A Margit híd közelében megbúvó Lukács fürdő igazi gyógyvízparadicsom, ahová már a 19. században is jártak a gyógyulni vágyók. Kinti és benti medencék, szaunák, gőzkabin – minden adott egy jó kis feltöltődéshez, ráadásul a hely történelmi épülete is különleges hangulatot biztosít a lazuláshoz. A közönség vegyes: találkozhatunk nyugdíjas törzsvendégekkel, de fiatal párokkal vagy diák turistákkal is, akik csak egy kis wellnessre vágynak. A Lukácsban adott a klasszikus budapesti termálhangulat, megfizethető áron. De ha már ott vagyunk, érdemes kipróbálni a fürdő területén működő, külön jeggyel látogatható jég- és sörfürdőt is.
Vigyázat, kihűlésveszély!
A HÜSI – Ice Bath Budapest a Lukács fürdőben tart vezetett merüléseket egy 6 fokos dézsában, ahová a főbejárattól jobbra, a Beer Spa feliratot követve érkezünk. A jeges élmény után nem tilos a sörözés sem – de semmiképp se hagyjátok ki a hideget!
Érkezés után egy kis öltöző (amire mi először azt hittük, szekrény) áll rendelkezésre átvenni a fürdőrucit. Belül szerencsére tágasabb, majd a cuccainkat IGAZI, zárható szekrényben helyezhetjük biztonságba. Ezután körbevezetnek a területen: több egyszemélyes dézsa van a fürdőtől független, de mégis annak részeként üzemelő helyen. A dézsák közti csapokból cseh Primator sört vagy hideg vizet tudunk a korsónkba tölteni, nasinak pedig mindenkinek jár egy csomag ropi. Miután feltérképeztük, hol a zuhany és melyik a mosdó, illetve megszemléltük a leendő dézsánkat, a volt kapcsolóhelyiségben kezdődik a szeánsz első szakasza.
A foglalkozást vezető szakember egy rövid beszélgetés után taglalja a jégfürdő alapjait: mire jó, mire számíthatunk, és hogy reagáljunk? Az egyre komplikáltabb légzőgyakorlatok felkészítik az elmét és a testet, hogy hamarosan hibernációhoz közeli állapotba kerülünk. Az élmény biztonságos, szakértői vezetéssel zajlik, légzéstechnikai és mentális támogatással.
Miért jó a jégfürdőzés?
Jogosan merülhet fel a kérdés: miért jó hideg vízbe merülni? Miért tenne bárki olyat magával, amiről előre tudja, hogy kellemetlen?
A háromperces jégfürdő nem extrém sport, hanem tudatos testi-lelki fókuszgyakorlat – hangsúlyozzák a szervezők. A hidegterápia jótékony hatásait több tudományos kutatás is igazolja: serkenti a vérkeringést, csökkenti a gyulladásokat, élénkíti az anyagcserét, és erősíti a paraszimpatikus idegrendszer működését. Aki télen fázós, annak extrán ajánlott, ugyanis a rendszeres gyakorlás a hidegtűrés fokát is emeli, de a kánikulát is könnyebben viseli a szervezet, ha szokja a hőmérséklet-változást. Egyes kutatások szerint a migrént is elmulasztja, emellett pedig hozzájárul a mentális ellenálló képesség növeléséhez is. A HÜSI nem csak regenerációs módszerként szolgál: a résztvevők gyakran számolnak be mélyebb lelki és önismereti élményekről.
Így éltük meg a fagyos fürdőt
Miután volt szerencsénk személyesen is elmerülni abban a bizonyos dézsában, első kézből tudunk beszámolni a tapasztalatokról. Alapvetően is jól bírjuk a hideget, így a gyors zuhanyt követő nagy levegő után nem hezitáltunk, és beléptünk, majd leültünk a kádban. Nem érdemes és nem is javasolt ácsorogni, a jelszó: nem állunk meg félúton! Egy pillanatig nem érezni, hogy a 6 fok bizony 6 fok… Aztán a lábfejeink elkezdenek bizseregni. A program vezetőjének utasításait követve azonban a fázás és a „jujdehideg” mantrázása helyett a kilégzésre koncentráltunk, és láss csodát, máris kellemesebb volt az ücsörgés.
Mozogni lehet közben, de nem érdemes, mert csak újra és újra lefagyasztjuk magunkat, mint ahogy a teljes testes merülést sem az első perctől ajánlják. Zöldfülűeknek 3-4 percet ideális a vízben tölteni, mielőtt elkezd lilulni a száj: mi 3-nál úgy döntöttünk, bírjuk még, és beleraktuk a karjainkat is. Nos, azokat nagyjából 30 másodpercig tudtuk a víz alatt tartani, mert a kézen annyival vékonyabb a bőr, hogy a metsző hideg érzése hatványozódik. Ezen a ponton viszont gyanúsan jól éreztük már magunkat bent, és egy akaratlan izomrángás elárulta, hogy közel a hipotermia. A test ugyanis így védekezik a kihűlés ellen, ha a fájdalmas hidegérzet hasztalan. A vízből kimászva meglepő módon egy másodpercig sem reszkettünk. A kapcsolószobában egyszerű körzéseket végeztünk, majd az átmozgatás végére megszáradtunk, és frissebbek voltunk, mint az elmúlt 3 hónapban bármikor.
Hűsöljetek a HÜSI-ben!
A program célja, hogy kiszakítsa az embereket a hétköznapi rohanásból, és lehetőséget adjon a belső megújulásra. Ezt maximálisan teljesíti: már a merülést megelőző izgalom is egyfajta adrenalinlöket, amire a szürke hétköznapokban kevés a példa. A szolgáltatás bárki számára elérhető, vagyis nem csupán sportolóknak vagy biohackereknek ajánlott, hanem kortól és nemtől függetlenül mindenkinek.
Az ára is megfizethető: egy privát alkalom 7000 forintba kerül, míg a csoportos jegy 3500 forint/fő. Az időtartama nagyjából 1 óra, amiből a vízben töltött idő a legcsekélyebb, mégsem marad bennünk hiányérzet. Aki 5 alkalmat a háta mögött tud, kap egy haladókártyát, amivel 3500 forintért egyénileg mehet csobbanni, az irányított bevezető és levezető sessionök nélkül. A jégfürdő előzetes bejelentkezéssel látogatható, így biztosított az intim, zavartalan környezet. Nyáron igazán érdemes kipróbálni és beleszeretni!
(Borítókép: Juhász István András – HÜSI – Ice Bath Budapest)
Megjelent első bookazine-unk, ne maradj le róla!
Már 15 éve lélegzünk összhangban a fővárossal. Jubileumi kiadványunkban mindent megtalálsz, ami magazinunk és eddigi munkánk esszenciája. Gasztronómia, kultúra, városi legendák és Budapest arcai, interjúk, történetek és a legjobb helyek – úgy, ahogyan mi látjuk a fővárost.
Rendeld meg itt vagy keresd a nagyobb könyvesboltokban!
hirdetés
