A retro-romantikával bűvölő dreampop királynőjének első magyarországi koncertje több éves munka eredménye, ahogy azt Kádár Tamás kifejtette nekünk. A Video Games-szel már rögtön a karriere elején egy önmagán túlnőtt globális megasikert jegyző "gengszter Nancy Sinatra" öt albuma alatt a míves-balladisztikus artpopból eljutott az életigenlésig, valamint a Stevie Nicks- vagy a The Weeknd-kollaborációkig. Eközben pedig ő lett a kétezertizes évek egyik legjellemzőbb popzenei jelensége, aki mára eljutott odáig, hogy csak a mindenki által ismert slágereivel ki tudja tölteni egy fesztiválfellépést – ideje volt már tehát, hogy hozzánk is eljusson.
- Hol és mikor? Augusztus 10. (péntek), 21:30, Dan Panaitescu Nagyszínpad.
Öt év szünet után tavaly tért vissza – és rögtön két koncertet is adott itthon – a 21. század egyik legizgalmasabb és legsikeresebb (és legsajátosabb) popzenei konstrukciója, a Gorillaz. A Blur-frontember Damon Albarn és a képregényrajzoló Jamie Hewlett által életre hívott rajzfilmegyüttes hamar lemászott a különböző (multi)médiás platformokról és elkezdett klasszikus, turnézó együttesként működni, amelynek koncertjein olyan vendégek lépnek fel, mint a Savages énekesnője, Jenny Beth, a The Clash egyik fele, Mos Def vagy Bobby Womack. Nem lennénk meglepődve, ha a Szigeten is tobzódnának a headlinerek a koncertjükön, de ha mégsem, akkor is ott vannak júniusban megjelent meglepetéslemez új dalai és a jól ismert számok, a Clint Eastwoodtól a Saturnz Barzig.
- Hol és mikor? Augusztus 9. (csütörtök), 21:20, Dan Panaitescu Nagyszínpad.
Őszintén, kell ajánlólevél ahhoz, hogy a legnagyobb élő rapper még bőven a pályája csúcsán fellép nálunk? Ha csak egyetlen koncertet emelhetnénk ki a Sziget idei felhozatalából, biztosan K-Doté lenne az. Dr. Dre egykori pártfogoltja egyaránt merít szülővárosa, Compton hagyományaiból (gengszterrap), a jazzből, a funkból, a soulból és a hiphop mai fejleményeiből. Ráadásul elképesztően technikás rímcsavaró, politikailag tudatos, aki a feketék (és saját) helyzetét zenei Pulitzer-díjas szövegekben elemzi, mellesleg pedig a közreműködéseinek listájában már most olyanok sorakoznak, mint Taylor Swift, Beyoncé, The Weeknd vagy ASAP Rocky. Future és Nicki Minaj jövő évi arénakoncertjéig nem lesz ekkora esemény a műfaj rajongóinak, de még kettőjüket sem biztos, hogy egy ligába sorolnánk Kendrickkel.
- Hol és mikor? Augusztus 8. (szerda), 21:30, Dan Panaitescu Nagyszínpad.
Ha Kendrick Lamar Szigetes koncertjéhez nem kell ajánlólevél, akkor mit mondjunk a 21. század egyik legfontosabb rockzenekarának mindössze második magyarországi fellépéséről? Alex Turnerék idei stúdiólemeze (Tranquility Base Hotel & Casino) ugyan alaposan megosztotta a kritikusokat, de ismerve a magyar közönség rajongását irántuk, még a poszt-kokainmámoros lounge-dalokkal is eljuttatnának mindenkit a katarzisig. Erről viszont az elérhető setlistek alapján szó sincs, a korai idők karcos, egyszerre artisztikus és munkásosztálybeli rockzenéjétől az AM grúvos-motownos funksouljáig minden korszak terítékre kerül majd a fesztivál zárókoncertjén. (Innen is üdvözöljük, hogy az EDM-endshowk-k helyett egy ilyen formátumú együttessel búcsúzik a nagyszínpad.)
- Hol és mikor? Augusztus 14. (kedd), 21:30, Dan Panaitescu Nagyszínpad.
Az Adam Granduciel vezette The War On Drugsnál (amelynek egy ideig még Kurt Vile is a tagja volt) kevesebb nagyszínpad-kompatibilisebb zenekart tudnánk hirtelen mondani, de ez nem változtat azon, hogy megérdemlik a helyüket ebben a listában. A klasszikus amerikai dalszerzői hagyományokból (Bruce Springsteen, Don Henley, Tom Petty, Mark Knopfler) kiinduló, azokat ambientes, drone-os textúrákkal és hipnotikus hatású hangtapétákkal ötvöző dalai többek ugyanis, mint dad- vagy soft rock stílusgyakorlatok: bombasztikus-himnikus vagy épp elszállós, azonnal felismerhető számok, amik valószínűleg ekkora térben sem fognak elveszni.
