Három nagyon fiatal, diplomáját idén megszerző tervező – Gálvölgyi Anett, Kormos Anna Zsófia és Miovác Márton – alkotja a THE FOUR-t. Nevüket a négyes számhoz kapcsolódó képzettársítások miatt választották, amelyek között a megújulás, az építő energiák, az intuíció és a nyitottság szerepel. Aktuális VERSATILE kollekciójukkal napjaink folyamatosan változó, olykor bizonytalan közegére reflektálnak érzékeny, intellektuális, ugyanakkor optimista módon: igazodnak a megváltozott öltözködési szokásokhoz, társadalmi és kulturális változásokhoz. A ruhák kontúrjai határozottak, a fazonok higgadtak, ugyanakkor finoman ölelik körbe a testet, a színek a cementszürkétől a krétafehéren át a sápadt tearózsa árnyalatokig terjednek. Az alapanyagok természetesek, sokszor a sportruházatban alkalmazott új technológiás matériák. A jellegzetes printelt vagy hímzett számsorok egyaránt utalnak az egyes modellek készítési idejére, s magára a digitális kultúrára.
A márka a 2013. évben robbant be a köztudatba, amikor vezető tervezője Csík Orsolya megnyerte a Gombold Újra pályázatának Newcomer kategóriáját. A wonderLAB concept store által alapított márka példaértékű kezdeményezés, amely fiatal hazai divattervezők számára nyújt bemutatkozási lehetőséget. A koncepció lényege, hogy a félévente piacra kerülő kollekciókat minden alkalommal más-más alkotó jegyzi, Csík Orsolyával közösen. A idei őszi-téli szelekció, a Suburban Shepherd társtervezője Demeter Lilla, ihletője a tradicionális paraszti viselet volt. A korabeli fotókról jól ismert ködmönök és „bokalengő” nadrágok alkotta szettek olykor bumfordi esetlensége keveredik a kilencvenes évek divatját meghatározó könnyedséggel, vidámsággal. A kollekció legmarkánsabb darabjai a natúr kötött sálak, a szürkésbarna szegetlen filckabátok, a kockás flanel darabok és a többféleképpen viselhető nyakmegoldással készülő púderes blúzok.
Élénk színek, printelt anyagok, mindennapi viseltre szánt sportos fazonok teszik azonnal felismerhetővé a Daige darabjait. A blúzok mintha csak egy absztrakt festmény darabkáiból készültek volna, míg a táskák pixelekre bontott színes nagyításokat idéznek. Az erős vizuális jelek, a különféle festészeti eljárások és effektek már az első kollekcióknál rabul ejtették Tóth Melindát, a márka megálmodóját, a legutóbbi kollekciót pedig két művész, a dadaista Hans Arp és Marcel Duchamp munkái inspirálták. A jellegzetes, erős színhasználat, a véletlen rendezőerejének elve, a papírkollázsok látszólagos esetlegessége, a rendezetlenség látszatát keltő komponálás hol a meghökkentő szabásvonalakban, hol a printelt anyagok karakterében érhető tetten. A részletmegoldások is átgondoltak: a Duchamp által alkotott „ready made” fogalmára a funkció nélküli cipzárak és patentok, a művész sakkszenvedélyére pedig a kézzel rajzolt négyzetek utalnak.
Herold Heni 2011-ben diplomamunkájával debütált a nagyközönség előtt, s már első kollekciója figyelemreméltó volt. Henit a tervezés során a kísérletezés, a felfedezés öröme hajtja, minden kollekciója konceptuális, egy-egy önálló univerzum. Számára az öltözködés nem kiváltság, hanem az önkifejezés egyik lehetséges megjelenési formája, eszköze. Az őszi-téli, Melancholia névre keresztelt öltözékeit a Balti-tenger homokdűnéi és egy ott álló, néhány éve épült családi ház képe inspirálta, munkájában ezt a folyamatosan változó természeti jelenséget és az épített környezet állandósága között feszülő ellenétet vizsgálta. A természetes anyagok, különösen a matt bőr, a légiesen könnyed plisszírozott felületek és a kézzel festett fényes applikációk használata izgalmas, a fekete, a fehér és az arany következetes megjelenése pedig feszültséggel teli mégis játékos összképet eredményez. A HENIHEROLD darabok egyelőre közvetlenül a tervezőtől szerezhetők be.
Facebook
WEB