A szálláshelyünkül szolgáló Rókusfalvy Birtok hangulatos vendégházból, tágas fedett rendezvényterasszal egybeépített présházból és magából a pincészetből áll. A domboldalon felfelé tekintve a borászat szőlősét láthatjuk, lefelé, a falu irányába pedig merengésre késztető panorámában lehet részünk. A birtok borainak három zászlóshajója a sauvignon blanc és a pinot noir és a chardonnay, de a kínálatban zöld veltelinit, chardonnay-t és pinot noir rozét is találunk. Pezsgőjükhöz is nagy reményeket fűznek, 2009-2011 között készíttették első évjárataikat, majd 2013. óta saját maguk állítják elő. A Rókusfalvy Pál és testvére, Gábor irányította gazdaság hét és fél hektár szőlőt művel, egyre inkább teret adva az organikus módszereknek. Évente huszonkétezer palacknyi bort termelnek. A birtok minden hétvégén várja a vendégeket, hétköznap szükséges a bejelentkezés. A borkóstolás a présházban történik, a pincében a szakmai verzióra van lehetőség, szállást egész évben foglalhatunk. A Piknikeken a forgatag garantált, a zenei kínálatot pedig olyan előadók fémjelzik, mint Dresch Mihály vagy a Boban Markovich Orchestra.
Idén lesz 15 éve, hogy a Rókusfalvy Pál országos hírű vendéglője minőségi fogásokkal szolgálja ki főként fővárosi, részben külföldi közönségét. A régi parasztházból fogadóvá varázsolt gasztrointézményt két “motorja”, Patai Lajos séf és Schneider Balázs üzletvezető mutatta be nekünk. Balázs kezdte: az egyszerű, szezont követő, minőségi és friss alapanyagokból építkező ételsor hétről hétre változik, olykor tematikus menükkel meglepve a vendégeket. Mint mondta, a nemzetközi vonásokat mutató magyar fogásokra és a hely hangulatára egyszerre áll helyt a polgári és a vidéki jelző. Lajos megosztotta velünk: konyhájában a kiváló hozzávalók és a hagyományos sütési-főzési módszerek dominálnak, de alkalmazzák a sous-vide technológiát is. Szavaiból kiderült: a Rókusfalvy egyik legnagyobb slágere a kacsa, mindenféle formában, a klasszikusok közül pedig a borjú szalontüdőt emelte még ki, desszertként pedig túrógombócuk és aranygaluskájuk is nagy kedvenc.
Látogatásunk alkalmával épp tombolt a spárga- és eperszezon, de az erdei gombák is szép számban képviseltetik magukat az étlapon. Lajos és Balázs valóban egyszerű, de annál nagyszerűbb és ízletesebb fogásokat prezentált számunkra, amit természetesen a sztár szárnyas dominált. Elsőként az indiai-magyar ízvilágú curry kacsaleves korianderrel érkezett. Előételként kacsamáj terrine-t volt lehetőségünk kóstolni eperrel és mogyoróval. Főételként rib eye steaket falatozhattunk fűszeres chilis szalmaburgonyával, grillezett zöldségekkel és sonkás garnélával, tovább rozé kacsamellet káposztakrémmel, keleties lencseszelettel. A sort crème brűlée zárta. Az italok közül javallott a szentendrei Kávékalmár különleges feketéjével, a birtok valamelyik borával vagy a helyi sörmanufaktúra egyik remekével kiülni a teraszra, és elmélázni a falu gyönyörű látképében. Ha pedig nagyon elszaladna az idő, éjszakázhatunk a két kis panzióépület egyik szobájában.
Az Anonym 2015-re elkészült kortárs épületéből csodás kilátás nyílik a tájra, ahol elmesélte Áron: legutóbb tizenhétezer palackot számlált éves teljesítményük – a cél harmincezer. A modern házról az immár ötgyermekes borászapuka így fogalmazott: itt már minden egy helyen van, még ültetvényt is láthatnak testközelből a vendégek. A fiatal szakember szeret a nevekkel játszani: így keresztelte el például pinot noir rozéját Ötlettnek, gyermekei száma után, illetve nevezte el sauvignon blan-ját Frazírnak és chardonnay-ját Szinkópának zenei tanulmányaira utalva. Ahogy a legtöbben, ő is úgy vallja ez utóbbi fajták valók leginkább a borvidékre, amit azért szeret, mert bármennyire is meleg az év, a savak mindig megmaradnak. Összhang névre hallgató pezsgőjét chardonnay-ből és pinot-ból házasítja és mint szinte minden etyeki kollégája, ő is nagy szerepet szán a gyöngyöző italnak. Még azt is hozzátette: ahogy idősödik, a vöröset is tovább érleli palackban. Az Anonym panorámapincéjét péntektől vasárnapig nyitva találjuk, a hét többi napján telefonáljunk mielőtt elindulunk a hegyre.
