Mi az a bolhapiac? Egy hely, ahol lehet egy kis vagy nagyobb helyet bérelni, hogy sok vagy kevés, használt vagy nem használt dolgainkat eladjuk olyanoknak, akik hiszik vagy tudják, hogy nekik vagy annak, akinek szánják szükségük van arra, amire nekünk már nem. Ez így sok meg kevés is egyszerre. Így a bolhapiac legyen inkább egy alkalom arra, hogy a kényszeres vásárlást levetkőzve bámészkodjunk, keresgéljünk, alkudozzunk. Íme három hely ilyen, és ehhez hasonló alkalmakra!

1/3

A Városliget hamiskás gyöngyszeme - Petőfi Csarnok

A Petőfi Csarnok minden szombaton és vasárnap délelőtt bolhapiaccal várja a látogatókat. A Városligeti használtcikk piacon biztos, hogy sokkal több új (viszont kínai) áru van, mint amennyi antik darab. Kicsit olyan, mint a Nyugati aluljáró balhé nélkül, vagy egy techno mentes vidéki búcsú. Vannak régi kiadványok, turista szédítő KISZ-es kitűzők, Népköztársasági útlevelek, hamisított festmények, és értéktelen porcelánok, de ugyanúgy találunk kozmetikumokat, 5+1-es csomagolású alsóneműt, vagy 2+1-es csokit.
Na meg telefontokot meg CD-ket is tömegesen. Ezt nem értjük. Pedig evidens: „Magyarországon tizenkét millió mobiltelefon van!” (a lemezeket továbbra sem). Megyünk pár kört, hogy hátha mégis, valami régi, izgi, nagy fogás (az 50 forintos darabáron kapható óvszeren túl).. Nincsen, de sebaj: közel a Városliget.


Petőfi Csarnok - PeCsa (bezárt)
Cím: 1146 Budapest, Zichy Mihály út 14.

Új helyen: 1183 Budapest, Balassa Bálint utca 2-10.

2/3

A bolhapiacok királynője - Ecseri

Átlagos esetben egy olasz turista annyi idő alatt jut el Rómából Budapestre, mint amennyi alatt a város szívéből az . Ha bénázik, a transzferrel együtt, viszont sokkal viszontagságosabban (ami a kék metrós utazástól, a buszmegállótól a piac bejáratig tett országúti séta kockázatáig terjedhet). Megéri! Mondják ők, meg még az a többszáz hátizsákos-tornacipős, illetve öltönyös műtárgy-gyűjtős társuk, akiknek a Nagykőrösi úti használtcikk birodalom egyike a számos magyar must-see kategóriának.

Nyilván, mondjuk mi, akik már többször is voltunk, mégsem unjuk. Főként, merthogy itt kicsit mi is turistának érezzük magunkat. Ha csak nem célirányosan keresünk valamit (például egy jópofa vöröscsillagot vagy egy mackót, ami már rég nem plüss), akkor igazi kikapcsolódás. Távolkerülés, szemlélődés, hallgatózás, időutazás és felébredés! Ez tényleg van, itt és most, nálunk, nekünk (is). A turista azt érzi; na most megcsípte a magyar múltat (jelent?), itt még a Mementonál is több szocializmust kap! Sőt haza is viheti. (Akció! 1 pengő=10 000 HUF, 5 pengő =15 000 HUF.)

Minket meg elvarázsol a padlás-pince-nagyszülői ház tárgykultúra, vagy épp a nosztalgia, ami az életkor csökkenésével a történelmi idők iránti kíváncsisággá alakul. Ha gyűjtünk valamit, az külön jó, főleg, ha „szemünk is van” megtalálni a tűt a fogpiszkálók között. De van itt még valami, ami tényleg nem semmi: a saját párhuzamos valóságunk. Élet van az Ecserin: jókedv, móka-kacagás, sírás-rívás, evés-ivás, barátok és ellenségek, magyar és nem magyar, nyertesek és vesztesek, vakuk és „no fotó”-k, szép és csúnya, rend(szer) és mocsok. Jó biznisz, sok vidámsággal.

3/3

A piacok palotája – Bolhapalota

A Bolhapalota valóban mindenki piaca. Itt kínálhat és találhat bárki neki megfelelő kacatot, dísztárgyat, ruhát, ékszert, régiséget vagy használati eszközt. Az Irányi utcába költöző üzlet a következőképpen értelmezte újra a bolhapiac fogalmát: bérbe lehet venni a különböző méretű-, nagyságú-, elhelyezkedésű polcokat, hogy aztán ki-ki azon árulja a számára feleslegessé vált dolgait (egy hétre 1600 forinttól).

Kinek jó ez? Mindenkinek, aki el akar adni valamit, de nem kíván szobrozva árulni semmit. Ideális azoknak is, akik kulturált körülmények között szeretnének böngészni ritkaságokra vadászva az egyencuccok helyett. Az üzletben egyébként kézzel készített tárgyakat is árulnak a bérlők, melyek közül a legnépszerűbbek az ékszerek.

Kik találták ki? Egy holland és egy német fiatalember, akik itt élnek és egymás ötleteit kiegészítve szerettek volna új színfoltot vinni a budapesti kínálatba. Ennek a folyamatnak az eredményeként került ilyen szép környezetbe a sok használt cikk és működik ilyen gördülékenyen az üzlet. Van, aki hónapokra bérel, és akadt arra is példa, hogy valaki abban az egy hónapban míg Magyarországon tartózkodott állította ki itt megunt tárgyait. Bár piac élményre nem számíthatunk, apró kincseket mindenképpen itt találhatunk legkényelmesebben.

Bolhapalota (bezárt)
Cím: 1053 Budapest, Irányi utca 20.