Az elmúlt napokban számos cikk bemutatta Gobbi Hilda egykori nyaralóját. A színészek és a közvélemény is felháborodott az áldatlan állapotok miatt, ennek eredményeként az állam 80 millió forintot ad a felújítására. De mi az épület története, és hogy került oda az a rengeteg patkó?

Egészen idilli környezetben áll Gobbi Hilda nyaralója: egyrészt egy domboldal zárja le, másrészt kilátás nyílik a Szentendrei-Duna-ágra és Kisoroszira, de szép időben látni a túloldali hegyeket is. Nem csoda, hogy a színésznő beleszeretett a területbe, ha tehette, ebben a villában töltötte a szabadidejét, és több visszaemlékezésben is elmondta, hogy csak itt nem félt a haláltól. A házban rengeteg színészkolléga megfordult, jöttek ide pihenni, kikapcsolódni vagy összejövetelekre,

a végrendeletében pedig Gobbi hilda a Nemzeti Színházra hagyta az épületet, hogy halála után alkotóházként működhessen. 

A terv azonban nem valósult meg, bár a 80-as évek végén az akkori kultuszminisztérium felújíttatta a villát. A tulajdoni viszonyok viszont sokáig rendezetlenek maradtak: a színésznő a Nemzeti Színházra hagyományozta ugyan az épületet, de az később a Pesti Magyar Színház tulajdona lett, pusztán azért, mert amikor felépült a Nemzeti új játszóhelye, a Gobbi-villa nem szerepelt az intézmény vagyontárgyai között. Bár 2010-ben újranyitották, majd Gobbi Hilda születésének 100. évfordulóján a nyilvánosság számára is látogathatóvá vált, a házat végül 2015-ben bezárták. 2018-ban került a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (vagyis az állam) a tulajdonába, amely 2021-ben átadta a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítványnak. Viszont egészen addig senki nem foglalkozott a pusztuló épülettel, amíg a napokban el nem lepte a sajtót a színészek felháborodása.

A kocsmában kötött szerződés

A legenda szerint Gobbi Hilda félálomban kötötte meg az adásvételi szerződést, más visszaemlékezések szerint épp Temessy Hédivel kirándult, amikor a kisoroszi révhez közeli legelő tulajdonosa – egy pásztor – felajánlotta neki, hogy akár meg is veheti a telket, ha ennyire tetszik neki a kilátás. A színésznő lecsapott a kínálkozó lehetőségre, és a helyi Gondűző kocsmában (ma pizzéria) aláírták a szerződést – állítólag egy cementeszsákon.

A telek jóval nagyobb volt, mint a villa mostani területe. Ennek az az oka, hogy Gobbi Hildának nem volt elég tőkéje a ház megépítéséhez, ezért felparcellázta a területet, és eladta a házhelyeket. Így lett a szomszédja Kerekes János zeneszerző, Esterházy Ilona és Fónay Márta színésznők. Darvas Iván is vett egy telket, de ő végül nem építkezett. A színésznőt azonban a pénzhiány nem tántorította el,

a nyaraló a 60-as, 70-es években társadalmi munkában épült fel, Gobbi hilda kérésére még a katonaság is besegített. 

A volt Nemzeti Színház darabjaiból épült

A nyaraló nemcsak azért érdekes, mert Gobbi a Nemzetire hagyta alkotóházként, hanem mert jórészt a Blaha Lujza téri, 1965. március 15-én felrobbantott Nemzeti Színház köveiből épült. Sőt, Blaha Lujza, Jászai Mari és Somlay Artúr öltözőjének ajtaját is beépítették a házba, ahogy az egykori színház egyik oszlopfőjét is. Az pedig még különlegesebbé teszi, hogy

a kerítés, a kapu és az ablakrácsok mind lovak elhagyott patkójából készültek, ráadásul a színésznő tervezte a motívumaikat.

A lópatkók gyűjtése volt ugyanis az egyik hobbija, a több mint négyezres gyűjteményének közel a felét beépítették a házba, ami innen kapta a Patkó-villa elnevezést is. Belső terében a mai napig találhatók régi kolompok, kis harangok és népművészeti használati tárgyak is.

Hanyatlás

Gobbi Hilda egész életét a Nemzeti Színháznak szentelte, így – amint arról esett már szó – a villát is rájuk hagyta, azzal a kikötéssel, hogy alkotóház váljon belőle. A színésznő 1988-ban halt meg, de kérését azóta sem váltották valóra (igaz, nem a színházon múlt). Amikor 2018-ban az állam tulajdonába került az épület, a Magyar Hang hosszú cikket írt az akkori állapotokról. Mára csak még gazosabb és elhanyagoltabb lett a hely.

A Patkó-villa Pokorny Lia videója miatt került ismét a köztudatba. A színésznő megdöbbenve látta a kidőlt fákat, a gazzal benőtt kertet, az elhanyagolt épületet. 

Kollégáktól hallottam még évtizedekkel ezelőtt, mennyire szerették ezt a helyet, s hogy Hilda azt akarta, halála után is a színészeké, rendezőké, tervezőké, alkotóké legyen – pihenőhelyként, alkotóházként. De mi történt vele? Ki tud róla valamit? Hogyan lehetne megmenteni? Ez a közös színháztörténetünk, nem hagyhatjuk így. Szeretnék tenni a megmentéséért. Hol kezdjem, hova forduljak, kit kérdezzek, ki tud segíteni, ki csatlakozik?

Pokorny Lia posztja után sorra jelentek meg a villa állapotáról szóló hírek, a Nemzet Színészei nyílt levelet írtak, míg a Magyar Színházi Társaság közleményben vonta kérdőre az államot. Ezután kapott észbe a tulajdonos, hogy illene foglalkozni az épülettel, így azóta

a Kulturális és Innovációs Minisztérium 80 milliós állami támogatást ítélt MEG Gobbi Hilda egykori nyaralójának felújítására, ami a jövőben tényleg alkotóházként fog működni.

Források:

  • Makrai Sonja: Az enyészeté lehet a színészlegenda villája, Magyar Hang, 2018
  • Kristóf Eszter: Ha Gobbi Hilda Patkó villája mesélni tudna, Bogdányi Híradó, 2020

(Borítókép: Koncz Márton - We Love Budapest)

Címkék