Utóbbiak közül mindjárt érdemes kiemelni a Frizzante Napokat (június 10-11.), amelyen hazai és külföldi termelők buborékos tételeit kóstolhatjuk meg és természetesen sajátjukat, a Pláne gyöngyözőt. Másik nagy happeningjük, a ChardonnÉJ (június 24.): itt a Kúria és az ország legkiválóbb chardonnay-it és számos nemzetközi tételt tesztelhetünk. Borboltjukba hétköznap munkaidőben bármikor beugorhatunk, teraszuk a jó idő beköszöntével a szezon minden hétvégéjén látogatható, a rendezvényekre, kóstolókra és egyéb időpontokra jelentkezzünk be! Semmiképp ne hagyjuk ki az úgynevezett vinifikációs folyosót: átlátszó padlóján és falán keresztül betekintést nyerhetünk a pince rejtelmeibe. Vincétől még megtudtuk azt is, hogy a nem is oly távoli jövőben a Kúria vendégeiként stílusos szálláshelyként életre keltett présházakban éjszakázhatunk.
Így már bátrabban vágtunk neki a birtok bejárásnak. A terület egyik fele a szórakozásé: találunk itt medencét, panorámateraszt étteremmel és játszóteret is. Minden adott a borkóstolóval egybekötött egész napos programhoz – sok törzsvendég így is tesz rendszeresen. Nem ritkák a külföldi filmes stábok sem a közeli Korda Stúdióból. A pinceépület előtti tekintélyes acéltartályoknál időztünk egy kicsit, mielőtt alászálltunk volna a borászatba. A földszinten palackozóba és laborba ütköztünk, fejünk felett üvegpadlózatú irodába láttunk be. A föld alatti, ponchókkal, bevilágított palackokkal és nagy családi fotóval díszített teremben értettük meg Péter jóvoltából a név eredetét: az argentin-magyar tulajdonos család tiszteletből keresztelte el a birtokot Haraszthy Ágostonról – aki a kaliforniai szőlészet atyja volt – és spanyol barátjáról. Végül a két jókora pinceágban sorakozó tartályok és tölgyfahordók látványával búcsúztunk a haciendától.
A mindig épülő-szépülő birtokon most is zajlanak az események: füvészkert épül üvegterasszal, kis amfiteátrum a koncerteknek, a bórkóstoló házikó delikáttá változik és új, tágasabb pincét is terveznek. A sok munkálat miatt visszafogottan üzemelő Manga éttermük szintúgy alig várja az átalakulást. A kis birtokvendéglő séfje, Ruprecht László itt hozta létre a Stílusos Vidéki Éttermiség mozgalmát. Ottjártunkkor épp kanadai és norvég turistáktól volt hangos a hangulatos kert, de az igazi nyüzsgés a tavaszi és az őszi LégyOtt eseményein zajlik csak igazán – szemlélteti a családfő. Retrobusz szállítja a vendégeket, akikből 4-5 ezer fordul meg évente, koncertmuzsika szól, de a főszerep természetesen a bornak és a gasztronómiának jut. A birtokról levendulaszín palackokat és a bennük rejlő chardonnay valamint sauvignon blanc borok ízét vittük magunkkal. Nyár végére már biztosan rendezett porta várja a borkedvelőket – ajánlott bejelentkezni!
