Alapból fantáziadús egy nép vagyunk, amikor pedig némi folyékony vidámság és bátorság után nyúlunk, nincsen ami megállítaná a „legjobb” magyar ötleteket, okosságokat. Remek például szolgálnak a fővárosi kocsmák elnevezései, amik sokszor bőven rátromfolnak a vidéki egységekre, mind névválasztás szempontjából, mind a törzsközönséget tekintve.

1/6

-

Összeállításunk tagjai igen vegyes megítélésűek: van amelyik elnevezés tényleg vicces, van, amelyik csak vicces akart lenni, de elképesztően kellemetlenre sikerült, és van, ami egyáltalán nem poénnak indult, mégis az lett belőle, mögöttes tartalma miatt. A gyűjteményben szerepelnek felkapott, menő helyek és igazi, hamisítatlan, mai napig piros Symphonia szagú, elsőre veszélyesnek tűnő, de mégis ártalmatlanított krimók is. Igyekeztünk még ma is vígan létező helyeket említeni, de nézzétek el nekünk, ha akad olyan közöttük, mely már örökre lezárta sörcsapjait – szívesen emléket állítunk nekik. Egy biztos, aligha lehet olyan város, ahol ennyi elbaltázott szójáték, metafora került fel a kocsmákat jelző cégérre.

2/6

Az állatos itatók

Nincs rá magyarázat, hogy miért társítják a mit sem sejtő állatokat az alkoholizáláshoz, de 20 kocsmára biztosan jut egy, ami állatos nevet kapott. Sokszor csak önmagában, például Vöcsök (Nagytétényi út), vagy a Póni Söröző (Csikó sétány), de teljesen megszokott jelenség, hogy oda nem illő dolgokkal ruházzák fel szegény párát (Repülő Puli – Klauzál utca), leitatják, (Sörösló Pub – Vezér út) színezik (Kék ló – Kazinczy utca, Zöld Macska diákpince – Üllői út), vagy egyszerűen kitalálnak egy nemlétező fajt, amilyen a Bakegér is, a Jókai utcában.

3/6

Angol-magyar szóviccek

Talán a legdurvább válfaj, az igazán kreatív és humoros tulajdonosok/névadók sziporkázása, mikor szóviccként szeretnének érvényesülni. Talán ezekre a gyöngyszemekre mondja az angol a „facepalm” kifejezést, mi pedig simán azt mondjuk: „na ne!”. A „beer” és a „bar” is sok blődséghez vezethet, így találunk a városban Shakesbeer Sörözőt (Lövőház utca), Beerka Pubot (Lónyay utca), HaBár-t (Gömb utca), BarMe-t (Balassi Bálint utca), NemdeBár-t (Széll Kálmán tér), Boryou Bistro-t (Retek utca), BARHole-t (Jókai utca). Ezek a nevek tényleg annyira rosszak, hogy már szeretjük őket. Ehhez a felsoroláshoz társul még a Grandio, ami stílszerűen a Nagy Diófa utcában van, de kihagyhatatlan szereplő az Esco Bar (Fővám tér) is, illetve az írásmód miatt a Cheho-t (Nagymező utca) is érdemes megemlíteni. Ahogy soha nem fogunk tudni betelni a legendás Rocktogonnal sem. A címét direkt nem szivárogtatnánk ki.

4/6

Nyelvünk humorbonbonjai

A sörre és a bárra is sok szóviccet lehet költeni, de Karinthy Frigyes óta tudjuk, hogy a legszebben csűrni-csavarni mégiscsak a magyar nyelvet lehet. Meg is tették páran és néhol kellemetlenebb, néhol igazán mókás kocsmanevek születtek. A XVII. kerületben találunk Bor-Is Sörözőt, sőt, Lesz Vigasz-t is, de szép összetétel a Hörpince (Bartók Béla út), valamiért a kilencvenes éveket idézi a Megisz-lak (Gyömrői út). Egy kicsit fájó pont a Kan Guru Klub (Bécsi út), amit az állatos verziók helyett inkább ide soroltunk. Valahogy a vidám plüsskenguruk helyett inkább vadnyugati hangulatot képzelünk hozzá. A kategória abszolút győztese a Tom Pub (Széna tér), amit jobb úgy kiejteni, mintha már túl lennénk néhány pálinka-sör kombón. Éppen ezért ez beférne a következő csoportba is.

5/6

Rajt-Cél: Delirium tremens

A felesleges finomkodás helyett rengeteg hely van, amely egyből a lényegre tér: náluk nem csipkeverő tanfolyamot tartanak esténként, hanem félédes fehér folyik a mosdóból is. Az elnevezések múzsája maga a szesz, az alkoholmámor, az abszint tündér. Erre utal a Spiritusz kocsma – az angyalok jussa (Krúdy utca), a Retox bár (Ó utca), a No Limit Bar (Astoria), vagy szöges ellentéte, a Limit (Erzsébet körút), ami csak egy gyenge próbálkozás arra, hogy elég legyen az ivászatból. A Café Vis Major (Szent István körút)is elég árulkodó lehet, de a Sörpatika (Örs vezér tere) sem elhagyható. A Magyar utcai Mélypont presszó neve nagyon találóan mutat az éjszaka végére, és a Tetthely elnevezés (Lónyai utca) sem sejtet túl sok jót. Nagy kedvencünk a Netovább (Timur utca), ami szintén a felelős alkoholfogyasztásra figyelmeztet (vagy arra, hogy nem volna jó kihagyni egy felest odabent), akárcsak a Limit. Emelkedett állapotban a szavak is összefolynak, az Uszoda utcában várta vendégeit az Ajóságos, de sajnos ez a borharapó már nem üzemel. Nem úgy a Tejbetök szeszcentrum (Bartók Béla út) és a Gondozó kert (Vajdahunyad utca).Két beszélő, focival társítható kocsmanév maradt a végére: Kapufa Söröző (Szebeni utca) és Harmadik félidő (Kordován utca), ami többnyire minden kisebb település focipályája mellett megtalálható. Közvetlenül a Vegyes mellett.