A művészet templomai ismeretterjesztő sorozat következő, rendhagyó epizódjában Oroszország történelmének és művészettörténetének egy rövid, ám annál jelentőségteljesebb szegmense, az 1917-es orosz forradalom és az orosz avantgárd korszak tárul fel, ritkán látható archív felvételek, műelemzések és szakértői interjúk segítségével.

Bár az irányzatot a vörös forradalom és az új kommunista állam a céljai érdekében pártolta és használta, később, alig 15 év után a sztálini diktatúra betiltotta. Az alkotások évtizedekig raktárak mélyére kerültek, ahonnan csak a hatvanas években, a nyugati érdeklődés hatására kezdtek fokozatosan előkerülni, de onnantól fogva a mai napig ható, mély és fontos befolyást gyakorolnak a művészeti mozgalmakra.

A Moszkvában, Szentpéterváron és Londonban forgatott, merész és izgalmas dokumentumfilmben olyan művészek életét és munkásságát ismerhetjük meg – műveik elemző bemutatása mellett leszármazottaik személyes beszámolóiból – mint Chagall, Kandinszkij, Malevics és még sokan mások. Az Állami Tretyjakov Galéria, az Orosz Állami Múzeum, az Ermitázs és londoni Királyi Művészeti Akadémia közreműködésével készült film olyan remekműveket mutat be, amelyek ezidáig csak ritkán léphették át Oroszország határait. Úttörőket, akik küldetésüknek tekintették, hogy egy Új Művészetet alkossanak egy Új Világnak (erre utal a film eredeti címe: New Art for a New World).