Az idei évben a Fővárosi Állat- és Növénykert körülbelül hatvan olyan állatfajjal gyarapodott, amely az elmúlt években hiányzott, vagy korábban még sohasem láthatta a magyar közönség. Mi most azokat gyűjtöttük össze, amelyek 2015-ben Budapesten születtek.

fekete

1/18

Rozi, avagy lencse helyett újévi zebra

Egy zebracsikó volt a 2015-ös év első újszülöttje a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A hatéves zebrakanca szombatról vasárnapra – tehát január 3-ról 4-re – virradó éjjel adott életet a jövevénynek, aki a Rozi nevet kapta. A zebráknak egyébként 3 fajtáját különböztetik meg a tudósok (zsinóros vagy Grévy-zebra, a hegyi zebra, és alföldi zebra), a Budapesten látható zebrák úgynevezett Böhm-zebrák (Equus burchelli boehmi), vagyis az alföldi zebrának a Zambézi folyótól északra élő alfajához tartoznak.

2/18

Boldizsár, az indiai antilop

Az év második állatkerti bébije egy indiai antilop volt. A jövevény hímnek bizonyult, s mivel világrajövetele éppen Boldizsár napjára esett, ő maga is a Boldizsár nevet kapta. Bár Bambi, az anyaállat meglehetősen tapasztaltnak mondható, s öt borjat már sikeresen felnevelt, most mégis az állatgondozók közbelépésére volt szükség, mert az új hím zavarta az anyát a kicsi gondozásában. A gondozók naponta négyszer etették cumisüvegből kínált kecsketejjel. Az antilopborjú egyébként egy-egy alkalommal 170-200 ml tejet fogyaszt el. Júliusban egyébként a bébiáldás megismétlődött, és újabb két borjú született. Ez egyben azt is jelenti, hogy Enzo, a tavaly érkezett új hím beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

A harmadik bébi január 31-én született, és történetesen zsiráf. A hím borjú az Ikinya nevet kapta (a név a Kenya legnépesebb etnikai csoportjának számító kikujuk körében a legnépszerűbb, és 'egyetlen lépést' jelent). Amikor a baba először lábra állt, 170 cm magas volt, öt nap alatt azonban több mint tíz centit nőtt. A patás állatok már néhány órával a világrajövetel után lábra is állnak, ami egy embernek szinte elképzelhetetlen teljesítmény. A Fővárosi Állat- és Növénykert 1868 óta foglalkozik zsiráfokkal, az első állatot még Ferenc József ajándékozta – Erzsébet királyné közbenjárására.

4/18

Titokban született patkánykenguruk

Kölykök születtek az aprócska és igen ritka ecsetfarkú patánykenguruknál is. Ez a faj egyébként több mint harminc éve van az Állatkertben, de az elmúlt hat évben nem születtek kölykök, mivel egy darabig nem volt a csapatban megfelelő tenyészhím. Végül 2013-ban sikerült egy új, fiatal hímet beszerezni, és ennek most lett meg az “eredménye”. Őket az Ausztrálház belsejében, az éjjel aktív állatok bemutatóhelyén láthatjuk.

5/18

A vadonban nem, de nálunk igen: Mhorr-gazella is született

Legifjabb Mhorr-gazellánk március 7-én reggel látta meg a napvilágot. Növekedéséhez azonban emberi segítségre volt szüksége, ezért a gondozók mesterségesen nevelték és cumisüvegből táplálták. A mhorr gazella az Állatkertben látható állatok közül az egyik legnagyobb ritkaság, hiszen a szabad természetben már teljesen kipusztult. Egyedül állatkerti körülmények között maradt fenn még nagyjából 250-300 egyed.

6/18

Kecske- és bárárnyeső tavaszra + egy alpaka

Március első két hetében szinte megszámlálhatatlanul sok gida és bárány született a Holnemvolt Parkban látható juhok és kecskék között, a tendencia pedig húsvétig folytatódott. Közöttük az izgalmasabb esetek a gyimesi rackák, melyeknek a nyájában az év első negyedében öt bárányt láthattunk, a négyszarvú juhoknál pedig szintén volt egy bárány. Az állatsimogatóban látható kameruni juhoknál azonban a megszületett bárányok száma már a fél tucatot is meghaladta ekkor, és ugyanez volt a helyzet a törpekecskéknél is. Itt egyébként a mai napig szinte folyamatosan változik a pontos egyedszám, hiszen majdnem minden napra jut egy-egy újabb ellés. Ez előtt nem sokkal egyébként egy aranyos alpakacsikó is világra jött – ő március 2-án bújt ki, most már zavartalanul megnézhetjük őt a Holnemvolt Park egyik karámjában.

7/18

Zsiráfból sosem elég  –  Sisi

Március 25-én újabb taggal gyarapodott a budapesti zsiráfcsapat, a Sandra nevű nőstény ugyanis a kora délutáni órákban egy zsiráfbébinek adott életet. Sandra a nagyközönség szeme láttára kezdett hozzá az elléshez, és mikor az újszülött két mellső patája és orra is előbukkant már, a gondozók gyorsan beterelték az állatot az istállóban kialakított “szülőszobába”. A tavaszi jövevény a Sisi nevet kapta, ő a harmincegyedik budapesti zsiráfborjú.