A harmincas éveiben járó kertészmérnök azonban nem áll meg a boroknál: főzet 5-féle fajtatiszta szőlőpálinkát, legújabb dobása pedig a borecet. Nemrég jött ki első pezsgője, amelyre szintén nagyon büszke. A hét elején ne keressük, mert autóba pattan és a Balatonra utazik néhány napra, ugyanis főállásban a kéthelyi Kristinus Borbirtok borainak minőségéért is ő felel. Egyébként három és fél hektáron gazdálkodik és évi nyolcezer palack jön ki 140 éves présháza ajtaján. Kóstolásra és pincelátogatásra bejelentkezés alapján vagy a nagyobb helyi rendezvényeken van lehetőségünk. Éljünk vele, mert a Bordeaux-t, Ausztráliát és Kanadát megjárt borász nagy beleéléssel és hozzáértéssel mutatja be különleges borkölteményeit.
Termékeik többségre friss, gyümölcsös tartályban érlelt tétel. Egyedül a pinot noir kap hordót. Oroszék nem kedvelik, ha a fa elrejti a bor eredeti karakterét. Mint elmondta nekünk a kertészmérnök fiú, bár hosszú az út, természetesen ők is igyekeznek részt venni a helyi pezsgő forradalomban: immár hat éve készítik e nemes habzó italt négy fős vállalkozásukban. Megkóstoltuk a különleges hangzású Farkasalmás sauvignon blanc-jukat, mely egykori szomszédjuk, a legendás etyeki borász, Báthori Tibor tiszteletére kapta nevét. Igen jól éreztük magunkat a nyugodt atmoszférájú körpincék puritán, de annál hangulatosabb zugában: nem véletlen tehát, hogy népszerű a többségében külföldi vendégek körében is. Gyulát szinte biztosan megtaláljuk péntektől szombatig bemutató pincéjükben, de az a biztos, ha felhívjuk.
A német rézcsoda két darab kétszázhúsz literes üsttel üzemel – mutatta. Először ledarálják a gyümölcsöt, élesztőt adnak hozzá, majd 3-4 hétig tartályokban erjesztik. Ezt követően megy a lepárló masinába. A lefőtt magas szeszfokú pálinkát 4-5 hónapig pihentetik, végül óvatosan, cseppenként hígítják ioncserélt vízzel a megfelelő töménységűre. Hűtik, szűrik, hogy szép tiszta legyen, aztán mehet az üvegbe. Évi 10-12 ezer palackot termelnek, amit vendéglátóhelyeknek adnak el. Zárásként elvégeztük a körte-alma összehasonlítást és előbbit hoztuk ki győztesnek, amely valóban a favoritok között szerepel, a szilva, a kajszi, a megy és az irsai mellett. Ha becsekkolunk, Zoltánék 30-40 percben végigkísérnek bárkit a pálinkafőzés folyamatán, kóstolással, igény szerint meleg étkezéssel.
A három üstös főzőházban válik meleggé a helyzet, ugyanis itt főzik ki komló hozzáadásával azt a malátás cukros meleg levet, amit aztán beoltanak élesztővel és lehűtve a kedélyeket, ezerkétszáz literes hideg tartályokban erjesztenek sörré. Egyet közülük meg is csapolt a kedvünkért Orsi, hogy elsők között tesztelhessük Graf Edeck nevű cider-sör hibrid újdonságukat. A sörtúrát az ötletes dizájnú termékeiket felvonultató kisüzemi boltjukban zártuk: a kínálatot hét alapmű alkotja és két-három szezononként változó nedű. Az ital egyébként palackos utóerjesztés hatására válik szűrés és pasztőrözés nélkül is hat hónapig fogyaszthatóvá. A serfőző hölgytől kapott jobbnál-jobb ale-ekkel, IPA-kkal, búzákkal és az Amerikában díjnyertes porterrel az esti órákban kötöttünk szorosabb barátságot. Előzetes egyeztetés alapján mindenkit vár szeretettel Orsi, egy hasonló kóstolóval egybekötött főzdelátogatásra.
Ha ellátogatunk hozzájuk, komplex gasztroélményben lehet részünk: megfőzhetjük a vacsorát Mátéval, majd utána Evelin koncertjére lazulhatunk, kortyolgatva a ház borait és pezsgőjét a kertben. Négy-harminc főt tudnak fogadni, éjszakára 4-8 embert hajthatja álomra fejét. Látogatásunk alkalmával Máté az este érkezőknek olyan ételekkel készült, mint a libamáj crème brűlée-vel, bodzás eperkrémlevessel, burgundi marhapofával, kéksajtos házi tésztával és citromparfés csokitortával. A házigazda konyhája jellemzően magyar, sok gall vonással. Érdemes megkóstolni még házi kenyerüket, saját kolbászaikkal és sonkáikkal. Az EtyekM-ben átélhető gasztroélmények közül, csak néhányat villantottunk fel, ráadásul a páros egy állandó nyitvatartású kulturális programokat kínáló éttermet is készül nyitni a településen a közeljövőben. Így igen sok a motiváció az EtyekM látogatására és tevékenységük figyelemmel kísérésére. Jelentkezzünk be, mert heti 3-4 napon biztosan foglaltak.
