházakban több új darab is színpadra kerül, köztük a Thália Színházban a Trainspottinggal, Horváth Csaba rendezésében.

1/7

Csütörtök


Kilencedik alkalommal érkezik a hazai mozikba az egyik legnagyobb hazai forgalmazó, a Mozinet filmfesztiválja. Budapesten a Puskin mozi ad otthont a filmnapoknak október 17-20. között, melynek keretében premierezik Bagota Béla első rendezése, a Valan – Az angyalok völgye, továbbá Cannes-ban és a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon is díjazott filmek is vászonra kerülnek.
Október 17. és 20. között a Mad Scientist sörfőzde is részt vesz a BrewDog nemzetközi fesztiválján, melynek természetesen a skót főzde budapesti sörözője ad majd otthont idehaza. A fesztivál négy napja során 16 ország 78 sörfőzdéjének összesen 20 sörkülönlegességét lehet majd megkóstolni.

A Tükrök – Perneczky Géza konceptuális fotográfiája az 1970-es évekből című kiállítással a Capa Központ az első önálló múzeumi válogatással tiszteleg Perneczky Géza (Keszthely, 1936) fotóművész előtt. Perneczky Géza a magyar konceptuális művészet főhőse: korai konceptuális munkái és publikációi a magyar neoavantgárd katalizátoraként szolgáltak. 1970 óta Perneczky Géza Kölnben él és dolgozik, és fontos közvetítő a magyar és kelet-európai, valamint a nemzetközi művészeti világ között.

2/7

Péntek


Barátok lehetnének, de a drogosok nem törődnek senki mással. És semmit nem mondanak senkinek semmiről. Lövik magukat, hogy úgy érezzék, halhatatlanok. Mark Renton idegen ágyban tér magához, azt sem tudja, milyen bolygón van egyáltalán, és nehezen érti, miért kéne az életet választania. Négy színész tizenkét pokoli és sokszor mégis meghatóan humoros szerepben.
A régi zenésztársak közül vendégként az új albumon is felbukkanó Harcsa Veronikát is lehet majd hallani és látni, a formáció új állandó énekesnője, Kutzora Edina viszont ezen a koncerten mutatkozik be a közönségnek. Utóbbi a mágikus Kiss ErzsivelNagy István gitáros-énekessel, és Tövisházi Ambrussal együtt énekli majd az elmúlt 14 évének daltermését és a legújabb, októberben megjelenő Mount Fuji album dalait. Gáspár Gergely, Drapos Gergely és Pápai István ritmusszekciójára simán meg lehet őrülni, és ez így is lesz, az Erik Sumo Band pszichedelikus popzenéjéra együtt ropja majd az egész Akvárium Klub.

Először szervezik meg a Wasterevolution Konferenciát a fenntartható fejlődés témakörében, melynek a Société Budapest ad otthont. A Hybridart Management által életre hívott eseményen a legutolsó pillanatokról beszélnek, arról, hogyan érdemes ma a 21. században a változásokhoz és a kihívásokhoz alkalmazkodni. Számos kerekasztal-beszélgetésen vehetnek részt az érdeklődők, amelyeken olyan szaktekintélyeket és ismert embereket hallgathatnak meg mint Rezes Judit színművész, Molnár Berta építész, Harmat Ádám éghajlatkutató, Sinkovics Ede képzőművész, Hankó Gergely természetvédelmi mérnök, Vetlényi Alma divattervező, Fülöp Bence vízügyi tanácsadó mérnök és Krajcsó Nelli mindfullness tréner. Az Esernyős színpadán Kollár Árpád, Mécs Anna és Závada Péter beszélgetnek majd arról, mit nevezünk fiatal irodalomnak, mit jelent ez magyar viszonylatban, s melyek azok a hangok és irányvonalak, melyek meghatározzák a szerzővé válás folyamatát. Aki a szerzőket szóra bírja: Vásári Melinda.Mindspace csapata hamarosan a hátérbe vonul egy kis időre, de előtte még csapnak egy utolsó Rákócziterezést, immár 5. alkalommal. Október 18-án és 19-én ismét rengeteg programmal készülnek a Rákóczi tér környékének több pontján is, és persze magán a téren is.