- Hol és mikor? Augusztus 14. (kedd), 19:30, Dan Panaitescu Nagyszínpad.
Hogy a BBC aktuális tehetségeket összegyűjtő listája, a Sound Of sokszor tényleg profetikus, arra Adele vagy Sam Smith mellett Dua Lipa az egyik legjobb példa. Az énekesnő a 2016-os összeállításban tűnt fel, hogy alig pár hónnap később már az év egyik legötletesebb és -megunhatatlanabb rádióslágerével, a New Rules-zal bizonyítsa: a neki nagy karriert jósoló dicséretek nem voltak alaptalanok. Idén már Calvin Harris-szel közösen hozta össze a nyár egyik háttérzenéjét (
One Kiss), együtt dolgozott Mark Ronsonnal és Diploval és nagyszínpadot is ő zárja majd vasárnap. Ráadásul még mindig csak a huszas évei elején jár, szóval simán benne van a pakliban, hogy pár év múlva azt mondhatjuk: még az igazi sikerei előtt láthattuk élőben.
- Hol és mikor? Augusztus 12. (vasárnap), 21:30, Dan Panaitescu Nagyszínpad.
A brit folkpop színtérből a Noah & The Whale-lel és Laura Marlinggal nagyjából egyszerre induló, náluk viszont sokkal magasabbra jutó Mumford & Sons idén exkluzív koncertet ad Budapesten, több európai fesztiválon nem lépnek fel idén. Így tehát a "millenium utáni Fairpont Convention" rajongóinak tényleg kihagyhatatlan a visszatérésük, mindenki másnak pedig szintén erősen ajánlott: a bluegrass hangszerelések, énekes-dalszerzős betétek, már-már musicales és modern stadionrockos hatások együtt valószínűtlenül berántó együtténeklős-táncos, bukolikus idillt teremtenek, pont olyat, amit egy fesztiválon igazán jó átélni.
- Hol és mikor? Augusztus 11. (szombat), 21:30, Dan Panaitescu Nagyszínpad.
A skandináv (elektro)popérzékenységet mediterrán hangulatokkal ötvöző Kyrre Gørvell-Dahll a tropical house (és a rádiós lejátszási listák) egyik legnagyobb kedvence. A 2015-ös Spotify-féle Breakout Artist-díjjal, valamint mindössze két dallal (
Firestone,
Stole The Show) repülőrajtot vevő norvég DJ-producer azóta szinte már mindenkivel írt slágert:
Selena Gomezzel,
Ellie Gouldinggal, az
Imagine Dragons-zal vagy
Miguellel. A generációja Calvin Harrisének is tekinthető dalszerző sikere így már akkor is borítékolható, ha csak egymás után lejátszik mindent, amihez karrierje során köze volt, de mi azért reménykedünk benne, hogy pár még kiadatlan fesztivál-robbantót is hallhatunk.
- Hol és mikor? Augusztus 13. (hétfő), 21:30, Dan Panaitescu Nagyszínpad.
Bár a Gallagher-testvérek koncertjeire 2018-ban is elsősorban az Oasis-örökzöldek miatt járnak a legtöbben, mindketten lelkesen építik a poszt-britpop karrierüket. A világ egyik legjobb énekhangjával bíró egykori Beady Eye-frontember például úgy, hogy tavaly kiadta első szólóalbumát, az As You Were-t – ami meglepően erősnek és ihletettnek bizonyult balladák és stadionrock dalok terén is. A Szigeten várhatóan ha nem is teljes, de legalábbis részleges karrieráttekintést kapunk majd a Manchester City egyik legfanatikusabb drukkerétől, hogy aztán a végső
Live Forever-
Wonderwall együtténeklésről még a szkeptikusok is libabőrözve távozzanak.
- Hol és mikor? Augusztus 12. (vasárnap), 19:30, Dan Panaitescu Nagyszínpad.
A soulos-elektronikus-downtempós zenéket újra divatba hozó Nick Murphy tavalyelőtt cserélte le művésznevét a valódira; érdekesség, hogy eleinte azért vette fel a Chet Faker-alteregót, mert sokan összekeverték egy másik, nála híresebb Nick Murphy-vel. Úgy látszik a
Flume-mal és a
Say Lou Lou-val közös munka,
a Radiohead remixelése vagy a
Blackstreet No Diggity-jének feldolgozása nem csak itthon hozta meg neki az elismerést. Akármilyen név alatt is alkot viszont, az érzéki-érzelmes poszt-triphop úgy tűnik, már megmarad fő csapásiránynak, amivel nincs semmi baj – kevesen művelik olyan jó érzékkel, mint ő.
- Hol és mikor? Augusztus 13. (hétfő), 01:30, Mastercard Színpad By A38.