A design túrák hagyományosan a Design Hét Budapest legnépszerűbb programjai közé tartoznak, ezért a szeptember 27. és október 6. között megrendezésre kerülő fesztivál a saját szervezésben megvalósuló túrák mellett idén felkért néhány ismert és elismert túraszervezőt is, hogy csatlakozzon a jubileumi programokhoz. A magyar, angol és olasz nyelvű túrák között válogatva megtapasztalhatjuk Budapest hihetetlenül sokszínű, izgalmas világát, azt ahogy a mai városlakók igyekeznek megőrizni az évszázados emlékeket, miközben saját arcukra és életmódjukra is formálják városukat. 

1/8

Design Hét Budapest

A saját szervezésű hétvégi túrák sorában az elsőn a legkülönbözőbb épületalakító és díszítő anyagok, technikák hihetetlen változatosságának felfedezésére invitál Ritoók Pál művészettörténész, majd az építészet és a tér közötti szoros és sajátos kapcsolatra mutat rá Török Péter kert- és tájtervező művész. A fesztivál második hétvégéjén a Millisits Máté művészettörténész által vezetett túrán a fővárosi öntöttvas emlékek legszebb darabjait fedezzük fel, míg a Salgótarjáni utcai zsidó temetőnek a kor művészetéről és egyben a zsidó kultúráról is sokat eláruló síremlékeivel Csáki Tamás művészettörténész vezetésével ismerkedhetünk.

2/8

Budapest100

A száz éves házak ünnepének Design Hétre összeállított programja a legkedveltebb ipari helyszínek közül válogatva mutatja be a főváros energiaforrásait. Maczó Balázs (Miénk a Ház!) szervezésében a Kelenföldi Hőerőműt járhatjuk be a turbináktól a vezérlőteremig. A Margitszigeti Víztornyot Tolnay-Pálóczy Enikő művészettörténész (Budapest100) vezetésével ismerhetjük meg, míg Beleznay Évával, Budapest egykori főépítészével az Óbudai Gázgyárban barangolhatunk.

3/8

Budapest UNDERGUIDE 

A Budapest UNDERGUIDE magyar, angol, sőt olasz nyelven is indítanak túrákat. Az olasz-magyar stíluskapcsolatokat kutató Budapest-Milánó túra a déli barátaink által tervezett és megalkotott műremek- csodák felfedezésére invitál. Az Egyedül egyedit!!! túrán olyan, magyarok tervezte épületeket, alkotásokat mutatnak be, melyek anno felháborodást keltettek mind a közvélemény, mind a kortárs művészek körében.

4/8

BUPAP (Budapesti Aszfaltprojekt) 

A főváros egy különleges arcát mutatja be magyar és angol nyelvű túráján: a házfalakon, elhagyatott házak ajtajain, üres boltok kirakatain kutatják a street-art legizgalmasabb, legszínesebb megnyilvánulásait. Séta egy olyan művészetről, amely kényes kérdéseket feszeget, szembesíti a város lakóit annak problémáival.

5/8

A Cruise All Night 

A Cruise All Night éjszakai biciklis városnézésre csábítja azokat, akik már látták (vagy látni fogják) Budapest hagyományos nevezetességeit, és ennél kicsit többre, kicsit másra vágynak. A Design Hét keretében négy speciálisan építészeti témájú túrát szerveznek, melyeken szakértők mutatják be a modern magyar építészet néhány csodáját.

6/8

Európa Design

Az Európa Design szintén éjszakai barangolásra várja az érdeklődőket: az Irodaházak éjszakája buszos túrán a résztvevők építész és belsőépítész kritikusok, illetve helyi szakemberek vezetésével járják be az épületeket.

7/8

Tandem Budapest

Az ő túráikon tandem kerékpárokkal tekerhetjük körbe a várost. A Design és Budapest vakon túrán egy hátsó ülésen utazó látássérült kalauzolja a résztvevőket, a fotós tandemtúrán szakértő vezetővel a legnépszerűbb budapesti fotós helyszíneken készíthetnek a résztvevők nem tipikus képeket. A tandemes gasztrotúra – az idei Design Hét olasz díszvendégsége jegyében – belvárosi olasz éttermekbe csábít: a tematikus megállókon mindenhol egy fogás és egy téma kerül terítékre, így jóllakik a szellem és a test is.

8/8

A We Love Budapest és a Hosszúlépés. Járunk?

A We Love Budapest és a Hosszúlépés olyan angol és magyar nyelvű városi sétákat és bejárásokat szervez, melyek új szempontból mutatják be Budapest kevéssé ismert, illetve most alakuló tereit. A Giccstől a coolig sétán a józsefvárosi Négy Tigris piacra látogatnak, míg a Streetfood séta gasztroőrülteknek a magyar utcai gasztroforradalom új állomásait vizsgálja, ahol a hamburger kulinária, a papírdoboz design elem. A BKK, a Fővárosi Önkormányzat és a DBR Metro Projekt Igazgatóság együttműködésével megvalósuló Mozgó Design túra azt vizsgálja, hogy a különböző művészeti ágakat miként inspirálja a közlekedés, de más nagyvárosok utastájékoztató rendszereit, ikonikus képi elemeit is megismerhetjük.

További részletek: itt