Rave egy olyan színpadi rituálé, melynek során a lélek és a szellem egyenrangú párbeszéde a test nyelvén közvetítődik. Az előadók átszellemülése által a közönség is részesülhet a révület ősi élményéből. Kóstolót kaphat abból, hogy a szürke hétköznapokon túl egyensúly uralkodik a világban. Ennek a harmóniának a meg- és átélésére teszünk közös kísérletet. A három táncos, mint három sámán, érzékenységet, harmóniát, békét közvetít.

3/7

Szombat


Október 19-én, a Folyondár Sportcentrumban egy egynapos fesztivál keretében a világ 25 országának több mint 400 sajtját lehet majd megkóstolni. A SZEGA – II. Nemzetek Sajtfesztiválja kínálatában további hazai és nemzetközi borok is megtalálhatók lesznek, a gasztronómiai különlegességek mellett pedig színpadra lép többek közt a Budapest Bár is.
Október 19-én a SISKO Studióban tart nyakörv- és pórázkészítő workshopot a Müskinn csapata. Az alapanyagot, az eszközöket és a segítséget biztosítják, az elkészíteni kívánt bőr kiegészítők színét és formáját pedig mi választhatjuk ki.

Mi van a zsebedben? videósorozat most élőben folytatódik. A beszélgetéseken egy-egy POKET-ről lesz szó azok nagyköveteivel, hogy ne csak olvassunk, hanem értsük is, amit elolvasunk. Az első beszélgetésen a A szarvassá változott fiú kiáltozása a titkok kapujából című POKET versantológia kerül majd terítékre. A kötet címadó verse, Juhász Ferenc tollából Vecsei H. Miklós nagykövet legmeghatározóbb versélménye. A kötet Horváth Panna irodalmi vezetésével jött létre, és Kazinczytól Závadáig tartalmaz hatás alapú verseket. Egy brunch erejéig összefog a Plante. és a Budapest Bägel csapata, október 19-én az utóbbi budai egységében a skandináv életérzés által inspirált, 'plant based' bägelekkel készülnek, vega és vegán verziókban is.

Október 19-én és 20-án nyitott pincékkel és ínycsiklandó ételekkel várja vendégeit az etyeki Gasztrosétány. Összesen 17 kiállító termékeiből válogathatnak az érdeklődők, a Gingalló Csokoládéműhelytől a Rókusfalvy Birtokig. A szüret zárásaként pedig a legnemesebb borok mellett mustot és murcit is lehet majd kóstolni. Október 19-én használt ruha és hazai streetwear találkozik a Madáchon: a Telepen válogathatunk majd a legismertebb hazai márkák és vintage cuccok között, de lesz gyűjtés kutyamenhelyek, valamint egy gyermekotthon számára is.

4/7

Vasárnap


A szürrealista mozgalom 1929-es újjászületését közel 120 műtárgy, festmény, grafika, szobor, fotó, film és dokumentum segítségével bemutató kiállítás már csak október 20-ig látogatható. A tárlaton olyan nagynevű művészek munkáival is találkozhatunk, mint Salvador Dalí, Pablo Picasso, René Magritte vagy Joan Miró.

Október 20-án jön a következő Gardrób Közösségi Vásár a Dürer Kert benti tereiben, ahol ezúttal is beszerezhetünk olcsón néhány klassz ruhadarabot, vagy épp túl is adhatunk a már megunt, kinőtt vagy valójában sosem hordott ruháinkon. Tele van a város szerelemmel. Elég csak a Veres Pálné utcán végigmennünk, és a közel- és régmúlt nagy szenvedélyei bontakoznak ki előttünk. A Budapest Beyond Sightseeing sétáján ellátogathatunk például Ady Endre lakásába is, amelyet Csinszka rendezett be neki, és hallhatunk Ady és édesanyja, az „Ides” kapcsolatáról is. Nick Payne színdarabja a helyzetek, döntések és együttállások furcsa konstellációja, mely egy férfi és egy nő kapcsolatán keresztül tárul fel. A lány fizikus, a csillagokról, a részecskékről és a relativitáselméletről kutat. A tézise az, hogy ha van szabad választás, akkor minden kimenetel létezik egy-egy másik univerzumban. A férfi méhész, aki úgy szeretne élni, ahogyan a méhek: a szerénység és a csendes elegancia egyszerűségével. A hatalmas sikert hozó darab, melynek premierje 2012-ben volt Londonban, elnyerte az Evening Standard díját. Magyarországon a Radnóti Színházban láthatja először a közönség.