A kakaótermő vidékek szerint szelektált extra minőségű olvasztott csokipasztillák a mozgatás és hűtés útján válnak szép fényes csokoládévá. Az öntőformában pedig táblává vagy bonbonná szilárdulnak. Utóbbi tipikus tölteléke, a ganache, mely tejszín és étcsoki egyvelege, sokszor gyümölcspürével. A bonbonok közül volt szerencsénk elmélyedni az állandó kínálatban: megkóstoltuk a maracujás, a meggyes-málnás, a kávés, a szilvapálinkás, a sóskaramellás és a mogyorópralinés mini desszerteket. A félévente változó szezonális változatokból epres, rozmaringos, tojáslikőrös és mojitós ízek jutottak épp. Íme, néhány kuriózum a táblásokból is: készül extra magas kakaótartalmú tejcsoki a helyi sörmanufaktúra malátájával, nem lehet kihagyni a ropogós karamellás szőke csokit és kötelező a szezon sztárja, a bodzás-citromos fehér is. A teljes szortimentet, az alkotás és a helyes kóstolás folyamatát megismerhetjük Viki egy órás kóstolóprogramján: előtte mindenképp egyeztessünk vele.
Az évről évre változó fagyik sorából Györgyék minket most az egri Bolyki Pincészet, valamint az etyeki Hernyák és Anonym birtokok tőkéinek ízletes hibernált termésével leptek meg. A kedves és őszinte barkácsmegoldásokból építkező Rezeda Teraszon nem csupán fagyit és bort fogyaszthatunk: a szerszámosból és gyümölcsösből kialakított hangulatos panorámás kis szőlőhegyi bisztróteleknek hétvégén fix konyhája is van, de bejelentkezés alapján, akár hétköznap is főznek. A tábla tanúsága szerint legutóbb tárkonyos kacsazúzalevest, vajas pisztrángot és szárnyas sült kolbászt falatoztak az ideruccanók. Azon se lepődjünk meg, ha kerékpárosok pihennek, élő zene szól, színházi előadás zajlik vagy néptáncosok ropják a kertben. Romantikus miniesküvő helyszínként is vizsgázott már. A fagyikészítő házaspár álma, hogy a Rezeda egyszer profi étteremmé váljon.
A sonkamester legalább 15 hónapig érlel, de kóstolhatunk nála öt esztendős húst is – a rekordot egy nyolc éves darab tartja. A tűpróbát egyébként a ló lábszárcsontjából készített sonkamesteri “pálcával” végzi. Laci nagy terve a mangalica felvétele a húspalettára: igaz, jó két és félszer annyiba kerül, mint gyakoribb fajtársa, lassabban is fejlődik, kevesebb sonkát is ad és több vele a vesződség a feldolgozásnál, viszont az íze páratlan – részletezte. Épül is nemsokára mangalica- és marhafarmjuk, ahol a különleges sertésen kívül angus és skót felföldi marhák legelésznek majd sorsukat várva. De mit kínál még a sonkamester két présháza és méretes fedett teraszos konyhája? A sonkák közül ízlelhetünk fiatalabbat és idősebbet, ehetünk mesteri szalonnát és szalámit is. Érdemes rápróbálni a méltán népszerű főtt-sült szarvasgombás extra sonkára, friss házi kenyérrel. Szúrópróbaszerűen álljon itt még néhány a hétvégén nyitvatartó sonkabisztró 5-6 tételes húsmenüjéből: tizenöt órán át sütött angus marha, konfitált kacsamell, marhaborda és marhapofa. A bárány- és malacsütés, valamint az élő zene is rendszeres program. Ha hétköznap szeretnénk hústúrára jönni, beszéljük meg Laciékkal.