Az elmúlt években a budapesti helyek teraszain nyaranta egy szexi, narancsszínű ital jelent meg a borospoharakban. A keserű- és édes narancsot, valamint herbáriákat tartalmazó olasz keserűlikőrből, proseccóból, szódából, jégből és narancsból készült Aperol Spritz nem véletlenül örvend nagy népszerűségnek: alacsony alkoholtartalma, keserédessége és gyümölcsössége miatt az egyik legjobb választás a nagy melegben (talán nem véletlen, hogy a spritzek a Habsburg befolyás alatt álló Velencéből terjedtek el az 1800-as években, ahol az ottani osztrákok a számukra magas alkoholtartalmú borokat – a melegebb klímának is köszönhetően – vízzel hígították). A kreatív bartenderek persze nem érik be ennyivel és számtalan alkotással tartják fent a nyári spritz-őrületet. Íme 5+1 fővárosi tipp, ha többre vágysz az Aperol Spritznél.

1/6

Spíler Shanghai

Érdemes mindjárt a bulinegyed és a Gozsdu udvar kellős közepén, a Spíler Shanghaiban kezdenünk. Itt csavartak ugyanis a legkevesebbet az Aperol Spritz receptúrán, tehát az elborultabb verziók előtti felvezetésnek vagy a konzervatívabb vonalat kedvelőknek is tökéletes választás az Aperol Touch. Főként, hogy az eredeti változathoz képest kevésbé keserű, hiszen az Aperol és a prosecco mellett a gyümölcsök dominálnak, köszönhetően a narancsnak és a passiógyümölcsnek.

2/6

Aperol Smoothie a raqparton

A Lánchíd pesti hídfőjénél immáron negyedik nyara működő szabadtéri hely a nyitáskor csavart egy erőset az Aperol Spritzen. No nem az összetevőkre kell gondolnunk, hanem a textúrára. A koktéllapról azóta is lerobbanthatatlan Aperol Smoothie, ugyanis turmixgépben készül Aperollal, naranccsal és jéggel, amit természetesen proseccóval húznak fel. A jégkásás narancsbombában pedig az a legjobb, hogy elviteles pohárban kapjuk, tehát ha nem érjük be a raqpart kilátásával, akkor magunkkal is vihetjüked egy nyáresti Duna-parti sétához.  

3/6

Lillet Spritz a Dobrumbában

A Dobrumbában közel-keleti, mediterrán és kaukázusi konyhát visznek, az Atlasztól Ararátig tartó útjukat azonban a koktéllapon egy kis bordeaux-i kitérővel dobják fel. A spritzüket ugyanis nem valamelyik olasz keserűlikőrrel, hanem egy francia vermuttal készítik. A Lillet Blanc elődje már James Bond eredeti Vesper Martinijében is jól működött, spritzként pedig egy keserűbb, szofisztikáltabb long drinket eredményez, amit érthetetlen módon a Dobrumbán kívül kevés helyen forszíroznak a városban. Az olasz vonal a prosecco miatt azért itt is képviselteti magát, az uborka és a gránátalma pedig a lista egyik legszexibb italává teszi.

4/6

Forrás Spritz a Bálna Teraszon

A pálinkát kevésbé kedvelőknek általában két fő problémájuk van a nemzeti töményünkkel: a harsányság és a magas alkoholtartalom. Nyilvánvaló, hogy ez a két kifogás képes feloldódni egy jól elkészített kevert italban, de a hasonló próbálkozások általában nem sok jóra vezetnek, hiszen a pálinka nem éppen a legegyszerűbben keverhető alapszesz. Léteznek viszont egészen jól sikerült alkotások, ilyen mondjuk a Forrás málnapálinkából készült spritz. Ebben épp csak a háttérből köszön vissza a gyümölcspárlat, a lime, a menta és a szóda pedig szépen fellazítja, aminek köszönhetően könnyed és frissitő lesz a végeredmény. Mivel egy tipikus nyári italról van szó, a letesztelésére nem is találhatunk jobb helyszínt, mint a Bálna Teraszt a Duna partján, akik ráadásul a Forrás Spritz legfőbb népszerűsítői a városban.

5/6

GO3 Spritz a High Note SkyBarban

A népszerű italok esetében sokszor annyi változatot készítenek el a bartenderek, hogy idővel egy-egy verzió már szinte csak nevében hasonlít az eredetire (olyannyira, hogy a Martini koktéloknál külön fogalmat is kitaláltak erre a kategóriára: "Martini in name only", azaz "csak nevében Martini"). Így van ez a spritzeknél is, amire egy remek példát ki is próbálhatunk Budapest egyik legjobb szállodájának tetőtéri bárjában. A High Note SkyBar egyik menedzsere, Gózon Péter nevét némi periódusos rásegítéssel viselő koktél kifejezetten sok összetevőt tartalmaz (gint, keserűlikőrt, grapefruitot, kardamomot, vaníliát, rebarbarát és kézműves tonikot), amelyek elsősorban a keserű és az édes izgalmas összjátékát adják elő a Bazilika kupolája mellett.

6/6

Caviar&Bull Budapest

Ha azt a mediterrán stílust szeretnénk megkapni, amit az Aperol Spritz nyújt, de egy fokkal elegánsabb, letisztultabb formában, akkor idén nyáron az Italicus Spritz az ideális választás. Az Italicus az Aperolhoz hasonlóan egy olasz likőr, valamivel magasabb alkoholtartalommal, az ízesítéséhez pedig bergamottnarancsot, cédrátcitromot, citrombalzsamot, kamillát, tárnicsot, levendulát és sárga rózsát használnak. Nemrég volt a magyarországi bemutatója a máltai gyökerekkel rendelkező Caviar&Bull étteremben, szóval egy mediterrán fine dining vacsora mellé szívesen készítenek belőle bárkinek egy spritzet a hely bartenderei, de nyugodtan kérhetjük a város jobb helyein, mert az Italicuson kívül csak prosecco, néhány szem olívabogyó és jég kell hozzá.