5/7

Hétfő


Janne Teller dán írónő 2000-ben megjelent Semmi című könyve igencsak megosztotta az embereket a világ minden táján. A könyv szerzője eredeti foglalkozását tekintve közgazdász, és 1995-ig éveken át dolgozott az EU és az ENSZ munkatársaként olyan válság sújtotta területeken, mint Mozambik, Tanzánia vagy Banglades. Az írónővel többek között arról is beszélgetnek majd, hogy milyen szerepet játszik ma az irodalom az emberek életében, mennyiben járul hozzá az európai értékek – szabadság, demokrácia, jogállamiság – megőrzéséhez.
Október 21. és 27. között két helyszínen, az Uránia Nemzeti Filmszínházban, valamint a Francia Intézetben kap majd helyet a 2005 óta versenyfesztiválként is működő Titanic Nemzetközi Filmfesztivál. A programban helyet kap többek közt Jim Jarmusch, valamint Edward Norton legújabb rendezése is.

Szegedi Nemzeti Színház Bukowski-rajongó tagozatát, Bánvölgyi Tamást, Tóth Ádámot és Hajdú Róbertet a Posta ihlette meg: ők találták ki és vitték színpadra a Vissza a feladónak! című darabot, amelyet Bukowski magyar hangja, Pritz Péter fordítása alapján Miklós Krisztián írt és Czene Zoltán rendezett. Az előadás előtt a szervezők Charles Bukowski hétköznapi őrülete címmel levetítenek egy rövid dokumentumfilmet az író életéről, jellemző momentumairól, helyszíneiről és műveiről.

6/7

Kedd


Idén már 40 éve annak, hogy Paul Simonon, a The Clash basszerosa azon a bizonyos ikonikus képen látható módon összetörte a hangszerét, mely egy korszak jelképes lezárása is volt egyben. A kifáradó punk mozgalom helyére valami friss és új érkezett, ami egészen a jelenkorig definiálja a független zenei műfajok többségét, legyen az indie, sötétebb vagy vidámabb újhullám, garázs rock vagy izgalmas elektronika. E korszak nagyjainak és a legjobb tanítványainak állít emléket a Tesco Disco és a Toldi csapata október 22-én.

Az Acclimate projekt célja, hogy bemutassa, miként formálódik lakottá egy olyan területe a bolygónak, ahol alapvetően nem adottak a feltételek az emberi élet kialakítására. A sorozat szemlélteti, hogy az ember hogyan alkalmazkodik az szélsőséges természeti körülményekhez, mesterségesen miként formálja át a nyers természetet, miközben kölcsönhatásba kerül vele. Két évvel ezelőtti, első budapesti koncertjük után a Lucky Chops ismét fellép nálunk; október 22-én ezúttal a Barba Negra Music Club színpadán csíphetjük el a New York-i metróból indult rezesbandát, ahová immár második lemezük anyagával érkeznek.

7/7

Szerda


A második alkalommal a Magyar Nemzeti Múzeumban látható tárlaton magyar fotós munkájával is találkozhatunk a díjazottak közt, hiszen Máté Bence nyerte a természetfotó kategóriát. Kísérőkiállításként Borsi Flóra képeit nézhetjük meg, azonban érdemes sietni, hiszen október 23-án zárul mindkét kiállítás.

  • Október 23-án ingyenes a Magyar Vasúttörténeti Park
Október 23-án újra ingyenesen lesz látogatható a Magyar Vasúttörténeti Park, ami szuper lehetőség egy tartalmas program eltöltésére a családosoknak, és persze mindenki másnak is, aki érdeklődik a vasúti közlekedés történelme iránt. Több mint 100 vasúti járműritkaság van itt kiállítva, köztük olyanok, mint az ország legöregebb, működő gőzmozdonya 1870-ből és a legendás Árpád motorvonat a harmincas évekből. 1956 októberében pár érettségi előtt álló tinédzser Nyugat-Berlinbe látogat, ahol független tudósításokkal találkoznak a budapesti eseményekről. Rádöbbennek arra, hogy az otthon hallott propagandával szemben nem ellenforradalmi zavargások zajlanak Budapesten, és hazatérve illegális rádióadásokból igyekeznek tájékozódni a magyar eseményekről. Amikor az éterben bemondják a téves hírt, hogy Puskás áldozatul esett a szovjet intervenciónak, az egész osztály úgy dönt, hogy az egyik órán egy perc néma csönddel adóznak a magyar mártíroknak.

További budapesti programokat ezen a linken találtok!