8/18

Tevében sem volt hiány

Idén sem maradtunk tevecsikó nélkül. A Jenny nevű kanca ugyanis április 15-én egy életerős csikónak adott életet. A kislánynak bizonyult jövevény a Jamira nevet kapta, és ő a Holnemvolt Park történetének első újszülöttje. Érdekesség, hogy a kicsi 100%-ban helyi, mivel már szülei is Budapesten születtek, sőt, a családban híresség is van, hiszen ükanyja szerepelt az Egri Csillagok című, 1968-ban készült filmben.

9/18

Előmásztak a prérikutyák

A Pálmaház és a Pampakifutó között lakó prérikutyák évről évre újabb kölykökkel örvendeztetnek meg bennünket. A születésből persze nem sokat lehet látni, hiszen az ellésre mindig a felszín alatti, bonyolult üregrendszerben kerül sor. Az idei babák június közepén (általában 7 hetes koruk körül) merészkedtek a felszínre. A többféle prérikutyafaj közül állatkertünkben a társas prérikutya látható, amely bár nagyon aranyos, de nem érdemes piszkálni őket, mert bizony harapni is tudnak.

10/18

Júniusi huculbébi

A Holnemvolt Park egyik karámjában a Nomád nevű huculkanca pünkösdhétfő éjjelén életerős csikónak adott életet. A kisfiúnak bizonyult jövevény gondozóitól a Nimród nevet kapta. A hucul ló egyébként a Kárpátokban őshonos különleges lófajta, amelyet a magyarok, az ukránok, a lengyelek, a szlovákok és a románok egyformán a sajátjuknak tekintenek.

Június elején ormányosmedvék is születtek Budapesten. Az anyaállaton kívül a kifutóban lakó másik két felnőtt nőstény is gondozta az öt újszülöttet, így gyanítjuk, hogy szép gyerekkoruk volt. Az ormányosmedvék – más néven koatik – a mosómedvefélék családjába tartoznak. A természettudósok négy különböző fajukat tartják számon, amelyek közül állatkertben legtöbbször a vörösorrú koatival lehet találkozni.

12/18

A vadbivalybébi

A legifjabb budapesti vörös vadbivaly június 3-án látta meg a napvilágot. Az anyaállat kivételesen nem a Kalüpszó nevű tehén, aki az elmúlt években igen termékenynek bizonyult, és több utódot is a világra hozott, hanem egy másik, a BB nevet viselő nőstény. A Varázshegy bejáratának közelében található Bivalyházban látható kicsi a Gesztenyepüré nevet kapta – valamiért mindegyiküknek ilyen furcsa nevet adtak a gondozók.

13/18

Akik furán néznek ki  –  jávai langurok

Amióta 2007-ben belefogtunk a jávai langurok tartásába, évről évre megörvendeztetnek minket legalább egy utóddal. Az első kölyök 2008 augusztusában látta meg a napvilágot, a legutóbbi pedig július 5-én. A jávai languroknál kétféle színváltozat fordul elő: vannak fekete, és vannak vöröses-narancsos színű szőrzetet viselő állatok is. Negro, az anyaállat – amint a nevéből is lehet sejteni – a fekete változatot képviseli, a kölyök viszont – az apjához hasonlóan – narancsvörös színű.

14/18

A kis nagy marák

A nagy mara nem egy női név, hanem egy állatra utal, ami valahol a nyúl és a tengerimalac közé tehető. Belőlük született két apróság július 10-én, ám az első hetekben nem sokat lehetett látni őket, hiszen idejük nagy részét egy rejtett üregben töltötték. A mara elnevezés egyébként a mapucse indiánok nyelvéből származik, eredetileg ők hívták így ezeket az állatokat.

15/18

Hősök leszármazottja  –  a mókusmajom

Az Állatkert mókusmajmai kitűnően érzik magukat Budapesten, ennek megfelelően rendszeresen szaporodnak is. A jelenleg majd két tucat egyedet számláló csapatban született is egy kölyök is július második felében. A mókusmajmoknak az űrkutatásban is szerep jutott, 1958 májusában ugyanis az amerikai űrprogram részeként egy Miss Baker nevű mókusmajmot lőttek fel a világűrbe, ahol 9 napot volt a súlytalanság állapotában. Az állat nemhogy túlélte, de utána még sokáig élt hősként.

16/18

A futómadarak is többen lettek

Dél-Amerika ikonikus futómadara a nandu. A Dél-Amerika kifutóban látható nandu trió idén nyáron kezdett hozzá a „tojásgyártáshoz”, a kiköltésüket azonban már nem lehetett rájuk bízni, így a tojások a Xántus János-házban működő keltetőállomásra kerültek, ahol 38, illetve 40 napra keltek ki belőlük a fiókák.

17/18

Jövevény a muntyákszarvasoknál

A Mérgesház melletti kifutóban lakó kínai muntyákszarvasoknál augusztus utolsó napjaiban gida született. Születésnapja augusztus 28-ára esett, ám az első hetekben alig mutatta meg magát. A természetben a muntyákszarvasok sok ragadozó étlapján szerepelnek, ezért aztán meglehetősen óvatos állatok.

18/18

Már repülnek a skarlát íbiszek

Gyermekáldás volt a Dél-Amerikában őshonos skarlát íbiszeknél. Az október elején született fióka mostanra már elkezdett önállósodni. Az utódok másfél hónaposan egyébként már elég jól repülnek, tizenegy hét elteltével pedig már teljesen önállóak.